• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-4280-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

دومین همایش علمی مطالعات تاریخ ایران برگزار شد/
معرفی جایزه علمی پروفسور شهبازی

دومین همایش علمی مطالعات تاریخ ایران در یادروز باستان شناس و پژوهشگر حوزه تمدن و مطالعات هخامنشی"زنده یاد پروفسور علیرضا شاپور شهبازی" در سالن آمفی تئاتر کتابخانه ملی و مرکز اسناد فارس برگزار شد .

  به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از پايگاه ميراث جهاني تخت‌جمشيد، ياد روز باستان‌شناس و پژوهشگر حوزه تمدن و مطالعات هخامنشي، با حضور معاون ميراث فرهنگي كشور، مدير پايگاه ميراث جهاني تخت‌جمشيد و جمعي از مسئولان، پژوهشگران حوزه تمدني و باستان‌شناسي و علاقه‌‌مندان، عصر يكشنبه 25 تير در سالن آمفي‌تئاتر كتابخانه ملي و مركز اسناد استان فارس برگزار شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در اين مراسم گفت: دکتر شهبازی همان گونه که در آثار به جای مانده از او هم نمایان است، به دلیل دارا بودن شخصیت و جایگاه برجسته ی علمی در کنار مسئولیتی که داشت بسیار برای میراث فرهنگی کشور قابل اهمیت است.

رضائي‌منفرد با بيان اينكه به‌دنبال برگزاري مستمر اين همايش و داير شدن دبيرخانه دائمي آن در تخت‌جمشيد هستيم، گفت: برای برگزاری اولین دوسالانه جایزه علمی پروفسور شهبازی فراخوان داده خواهد شد تا پژوهشگران آثار خود را به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

وي گفت: پس از داوری‌های اولیه مقالات پذیرفته شده چاپ، مقالات برتر این همایش به صورت سخنرانی ارائه و به مقاله نخست نیز جایزه ویژه پروفسور شهبازی اهدا مي‌شود.

معاون ميراث فرهنگي كشور نيز در اين همايش با اشاره به جايگاه علمي پرفسور شهبازي به دليل اقدامات علمي و تاليفات وي در رابطه با تاريخ ايران باستان به‌ويژه دوره هخامنشي و محوطه‌هاي باستاني پارسه پاسارگاد، گفت: اين تاليفات امروز يكي از بهترين مرجع‌هاي تاريخ هخامنشي در سطح ملي و بين‌المللي است.

محمدحسن طالبیان گفت: قلم توانا و ذهن بارور پروفسور شهبازی منشاء تحول عمده در پژوهش‌های کارشناسانه تاریخی به‌شمار مي‌رود و اینگونه است که نام ایشان حتی در میان پژوهشگران غیر ایرانی نیز به عنوان پژوهشگری هوشمندو تیزبین زبانزد است.

طالبيان همچنین در خصوص ثبت جهانی شهر یزد و اهمیت اقدامات انجام شده نسبت به تکمیل پرونده ثبت جهانی محور ساسانی که به منظر ساسانی تعبیر مي‌شود، سخن گفت و اهمیت همسو بودن تمام دستگاه‌ها را در حفظ و ثبت آنچه که از آن به عنوان میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی نام برده می شود، را مورد تأکید قرار داد .

  علي موسوي پژوهشگر و باستان شناس از دانشگاه کالیفرنیا، دیگر سخنرانان این همایش بود که با موضوع " تخت جمشید پس از آتش سوزی اسکندر" سخناني ايراد كرد.

علی اسدی باستان شناس و سرپرست کاوش آبراهه‌های زیرزمینی تخت جمشید نیز سه فصل اخیر کاوش آبراهه‌های تخت جمشید را مورد بررسی قرار داد.

براساس اين گزارش، در ادامه مراسم جایزه علمی پروفسور شهبازی که به صورت دو سالانه برگزار خواهد شد از سوی نازیلا شهبازی(خواهر پروفسور شهبازی) معرفی و گفته شد که دبیرخانه دائمی این همایش همزمان با نامگذاری کتابخانه تخصصی تخت جمشید که خود پروفسور شهبازی دایر کننده آن بود، به نام وی، تشکیل خواهد شد .

اهداء لوح یادبود از سوی معاون میراث فرهنگی کشور به خانواده زنده یاد پروفسور شهبازی و حضور دوستداران میراث فرهنگی بر سر تربت شادروان شهبازی از ديگر حاشيه‌هاي اين همايش بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: