• چهارشنبه ۱۴ مهر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 957-2274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

همايش پيشگيري از قاچاق كالاي سلامت محور

رازقي: توليد نبايد هزينه سياست شود

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي شيراز معتقد است كه وقتي اقتصاد بر ريل سياست بنشيند، حركت غلط اقتصادي آغاز مي‌شود در حاليكه توليد نبايد هزينه‌هاي سياست را پرداخت كند.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، جمال رازقي چهارشنبه 14 مهر در نخستين همايش ملي پيشگيري از قاچاق كالاي سلامت‌محور، تاكيد كرد كه دست‌يابي به اقتصادي پويا و شايسته با حركت بر ريل سياست امكان‌پذير نيست و كشورها و جوامعي اقتصاد موفقي دارند كه اقتصادشان بر ريل ديگري جداي از ريل سياست حركت مي‌كند.

رازقي با بيان اينكه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي تا كنون، بخش خصوصي هزينه‌هاي بسياري از سياست‌هاي كشور را در دولت‌هاي مختلف پرداخت كرده است، گفت: توليد كننده و توليد نبايد به هيچ عنوان هزينه سياست‌هاي يك كشور را بپردازد.

اين فعال بخش خصوصي تصميم‌گيري‌هاي اقتصادي در حوزه توليد براساس مصلحت انديشي را آفتي در اين زمينه دانست كه بخش خصوصي و مردم زيان‌هاي آن را متحمل شده‌اند و خواهند شد و گفت: متاسفانه بخش خصوصي امروز در شرايط بهينه‌اي براي توليد قرار ندارد.

رازقي با انتقاد از برخي اظهارنظرها كه تاجران را عامل قاچاق مي‌داند، گفت: تاجر با اصالت و شناسنامه‌دار، عامل قاچاق نيست، دامن تاجران را نبايد به قاچاق آلوده كرد، حرمت بخش خصوصي را بايد نگه‌داشت و به‌دنبال عاملان اصلي قاچاق بود.

رئيس اتاق بازرگاني شيراز تاكيد كرد: متاسفانه هزینه‌های بانکی و تامین اجتماعی کمر تولید را شکسته و همين عوامل است كه دست به دست هم داده و باعث مي‌شود كالاي ايراني كم كيفيت باشد.

رازقي پائين بودن كيفيت كالاي ايراني را عاملي موثر در گرايش مصرف كنندگان به سمت خريد كالاهاي قاچاق دانست و گفت: عرضه آب‌معدني و خرماي قاچاق در فروشگاه‌هاي كشور و در كنار آب‌معدني و خرماي توليد داخل، چشم‌ روشني دارد!

رئيس اتاق بازرگاني با تصريح اينكه قاچاق علاوه بر سلامت مردم، تجارت آزاد را هم تهديد مي‌كند، هزينه‌هاي قاچاق را بسيار سنگين توصيف و تاكيد كرد: قاچاق تزلزل اقتصادي را به‌دنبال دارد اما بسياري از سياست‌ها و سياست‌گذاري‌ها به‌جاي وارد كردن فشار به قاچاقچي، توليد كنندگان را تحت فشار قرار مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، نخستين همايش ملي پيشگيري از قاچاق كالاي سلامت‌محور، به همت دادگستري استان فارس و با همكاري اتاق بازرگاني و دانشگاه‌هاي شيراز و علوم پزشكي شيراز، چهارشنبه صبح در تالار حافظ آغاز به‌كار كرد و عصر چهارشنبه نيز در قالب نشست‌هاي علمي كارگاهي به طرح مباحث مختلف در خصوص راهكارهاي مقابله با قاچاق كالاي سلامت‌محور خواهد پرداخت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: