• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-9814-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي فارس:

آشكارسازي 40 درصد از نقاط حادثه‌خيز در فارس انجام شده است

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان فارس با بيان اينكه كل نقاط پر تصادف و داراي تصادف كشور احصاء شده است، گفت: تاكنون آشكارسازي 40 درصد از اين نقاط در فارس انجام شده است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، علي‌رضا سياهپور دوشنبه 29 خرداد در جمع خبرنگاران گفت: يكي از اقدامات لازم در راستاي به زانو درآوردن غول تصادف در فارس، بهسازي و حذف نقاط پر تصادف و داراي تصادف است.

او با بيان اينكه هدف از اجراي برنامه‌هاي مختلف كاهش حجم و شدت تصادفات در راه‌هاي فارس است، گفت: اگر تعداد حوادث و جانباختگان حوادث رانندگي در استان فارس را با شاخص‌هاي طول راه‌ها و حجم تردد بسنجيم، فارس استان شانزدهم كشور محسوب مي‌شود.

او در عين‌حال گفت: با توجه به اجراي برنامه آشكارسازي نقاط پرتصادف و داراي تصادف در فارس، تاكنون 40 درصد اين نقاط آشكارسازي شده و اميدواريم تا پايان شهريور امسال تمام نقاط آشكارسازي شود.

اين مقام مسئول منظور از آشكارسازي را نصب علائم هشداردهنده و اقدامات پيشگيرانه براي جلوگيري از وقوع حوادث دانست و گفت: در فارس تعداد 121 نقطه پر تصادف و 176 نقطه دارای تصادف مشخص شده است.

سياهپور اعمال قانون را راهی موثر در کاهش تصادفات دانست و در عين‌حال بر اجراي كنترلي مختلف اعم از ايمني راه‌ها، ايمني خودروها و استفاده از شيوه‌هاي كنترلي مختلف، حذف نقاط پرتگاهي و ... تاكيد كرد.

وي با بيان اينكه 30 درصد تصادفات رانندگي در استان فارس طي سال 95 واژگونی خودرو بوده است، گفت: با اجراي اقداماتي به‌دنبال كاهش شدت حوادث واژگوني و در نتيجه كاهش شدت مجروحيت‌ها و فوتي‌ها هستيم.

سياهپور تصريح كرد: اميدوار هستيم كه تا سال آينده بيش از 50 درصد نقاط پرتصادف و داراي تصادف در فارس برطرف شده باشد.

او گفت: ایمن‌سازی و ارتقا سطح ایمنی جاده‌ای و راهداری، ارتقا خدمات حوزه حمل و نقل مسافر و کالا، کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای و... بخشي از وظايف اين اداره كل محسوب مي‌شود و از 2 ماه قبل با هماهنگي تمام دستگاه‌ها، حتي سازمان‌هايي كه به شكل مستقيم مسئوليتي ندارند و البته با تعامل مطلوب‌تر پليس، تلاش‌هاي خوبي انجام شده است.

سياهپور با اشاره به اقدامات اجرايي شده در ايام نوروز سال 96، گفت: خوشبختانه در نوروز 96 و علي‌رغم افزايش سفرها، شاهد كاهش 5 تا 10 درصدي تصادفات به نسبت نوروز 95 شديم.

او از اجرايي شدن سيستم حمل و نقل هوشمند در كشور خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه با فراگير شدن اين خدمت، شاهد ارائه تمام خدمات اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، به شكل هوشمند باشيم.

سياهپور در اشاره به گستردگي و دشواري كار در راهداري، گفت: وسعت راه‌هاي فارس به حدي است كه اگر به شكل شبانه‌روزي كار خط‌كشي به شكل مستمر ادامه داشته باشد، باز هم زمان براي انجام كار در تمام راه‌ها كم خواهد بود.

او از انجام اولين عمليات بازيابي آسفالت سرد در گردنه گلچهره فارس خبر داد و گفت: اگرچه اجراي كار زمان‌بر بود اما عمر روكش ايجاد شده از 5 سال به 20 سال افزايش مي‌يابد؛ ما از روش‌هاي مختلف و جديد كه اجراي آسفالت را كم‌هزينه‌تر و عمر روكش‌ها را طولاني‌تر كند، استقبال كرده و چنين روش‌هايي را اجرا مي‌كنيم.

سياهپور يكي از اقدامات اداره كل راهداري را لق‌گیری و اصلاح ترانشه‌ها، اعلام و تاكيد كرد كه چنين اقداماتي در ارتقاء‌ ايمني و كيفيت راه‌هاي مواصلاتي بسيار اهميت داشته و ضروري است.

مديركل راهداري فارس همچنين از تلاش براي برندسازي و رتبه‌بندي شركت‌هاي حمل و نقل كالا و مسافر در كشور و فارس خبر داد و گفت: هم‌اينك فارس با در اختيار داشتن 37 هزار دستگاه ناوگان باري، رتبه اول را در كشور دارد؛ البته عمر ناوگان حمل بار در فارس بالا است و تلاش مي‌كنيم كه متوسط عمر وسايل نقليه را با روش‌هايي كاهش دهيم.

او يكي از روش‌هاي كاهش متوسط عمر وسايل نقليه حمل بار را برندسازي و رتبه‌بندي دانست و گفت: هم‌اينك ناوگان حمل بار در فارس بين 5 تا 40 سال عمر دارد و اميدواريم با اجراي طرح‌هاي مد نظر، بخش خصوصي براي نوسازي ناوگان راغب شود.

سياهپور با بيان اينكه سالانه 25 ميليون تن كالا توسط ناوگان حمل بار در فارس جابه‌جا مي‌شود، گفت: ظرفيت موجود 40 تن در ماه است و اميدواريم كه با راه‌اندازي كارخانه‌هاي فولاد، توسعه فعاليت‌هاي صنعتي در بخش كشاورزي و معدن، اين ميزان طي 4 تا 5 سال آينده به نقطه مطلوب نزديك شود.

مديركل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي فارس تصريح كرد كه تا انتهاي شهريور امسال دستورالعمل‌هاي برند‌سازي و رتبه بندي نهايي شده و اين روش اعمال خواهد شد.

او همچنين به وجود 120 شركت مسافربري در كشور اشاره و اضافه كرد: هم‌اينك در فارس 6 هزار و 800 راننده با استفاده از 4 هزار و 100 دستگاه اتوبوس، ميني‌بوس و سواري، خدمات حمل و نقل مسافر را ارائه مي‌دهند.

سياهپور با بيان اينكه سال گذشته 12 ميليون مسافر در فارس با ناوگان حمل و نقل  عمومي جابه‌جا شده‌اند، گفت: برندسازي و رتبه‌بندي باعث افزايش تمايل مردم به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي در حوزه مسافر، خواهد شد.

او با بيان اينكه عمر مفید مینی‌بوس 10، اتوبوس 15 و سواری 10 سال است، گفت: متاسفانه پديده خودمالكي در حوزه حمل و نقل مسافر، يكي از مشكلات موجود به‌شمار مي‌رود كه مانع نوسازي ناوگان حمل و نقل مسافر شده است.

سياهپور گفت: با برندسازي تعداد شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات حمل و نقل مسافر در كل كشور به عدد 50 تا 70 شركت خواهد رسيد؛ با اعمال روش‌هاي پيش‌بيني شده امكان نوسازي و بهسازي ناوگان حمل و نقل مسافر و نظارت بيشتر و مطلوب‌تر بر آنها، امكان‌پذير خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: