• جمعه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 957-4174-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

نخستين جشنواره انار و گردشگري فاروق در فارس/
طهماسبي: به كشاورزان يارانه تجميع اراضي پرداخت مي‌شود

نخستين جشنواره مردمي انار و گردشگري فاروق در استان فارس برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي جهادكشاورزي استان فارس، نماینده مردم شهرستان‌های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی در جشنواره انار و گردشگري فاروق، اقتصاد را مهمترين محور برنامه ششم توسعه دانست.

محمدمهدي برومندي، توجه به روستاها و ارتقا شاخص‌هاي اقتصادي روستائيان را از اولويت‌هاي مد نظر مجلس و دولت دانست و گفت: بايد تلاش كنيم كه كشاورزي از حالت معيشتي خارج شده به كشاورزي اقتصادي تبديل شود.

او افزايش ضريب مكانيزاسيون،‌درصد ماده آلي خاك، توسعه گلخانه‌ها، افزايش توليد در واحد سطح و استفاده از بذور گواهي شده را از عوامل تاثيرگذار بر تبديل اقتصاد كشاورزي از معيشتي به اقتصادي قلمداد كرد.

اين نماينده مجلس با يادآوري اينكه كمبود آب مهمترين تهديد در كشور محسوب مي‌شود، لزوم ارتقاء بهره‌وري در كشاورزي را متذكر و يادآور شد: در كشور 6 ميليون هكتار زير كشت است كه از اين ميزان تنها 1.5 ميليون هكتار از سسيتم‌هاي نوين آبياري بهره مي‌برد.

برومندي از تشكيل کمیته امنیت آب در مجلس شورای اسلامی براي نخستين‌بار خبر داد و گفت: اگر به دنبال توسعه کشور هستیم باید به کشاورزی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

رئيس سازمان جهاد کشاورزی فارس نيز گفت: اولین هدف از برگزاری اینگونه جشنواره‌ها، شكرگذاري نعمت‌هاي خداوندي است!

محمدمهدي قاسمي با اشاره به جايگاه فارس در عرصه كشاورزي، گفت: اين استان ويترين محصولات باغباني و انبار غله كشور بود اما به‌دليل چالش‌ آب، در زراعت دچار مشكل شده است و بايد با استفاده از روش‌هاي نوين بر مشكلات غلبه كنيم.

وی گفت: در عرصه کشاورزی به دنبال تولید به صورت زنجیره‌ای هستیم یعنی از ابتدا تا انتهای تولید و مصرف یک محصول را کنار هم ببینیم و با کاهش قیمت تمام شده محصولات هم رضایت مصرف کننده را كسب كرده و هم اقتصاد کشاورز را بهبود ببخشیم.

قاسمی ادامه داد: به جد دنبال تشکیل زنجیره تولید انار هستیم که امیدوارم به عنوان نخستین زنجیره تولید محصولات کشاورزی در استان فارس مد نظر قرار گیرد.

معاون توليدات باغي وزارت جهادكشاورزي نيز  گفت: وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزانی که در طرح تجمیع اراضی شرکت كنند تا 85 درصد هزينه‌ها یارانه پرداخت می‌كند و اين فرصت خوبي براي تجميع اراضي است.

طهماسبي به كشاورزان توصيه كرد كه براي بعضي محصولات برند، به‌دنبال دريافت نشان ثبت جغرافيايي باشند و گفت: استفاده از تکنیک‌های جدید، اصلاح باغات، استفاده از ارقام جدید و پر محصول و ..... را در دستور کاری خود در معاونت باغبانی قرار داده‌ایم.

در پایان این جشنواره از کتاب فاروق شهری از ولایت استخر فارس رونمایی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: