• چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۸۹ - ۱۶:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 896-4914-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

/تصحیح و اصلاح/

بلوار چمران شيراز منحصر به فردترين معبر شهري
بلواري به رنگ سياست با طعم كاهو و ترشي!

نماي زيباي بلوار چمران در ارديبهشت ماه - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
   

شيراز ويژگي‌هاي منحصر به فرد زيادي دارد، مردمي خوب و خونگرم و ميهمان نواز، باغ‌هاي خاص، آب و هوايي بي‌نظير، گردشگاه‌هاي طبيعي و آثار باستاني منحصر به فرد و وجود شخصيتي مانند احمدبن موسي برادر بزرگ امام هشتم (ع) از آن جمله اند،اما وجود يك معبر منحصر به فرد يكي از بارزترين خصوصيت‌هاي اين كلان شهر است.

به گزارش خبرنگار ايسنا از شيراز، بلوار شهيد چمران به طول تقريبي 5 كيلومتر به عنوان يك كمربندي، متصل كننده شمال غرب شيراز با مركز اين كلان شهر است. بلواري كه حتي طراحان و احداث كنندگان آن هرگز گمان نمي‌كردند جز يك معبر نسبتاً تندرو، چيز ديگري به شيراز افزوده باشند.

انحصاري بودن بلوار شهيد چمران به واسطه كاركردهاي متعدد،اين معبر است. معبري كه يك شاهراه ارتباطي، اطلاع رساني، فرهنگي‌،‌ هنري، ورزشي، گردشگري،‌درماني، سياسي و اجتماعي است.

در مسير نسبتاً طولاني بلوار چمران چهار مركز درماني بزرگ قرار گرفته و يك مركز بزرگ تخصصي نيز به واسطه وجود اين معبر قابل دسترسي‌تر شده ست. مراكز درماني شهيد چمران، شهيد رجايي، بيمارستان مركزي و اردي‌بهشت چهار مركز اصلي موجود در اين مسير و بيمارستان تخصصي قلب كوثر پنجمين مركز هستند.

از طرفي بلوار شهيد چمران به واسطه وجود باغ‌هاي قصردشت و مسير پياده‌روي وسيع، از ابتدا به عنوان معبري ايمن بسيار مناسب براي پياده روي صبح و شامگاهي، ورزش‌هاي جمعي و همگاني، اسكيت و دوچرخه سواري و همچنين معبر دسترسي به يك از كوه‌هاي اطراف شيراز است.

هر ساعت از روز كه از اين معبر عبور كنيم مي‌توانيم تعدادي از شهروندان را در حال ورزش و پياده‌روي و دو استقامت مشاهده كنيم. وجود باغ‌ها و هواي لطيف و منحصر به فرد اين منطقه بلوار شهيد چمران را به گردشگاهي براي اوقات تعطيل آخر هفته تبديل كرده است، محيطي مناسب براي گذراندن ساعتي از اوقات فراغت و صرف كاهو و ترشي معروف شيرازي‌ها.

بلوار چمران همچنين از ابتدا و به واسطه استفاده تفريحي ـ گردشگري، مسيري مناسب براي احداث فروشگاه‌هاي غذاي آماده و رستوران‌ها و باغ رستوران‌ها تشخيص داده شده است،‌ به طوري كه هم اينك در بخشي از اين مسير چندين مركز فروش غذاهاي سريع  الطبخ در كنار هم وجود دارد.

احداث يكي از بزرگترين و استانداردترين هتل‌هاي استان فارس و كشور در بلوار شهيد چمران، استفاده اقامتي ـ گردشگري از اين معبر را نيز امكان پذير نشان داد. اگرچه قبل از اين هم تعداد زيادي از شهروندان در نقاطي مثل باغ‌هاي خصوصي،‌ شهرك‌هاي نوساز و روستاهاي قديمي سكونت داشته و دارند.

يكي از منحصر به فردترين كاركردهاي بلوار شهيد چمران، كاركرد سياسي،‌ اجتماعي و ورزشي است. به گونه‌‌اي كه در هر رويداد در هر كدام از اين حوزه‌ها، شاهد حضور مردم در اين نقطه و ابراز شادي، احساسات يا ... هر دو هستيم.

نمونه اين ابراز احساسات هنگام پيروزي‌هاي تيم‌هاي ورزشي ملي،  انتخابات رياست جمهوري و... مشهود بود.

وجود يكي ازبزرگترين نمايشگاه‌هاي كتاب فصلي در ايام تابستان در بلوار شهيد چمران، كاركرد فرهنگي و حضور بسياري از هنرمندان، نويسندگان، روزنامه نگاران و اقشار فرهيخته جامعه به بهانه اين نمايشگاه، كاركرد هنري بلوار يادشده را نمود علني داده است.

بلوار شهيد چمران محلي براي آشنايي‌هاي قبل از ازدواج، افزايش آشنايي در هنگام نامزدي و قرارهاي خاص نيز محسوب مي‌شود! حضور ورزشكاراني را كه اسكيت سواري نيمه حرفه‌اي را دنبال مي‌كنند و دوچرخه سواراني كه به صورت آماتور، نيمه حرفه‌اي و حتي حرفه‌اي سعي در انجام فعاليت ورزشي دارند در مسير بلوار چمران، ايجاد امكانات ورزشي و قراردادن ابزارهاي بدن سازي در نقاط مختلف اين بلوار، كاركرد ورزشي را بارزتر كرده است.

معماري خاص بلوار چمران و حاشيه‌هاي آن كه به عنوان معبري پياده رو ايجاد شده است و استفاده از المان‌هاي خاص اگرچه رويكردي ملي را كمتر دنبال كرده، اما بُعد هنري ـ فرهنگي اين معبر منحصر به فرد را برجسته تر كرده است.

از طرفي حضور دانشجويان رشته‌هاي مختلف يا دانش آموزاني كه براي استفاده از هواي پاك صبحگاهي و مرور دروس به اين نقطه عزيمت مي‌كنند،‌ تردد دانشجويان رشته‌هاي پزشكي و پيراپزشكي و اساتيد مسلم علوم پزشكي به واسطه وجود بيمارستان‌هاي تخصصي در اين منطقه و همچنين قرار گرفتن تنها رصدخانه دانشگاه شيراز بر روي تپه‌‌اي در بلوار چمران كه مسير دسترسي آن فقط از اين معبر است، بُعدي علمي هم به  اين بلوار همكاره و منحصر به فرد داد ه است.

شايد به كاركردهاي بلوار چمران بتوان كاركردهاي نه چندان هرچه اتومبيلراني، موتورسواري و... نيز داد زيرا مسير اين بلوار به واسطه عريض و طولاني بودن ظاهراً‌ مسيري مناسب براي سرعت گرفتن و ويراژهاي مورد علاقه رانندگان جواني كه معمولاً خودروهاي والدين خود را قرض مي‌گيرند است. اگرچه اين تفكر تعدد تصادفات رانندگي در اين بخش از شهر شيراز بالا برده است.

ساندويچ‌هاي آسفالتي و دوربين هاي مدار بسته و حضور گاهگاهي پليس بزرگراه هم نتوانسته اين رويكرد را از جوانان شيرازي دور كند كه مي‌توانند در شيراز عقربه كيلومترسنج خودروهايشان را به بالاتر از 120 كيلومتر در ساعت برسانند و...

به گزارش ايسنا به تمام زوايا و كاركردهاي بلوار شهيد چمران بايد كاركرد آموزشي را نيز افزود كاركردي كه به واسطه اقدامات آتش نشاني شيراز و ايجاد يك استخر مصنوعي در بخشي از رودخانه خشك (رودخانه فصلي) شيراز و به قصد آموزش مهارت‌هاي غواصي به مأموران آتش نشاني به وجود آمده و هم اينك به عنوان منظره‌ي جذاب مورد توجه مردم قرار گرفته است.

بلوار چمران كاركردي ديگر نيز دارد كاركردي كه شايد از نظر علمي و حتي مذهبي چندان مقبول نباشد اما نمي‌توان وجود آن را منكر شد.

بلوار چمران همه ساله طي هفت هفته اول سال پذيراي خيل دختران و زناني است كه براي تحقق رؤياهايشان براي يافتن همسري مناسب،دست به دامان درختي شده و با بستن تريشه (تكه‌هاي بريده‌ي پارچه) و توزيع آش رشته و نذورات مختلف و چيدن چند سنگ بر روي هم، ضمن گذران هفت سه شنبه در يك گردشگاه طبيعي،‌ به يك ميل دروني هم پاسخ داده باشند.

 

به گزارش ايسنا، بلوار چمران يكي از مهم‌ترين كانال‌هاي ارتباطي در سطح استان فارس و كشور به‌شمار مي‌رود!! كانالي كه در هر رويداد اجتماعي و سياسي به واسطه حضور گروه‌هاي مختلف مردم با تفكرات متفاوت، مي‌توان ضمن تبادل اطلاعات و اخبار، به ابراز احساسات و بيان عقايد و نظرها نيز پرداخت.

كاركرد اجتماعي اين معبر در ايامي كه تيم‌هاي ورزشي در سطوح مختلف محلي، منطقه‌اي يا ملي و .. موفق به كسب عناويني مي‌شوند، يا قرمز و آبي فوتبال كشور با هم رقابت دارند، يا زماني‌كه يكي از ورزشكاران مطرح در تيم‌هاي انفرادي مانند كشتي و تكواندو و وزنه‌برداري موفقيتي را كسب مي‌كنند، يا.... محلي براي بروز احساسات و عواطف عميق مردمي است كه خوب هستند، خوب به معني واقعي كلمه، و جوانان با حضور در اين مكان با استفاده از هر وسيله نقليه‌اي، اقدام به بيان احساسات قلبي و ابراز عواطف و شعف دروني خود مي‌كنند.

 

بلوار چمران شيراز هم پائيز هزار رنگي دارد و هم درختان بلور آجينش در زمستان ديدني است،بهاراين بلوار بهشت شيرازي ها است و در تابستانش  هم سبزي و خرمي  نمودار است.اين بلوار را شايد بتوان يكي از مهمترين نمادهاي شهري شيرازدانست.بلواري كه رقابت هاي سياسي اش در شب هاي انتخابات ديدني است و آنجا را نماد وحدت ملي مي كند.

 

براساس اين گزارش كاركرد سياسي بلوار چمران يكي از بارز‌ترين كاركردهاي اين معبر شهري و مي‌توان گفت انحصاري كننده اين خيابان در سطح كشور است.

اين كاركرد خصوصا در دو انتخابات رياست جمهوري نهم و دهم و علي‌الخصوص انتخابات دهم به اوج خود رسيد و مردم از هر نقطه شهر براي اطلاع از مسايل روز و اعلام مشاركت در اين فعاليت سياسي اجتماعي، با هر تفكر و گرايشي، از ساعت 8 شب به بعد به اين خيابان آمده و اگرچه زمينه سنگين شدن ترافيك را فراهم مي‌كردند، اما هيچ معترضي وجود نداشت.

حضور احزاب، تشكل‌ها و ايجاد پاتوق‌هايي براي انجام سخنراني و نماز و تحصن و... در انتخابات دهم رياست جمهوري، كاركر سياسي اجتماعي جديد اين خيابان بود كه به ديگر كاركردها اضافه شد.

به گزارش ايسنا اين خيابان در ديگر رويدادهاي سياسي‌ هم شاهد رخ‌دادهايي بوده است، رخ‌دادهايي كه گاه غم را به دل و گاه شادي را به همه اعضا و جوارح انسان ميهمان مي‌كند.

خوب است مسئولان شهر، شهرداري و نمايندگان مردم در شوراي شهر شيراز با نگاهي نو به اين معبر منحصربه‌فرد نگريسته و در ايجاد المان‌هايي متناسب با فرهنگ ملي مذهبي ما ايرانيان مسلمان گام بردارند، حفظ مسير بلوار شهيد چمران و درج كاركردهاي آن در تاريخ براي فردا و فرداييان نيز بسيار خاطره‌انگيز و جذاب خواهد بود.

كاش شهروندان خوب و خونگرم شيرازي هم در حفظ اين بلوار و عناصر آن و زنده‌نگه‌داشتن رويدادهاي مختلف، خصوصا رويدادهايي كه منجر به تحول و رشد جامعه ديني ما شده است، كوشا بوده و گام اول را با نريختن زباله و مقابله با تخريب بخش‌هاي مختلف اين معبر زيبا و منحصر به‌فرد برمي‌داشتند.

شما راجع به اين بلوار چه فكر مي كنيد؟


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: