• سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 952-6174-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آيت‌الله ايماني:

استفاده نادرست از منابع طبيعي مشكل بزرگ كشور است

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شيراز اعتقاد دارد كه استفاده نادرست از منابع و ذخاير طبيعي، از مهمترين مشكلات كشور به‌شمار مي‌رود كه خسراني بزرگ ايجاد كرده و بايد در باره آن چاره انديشي مناسب داشت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، آيت‌الله اسدالله ايماني سه‌شنبه 28 ارديبهشت در جمع مسئولان نمايندگي‌هاي ولي فقيه در اداره‌هاي منابع‌طبيعي استان‌هاي كشور، تاكيد كرد كه بهره‌برداري از منابع طبيعي در ايران حساب‌شده نيست و گفت: سراسيمه منابع طبيعي را نابود مي‌كنيم.

به اعتقاد امام جمعه شيراز، بروز مشكلاتي مانند نشست زمين، از عوارض استفاده نادرست از منابع طبيعي و ذخاير زيرزميني است و گفت: يكي از نمونه‌هاي مهم نداشتن برنامه براي استفاده صحيح از منابع طبيعي، برداشت‌هاي بي‌رويه از منابع آب زيرزميني است.

آيت‌الله ايماني، از بين رفتن مراتع به واسطه چراي زياد دام را ديگر آسيب اين عرصه برشمرد و گفت: امروز تعداد دام‌هاي موجود در استان فارس بيش از سطح مراتع موجود در اين استان است و همين يكي از دلايل مهم در وارد شدن آسيب به مراتع محسوب مي‌شود.

امام جمعه شيراز با تاكيد براينكه منابع طبيعي، ثروت ملي است، لزوم داشتن برنامه براي استفاده مناسب از اين سرمايه و حفاظت آن براي نسل‌هاي آينده را ضرورتي لازم برشمرد.

او با بيان اينكه برداشت از ذخاير نفت هم بدون برنامه است، نبود امكان جايگزيني اين ذخاير را يادآور و متذكر شد: در استفاده از منابع طبيعي نيز بدون برنامه‌ريزي عمل كرده و موجب از بين رفتن درختان پهن‌برگ در فارس شديم كه ديگر جايگزيني ندارند.

 نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه امروز مراتع فارس به دلیل چرای دام زیاد، از بین رفته، گفت: درحال حاضر تعداد دام موجود در فارس از میزان مراتع برای چرا بیشتر است به همین دلیل شاهد آسیب رسانی به مراتع و منابع طبیعی هستیم.

آيت‌الله ايماني همچنين استان فارس را داراي ذخاير مطلوبي از منابع طبيعي مانند گياهان دارويي دانست و گفت: مي‌توان با برنامه‌ريزي صحيح از ذخاير مختلف مانند گياهان دارويي، بهره‌برداري مطلوبي را داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: