• شنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9010-714-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

گزارش// 26 ماه با كارگران آي‌تي‌آي شيراز

استاندار فارس: مشکل کارگران آی تی آی باید حل شود

صبح زود صدای سوت زدن هایشان را می شد از چندصد متری شنید، یک سوت کوتاه و سوت‌های بلند، روشی که کارگران کارخانه مخابرات راه دور، بعد از ماه ها، جایگزین حرف زدن کرده بودند تا اعتراضشان گفته شده باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا از شیراز، بعد از گذشت ایام محرم، دوباره رهگذرانی که سواره یا پیاده از مقابل ساختمان استانداری فارس عبور می کردند، پشت ازدحام ترافیک ناشی از محدود شدن تردد در میدان امام حسین(ع) در شیراز، شاهد تجمع اعتراضی کارگرانی بودند که بر صنفی بودن اعتراضشان قبل از هر حرف و حدیثی تاکید داشته و دارند.

این بار با حروفی درشت بر پارچه ای نوشته بودند نه چپ هستیم، نه راست، کارگریم و 26 ماه حقوق دریافت نکرده ایم! و باز هم صدای صوت هایشان، شاید نمی دانستند از دو روز قبل مدیران استان برای رسیدن به اشتراک نظر در برنامه هایی که باید در سفر چهارم هیات دولت ارایه دهند، به تهران عزیمت کرده اند.

کارگران مخابرات راه دور شیراز این بار هم خواستار حضور استاندار در جمع چند ده نفریشان بودند، آنها دیگر مدیران استانداری و حتی معاونان استاندار را هم نمی خواستند، منتظر بودند ببینند که دیده می شوند و برگزاری جلسه شورای اداری استان در اولین ساعت های بعدازظهر روز چهارشنبه، زمانی مناسب برای آنان بود.

کارگران بلاخره وارد استانداری شدند و بی آنکه کسی ممانعتی برایشان ایجاد کند، در سالن شهید امامی، روی زمین در مقابل سن نشستند و خواسته شان را که دیدار با استاندار فارس بود، بیان کردند.

شاید وقتی تعداد ماموران پلیس بیشتر شد، همه گمان می کردند خاتمه این اعتراض و ورود به استانداری و حریم مدیران! چندان دلچسب کارگران نباشد اما استاندار فارس قبول کرد با آنان رودر رو در سالن شهید قاضی دیدار کند و همین کافی بود تا کارگران معترض به آرامی سالن شهید امامی را ترک کرده و آن را به مدیران بسپارند!

آیا صادق عابدین به میان کارگران معترضی که عصبانیت در لرزش کلام، دست ها و چهره های خسته شان موج می زد، کارگرانی که بعضا در سرمای بعدازظهر آخرین روز فصل پاییز، حتی بالاپوشی مناسب هم نداشتند و دست ها را برای فرار از سرماه در جیب شلوار فرو کرده تا کمی گرم بمانند، می رفت؟ این سووالی بود که ذهن اکثر خبرنگاران را به خود مشغول کرده بود.

به گزارش ایسنا، جلسه شورای اداری استان برای اولین بار بدون حضور رییس، با تلاوت قرآن آغاز به کار کرد اما همه منتظر بودند تا علت این غیبت را از زبان مدیر ارشد استان بشنوند.

ساعتی بعد که صادق عابدین، با لب های خندان از میان خبرنگاران گذشت تا وارد جلسه شورای اداری شود، می شد حدس زد نتیجه مذاکرات با کارگران خسته آی تی آی، رضایت بخش بوده است.

از سوی دیگر کارگران معترض هم در حالیکه کلام و دستشان دیگر نمی لرزید، نه چندان امیدوار و نه ناامید، با آرامش استانداری را ترک کردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حکایت کارخانه مخابراتی راه دور شیراز که روزگاری بر تارک صنایع الکترونیک در کشور می درخشد، به اولین روزهای اجرای قانون خصوصی سازی باز می گردد، روزهایی در سال 83 که واگذاری این صنعت به بخش خصوصی قطعی شد.

بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران در حوزه اقتصاد همان زمان شیوه واگذاری این صنعت را همانگونه که در مورد کارخانه لاستیک دنا، گفته بودند، ناکارآمد و دارای اشکال دانستند، منتقدانی که بارها آن روش را تداعی کننده به ثمن بخس فروختن داشته های کشور تعبیرکردند، اما حرف هایشان در حد حرف ماند و حتی آنطور که شایسته بود منتشر و اطلاع رسانی نشد!!

قدرت خریداران این کارخانه هم مانند خریداران کارخانه دنا بود، قدرتی که به ظاهر برای شکوفایی صنایع کمر همت می بست و در باطن...

اگرچه در اولین قدم ها با انعقاد چند قرارداد و انعکاس آن قراردادها در برخی روزنامه ها، سخن از موفقیتی آینده نگر گفته می شد، اما پشت پرده ها حکایتی دیگر داشت، حکایتی که ابتدا یک جوش کوچک بود و در سال 86 آرام آرام به دملی چرکین بدل شد تا این میراث گذشتگان، به دولت نهم سپرده شود.

نایب رئیس شورای کارگری صنایع مخابراتی راه دور شیراز در بیان موضوع به خبرنگاران گفته بود: این شرکت از سال ۸۳ به بخش خصوصی واگذار شده و با گذشت سه سال از سال ۸۶ مشکلات انباشت شده کارگران که هر روز بیشتر می شد، نمود پیدا کرد.

هاشم شمشیری در آن ابتدا که اعتراض ها تنها به جمع شدن مقابل آی تی آی محدود می شد، اضافه کرده بود: ۷۰ درصد کار پروژه‌های مخابراتی ایران و همچنین ساخت پروژه کارت هوشمند سوخت توسط این کارخانه انجام شد و این توان تخصصی کارگران را نشان می داد، اما قراردادهای کوچک و درآمدهای اندک بلای جان کارخانه و کارگران آن شد.

وی با تاکید براینکه این کارخانه بزرگ‌ترین کارخانه مخابراتی کشور است، تمام کارگران آن را دارای تخصص، تعهد و توانمند ارزیابی و تصریح کرده بود: اگر از ابتدا به حرف هایمان دقت می شد، فریادهایمان را باور می کردند، اعتراض ها را جدی می گرفتند، امروز شاید یکی از برترین های منطقه، آسیا و حتی جهان بودیم.  

شمشیری که اعتقاد دارد، واردات کالاهای الکترونیکی چینی که توان ساخت آن در ایران وجود داشت به بازار، یکی از عوامل افزایش مشکلات کارخانه یاد شده است، یادآور می شد: در سفر دوم هیات دولت، رییس جمهوری ما را جدی گرفت و آخرین مصوبه ای که از آن سفر یادگار ماند، حل مشکلات شرکت، کارگران و پرداخت معوقه ها بود.

به گزارش ایسنا آن روز که این مصوبه از تصویب گذشت، کارگران 15 ماه حقوق دریافت نکرده بودند و به گفته شمشیری براساس مصوبه هیات دولت 15 میلیارد تومان اعتبار برای حل مشکلات گفته شده، مصوب شد، مصوبه ای که اگر تمام و کمال اجرایی می شد، می توانست تمام مشکلات را تاآن مقطع حل کرده و با تدبیری مناسب، معضل را مدیریت کند.

او یادآوری کرد: براساس مصوبه یاد شده چهار وزارت خانه شامل صنایع، نفت، دفاع و مخابرات برای حل مشکلات این شرکت قول دادند پروژه‌هایی بدون مناقصه به آنها واگذار شود، اما تاکنون قول ها عملیاتی نشده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بسیاری از کارگران رده های بالا و میانی به همراه مدیران رده میانی شرکت بلافاصله با اطلاع از مشکلات روبه صعود شرکت، خود را بازنشسته و حق و حقوقشان را دریافت کردند و رفتند و کارگران ماندند و ماه های تنگی!

اکنون ماههااز تعطیلی شرکت آی تی آی شیراز  میگذرد و کارگران این شرکت هر روز درمحل کار خود حاضر میشوند و امید دارند که  خواسته آنها برای راه اندازی مجدد این شرکت مطابق وعده هایی که از بالاترین مقامات رتبه اول کشور تا مقامات استانی به کارگران داده اند عملی شود.

به گزارش ایسنا یکی از مصوبات سفر هیات دولت به استان فارس در سال 88 اختصاص مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران و همکاری وزارتخانه های دفاع، صنایع، نفت و ارتباطات برای رفع مشکل بیکاری و تعطیلی کارخانه بود تا آرام آرام، شرکت روزهای خوب خود را تجدید کند.

اما جز پرداخت بخشی از معوقه های حقوق، باقی این مصوبه ها رنگ تحقق به خود نگرفته است.

هیات دولت همچنین طی مصوبه‌ای مقرر کرد بخشی از مطالبات کارگران از محل صندوق حمایت از واحدهای صنعتی پرداخت شود. با این حال کارگران این کارخانه می‌گویند تنها بخشی از مصوبه هیأت دولت توسط وزارت صنایع اجرا و گوشه‌ای از مطالبات کارگران پرداخت شده اما ۲۶ ماه حقوق آنان همچنان پرداخت نشده است.

خبرنگار مقیم شیراز از قول رئیس شوارای اسلامی کار این کارخانه می‌گوید: «این کارخانه، کارخانه‌ای نبود که کارهای کوچک انجام دهد. باید مانند گذشته کارهای بزرگ از طرف دولت به این کارخانه واگذار می‌شد، اما متاسفانه مخابرات به دلیل واردات کالاهای چینی این کار را نمی‌کند».

ظاهرا توصیه هیأت دولت به وزارت ارتباطات برای سفارش کار به این کارخانه نیز تا کنون بی پاسخ مانده است.

به گزارش ایسنا، کارگران آی تی آی برای اولین بار بود که دسته جمعی وارد فضای استانداری فارس شده و برای اولین بار بود که استاندار این استان را ملاقات کردند.

صادق عابدین در جلسه دیدار با این کارگران ضمن ابراز نگرانی و تاسف خود از مشکل این کارگران، گفت: تلاش خواهد کرد تا مشکل در حد ممکن مرتفع شود.

برخي از کارگرانی که از ساختمان استانداری خارج می شدند، به ایسنا گفتند: صحبت با استاندار، امیدوارمان کرد که لااقل بخشی از حق خود را بتوانیم کسب کنیم، اگرچه اين اميد كامل نيست و ديگران هم اميد داده‌بودند، اما هيچ‌وقت نااميد نمي‌شويم.

برخی از این کارگران خاطرنشان کردند: پیش از این هم قول های زیادی به ما داده اند، اما تاکنون شخص استاندار قولی به مانداده بود که امروز آقای صادق عابدین قول داد مشکل را به زودی حل کند.

استاندار فارس در جلسه شورای اداری استان فارس اولین ماموریت فرماندار شهرستان شیراز را پرداختن به مشکل کارگران و کارخانه آی تی آی اعلام کرد و از زرین کلاه خواست تا به شکلی جدی آن را دنبال و روند را گزارش کند.

صادق عابدین که توانست دراولین رویارویی با کارگران معترض آی تی آی، آنان را مجاب کند، خاطرنشان کرد: 5 ماه قبل این گروه به استقبال من در هنگام پذیرش پست استانداری فارس آمدند و امروز هم به استقبال فرماندار جدید شیراز آمده اند، باید مشکل آنان حل شود.

به گزارش ایسنا، شاید این اولین بار است که صادق عابدین قول انجام کاری را به گروهی می دهد، باید نشست و انتظار کشید که این قول چگونه عملی می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: