• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-280-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مراسم روز سعدی در جوار آرامگاه شیخ اجل/
وزیر ارشاد: سعدی پرچم‌دار اعتدالگرایی و عقلانیت

مراسم بزرگداشت سعدی در جوار آرامگاه شیخ مصلح‌الدین سعدی شیرازی و با حضور سعدی‌شناسان، اساتید دانشگاه، فرهنگوران و مسئولان برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه پنجشنبه 31 فروردین در مراسم بزرگداشت روز سعدی، گفت: سعدی دین را مظهر مدارا و سازگاری و نشاط تعریف می‌كند و تصویر غبارآلود را از دین می‌زداید و دین را خدمت به خلق می‌خواند و از این منظر ما وامدار سعدی هستیم .

سیدرضا صالحی‌امیری با بیان اینكه ما در سرزمین رازها و رمزها هستیم كه همچنان برای تمدن‌پژوهان رمز و رازهای این سرزمین ناشناخته است، افزود: این جغرافیا در دل خود سخن زیادی دارد كه ما توانستیم از این معدن غنی فرهنگ و تمدن جرعه‌ای برداشت كنیم .

صالحی‌امیری  اعتقاد دارد كه سعدی حق بزرگی بر این ملت و سرزمین داشته و دارد و خواهد داشت و تا ایران و ایرانی هست سعدی هم سعدی خواهد بود و ادامه داد: بعد از اسلام و ایران، قطعاً سعدی و حافظ و فردوسی هویت بنیادین این سرزمین هستند و رمز بقای این جغرافیای بزرگ و فراتر از جغرافیا فرهنگ و تمدن ایرانی مدیون این شخصیت‌ها و خصوصاً سعدی است .

بداخلاقی بزرگ‌ترین آسیب نسل حاضر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تصریح اینكه سعدی به ما اخلاق را می‌آموزد كه مهم‌ترین نیاز بشر امروز است، ادامه داد: گمشده این سرزمین امروز، اخلاق است و بداخلاقی بزرگ‌ترین آسیب نسل حاضر است كه باید درمان آن را در گلستان و بوستان سعدی جست‌وجو كرد .

صالحی‌امیری اضافه كرد: ما باید در كلام سعدی باید اخلاق را بیابیم و در جامعه جاری و ساری كنیم؛ سعدی چشمه بزرگ اخلاق این سرزمین است و همیشه تاریخ می‌جوشد و همگان می‌توانند در مسیر سعدی از اخلاق و كرامت این مرد سیراب شوند .

وی با طرح این سئوال كه چرا امروز دچار چالش اخلاقی در جامعه شدیم و انگ‌زنی، تخریب، اتهام، شایعه و انتقام‌جویی در جامعه زیاد شده است، گفت: پاسخ آن است كه چون از فرهنگ سعدی فاصله گرفته‌ایم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر امروز ما در این نقطه از جغرافیا سخن می ‌وییم به پاس زبان فارسی است كه رمز ماندگاری هویت ایرانی است و در تداوم فردوسی، سعدی است كه حق بزرگی بر گردن ما به عنوان فارسی‌زبانان در این سرزمین و همه سرزمین‌های فارسی‌زبان دارد .

به گفته صالحی‌امیری، پارسی نه یك زبان، یك فرهنگ نه یك فرهنگ كه یك تمدن است و از این منظر ما باید قدردان این شخصیت باشیم كه بقای این سرزمین و استمرار آن را با زبان فارسی تضمین كرد .

وی، سعدی را نماد اعتدال دانست و گفت: سعدی پرچمدار اعتدال، عقلانیت، انسانیت، عدالت، شرافت، كرامت و منزلت است و ما همه وامدار ایشان هستیم. اگر ما سخن از اعتدال، میانه‌روی، سازگاری، همدلی و همنوایی و همگرایی داریم، از سعدی وام گرفته‌ایم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأكید بر اینكه امروز بیش از هر زمان دیگری در این جامعه ما نیازمند پرهیز از افراط و تفریط هستیم، گفت: امروز اسلام در خشونت می‌سوزد چون از معیار اعتدال فاصله گرفته است و سعدی معیار اعتدال است و از این منظر ما وامدار سعدی هستیم .

صالحی‌امیری همچنین سعدی را نماد عدالت‌گرایی و پرهیز از ظلم و ظالمان برشمرد و گفت: سعدی به ما می‌آموزد در سخت‌ترین شرایط زیستی خود یعنی حاكمیت مغولان در این سرزمین ئ طغیانگری طغیانگران كه در این سرزمین چپاول كرده‌اند عنصری به نام عدالت، مقاومت، انسانیت و اخلاق وجود دارد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: