• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-180-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مراسم روز سعدی در جوار آرامگاه شیخ اجل/
استاندار فارس: سعدی منادی عدالت است

مراسم بزرگداشت سعدی در جوار آرامگاه شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی و با حضور سعدی‌شناسان، اساتید دانشگاه، فرهنگوران و مسئولان برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، استاندار فارس شامگاه پنجشنبه 31 فروردین در مراسم بزرگداشت سعدی گفت: سعدی معتقد است مردم پایگاه و اساس حکومت اند و تنها با برقراری عدالت رضایت آنان حاصل است .

سید محمدعلی افشانی خاطرنشان کرد: جهان سعدی ، جهان مروت و همدردی و آرمان شهرش عدالت است و دادگستری ، او متاثر از این  کلام ژرف شیر خدا و صفدر میدان و بحر جود و پیشوای آزادگان و عدالت خواهان علی (ع) که نادیده گرفتن عدالت متزلزل کننده اجتماع و اجرای آن استحکام و پایداری جامعه است ، به زیبایی به حکام هشدار می دهد که فرصت چند روزه را غنیمت شمار و عدل پیشه کن .

او با این اشاره که سعدی به تبعیت از فرمان امیرمومنان به مالک اشترکه حاکمان و فرماندهان پناهگاه استوار رعیت باشند و رضایت مردم را فراهم کنند؛ این جمله "ملوک از بهر پاس رعیت اند، نه رعیت از بهر طاعت ملوک" را به‌عنوان گواه وجود این نگاه نزد سعدی عنوان کرد.

استاندار فارس با اشاره به فرمان امیرالمومنین به مالک اشتر در خصوص نحوه گزینش کارگزاران دولتی و ویژگی‌های این افراد، بخشی از اشعار سعدی را قرائت و به توجه سعدی در بیان حکمت‌ها و پندهایش به نهج‌البلاغه و توصیه‌های امیرالمومنین(ع) اشاره کرد.

افشانی گفت:‌سعدی معتقد است مردم پایگاه و اساس حکومت اند و تنها با برقراری عدالت رضایت آنان حاصل است و ظلم و ستم به مردم و رنجش آنان ویرانی ملک است و بدنامی ملک؛ با چنین رویکردی است که پیروزی در رضایت خاطر مردمان است و خوش دلی آنان . در جهان مطلوب سعدی ، ستم و بیداد مذموم است و کیفر ظالم ، بر حاکم واجب .

استاندار فارس ادامه داد: سعدی بیش از همه، در آثار معروف خود بوستان و گلستان و قصایدش منادی عدالت است؛ از این رو ، باب اول بوستان را به «عدل و تدبیر و رای » اختصاص داده و باب اول گلستان «درسیرت پادشاهان » است و تاکید بر عدالت حاکمان.

افشانی با تاکید براینکه دامنه عدالت خواهی سعدی بسیار گسترده و این شاعر معتقد به جهان شمولی عدالت خداوند است، حتی اگر بندگان مرتکب «خطای منکر » نیز شده باشند، گفت: سعدی می‌فرماید "باران رحمت بی حسابش همه را رسیده و خوان نعمت بی دریغش همه جا کشیده ، پرده ناموس بندگان به گناه فاحش ندرد و وظیفه روزی به خطای منکر نبرد."

وی اضافه کرد: او مردمان را به مدارا با هم نوعان و حاکمان را به«مصلحت اندیشی» برای اداره  کشور توصیه می کند و معتقد است که عدم رعایت حقوق مردمان حاصلی جز « تهی گشتن خزانه » و غلبه دشمنان ندارد ، چنانکه می‌گوید : "یکی را از ملوک عجم حکایت کنند که دست تطاول به مال رعیت دراز کرده بود و جور و اذیت آغاز ،  تا به جایی که خلق از مکاید ظلمش به جهان برفتند و از کربت جورش راه غربت گرفتند . چون رعیت کم شد ، ارتفاع ولایت نقصان پذیرفت و خزانه تهی ماند و دشمنان زور آوردند..."

استاندار فارس خاطرنشان کرد: اگرچه رکن اصلی آرمانشهر سعدی عدالت و دادگستری است اما خیر و نیکی و مصونیت از آسیب زمانه را در شادی و آزادی خلق می داند و  حامیان آزادی را بزرگان درگاه خدا می بیند؛ جهان معنایی سعدی، جهانی است پند آموز و تجربه نگر، جهان انسانیت و عدالت، جهان نیک اندیشی و ماندگاری است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: