• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-6014-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل استاندارد فارس خبر داد

آغاز استانداردسازي محصولات كشاورزي در فارس/
محصول ارگانيك استاندارد نداريم

مديركل استاندارد استان فارس از آغاز فرآيند استانداردسازي محصولات كشاورزي با همكاري سازمان جهادكشاورزي و دانشگاه علوم پزشكي در اين استان خبر داد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، مرتضي رهنما يكشنبه 22 مرداد در جمع خبرنگاران گفت: استاندارد محصولات كشاورزي، اجباري نيست بلكه تشويقي است و كشاورزان متقاضي مي‌توانند براي دريافت اين برند اقدام كنند.

او با بيان اينكه تاكنون هيچ پروانه استانداردي براي محصولات كشاورزي صادر نشده است، گفت: براساس تفاهم‌نامه‌اي كه با جهادكشاورزي مبادله شده است، دفتر استاندارد در سازمان جهادكشاورزي و دفتر نظام مهندسي كشاورزي راه‌اندازي شده و پروانه استاندارد بنا بر تقاضاي كشاورزان و پس از بررسي محصول صادر مي‌شود.

رهنما گفت: در اين استاندارد ميزان بقاياي سموم و كودهاي شيميايي در محصولات توليدي سنجيده خواهد شد كه در مرحله اول سيب، گوجه و خيار در دستور كار قرار دارد.

مديركل استاندارد فارس با تاكيد براينكه اولويت‌ها در بررسي استاندارد محصولات كشاورزي توسط رئيس سازمان جهادكشاورزي اعلام مي‌شود، خاطرنشان كرد: محصول ارگانيك يعني محصولي كه در توليد آن از هيچ سم و كود شيميايي استفاده نشده باشد؛ براي چنين محصولي استاندارد يازده‌ هزار تعريف شده كه تاكنون در اين اداره كل هيچ پروانه‌اي صادر نشده است.

او عملكرد اداره كل استاندارد فارس در مصالح ساختماني را موفق ارزيابي و اضافه كرد: با همكاري شوراي فني استان فارس، اقدامات جدي در اين زمينه انجام شده است و توليد كنندگان مصالح ساختماني غيرمجاز در فارس تحت فشار قرار گرفته‌اند.

رهنما افزايش 2 برابري تقاضاي صدور پروانه استاندارد مصالح ساختماني در فارس را دليلي بر موفقيت حاصله در اين زمينه دانست و گفت: يكي از كالاهايي كه نگراني‌هايي در خصوص استاندارد بودن آن وجود دارد، عايق‌هاي رطوبتي است؛ در اين زمينه نظارت‌هاي جدي و مستمري را در دستور كار داريم .

او از كشف 2 محموله غيراستاندارد عايق‌هاي رطوبتي در فارس خبر داد و گفت: اين كالاها در خارج از استان فارس و با نام يكي از واحدهاي توليدي استان، براي عرضه در بازار حمل مي‌شد.

رهنما همچنين از نظارت مستمر بر دستگاه‌ها و وسايل بازي در فارس خبر داد و با اشاره به همكاري خوب شهرداري شيراز در اين زمينه، گفت: 95 درصد از دستگاه‌هاي بازي در شيراز استاندارد است.

مديركل استاندارد فارس در عين‌حال از پلمب 5 دستگاه بازي غيراستاندارد در شيراز خبر داد و گفت: دستگاه‌هاي جديد بازي، هم به لحاظ ارتفاع هم سرعت، بسيار متفاوت‌تر از دستگاه‌هاي كنوني بوده و بايد حتما داراي تائيديه استاندارد باشد.

رهنما با بيان اينكه در فارس تعداد واحدهاي داراي علامت استاندارد بيش از ميانگين كشوري است، گفت: هم‌اينك بالغ بر 1300 كالاي استاندارد در استان فارس توليد و بخشي از اين توليدات صادر مي‌شود؛ اين كالاها در زمان توليد،‌ انبارداري و عرضه كنترل و نظارت مي‌شود.

مديركل استاندارد فارس با اشاره به انجام 1600 مورد تست نازل‌هاي جايگاه‌هاي عرضه سوخت در فارس، از نبود مشكل در اين بخش خبر داد و گفت: امسال 270 مورد تائيديه استاندار براي واردات يا صادرات توسط اين اداره كل صادر شده است.

رهنما با بيان اينكه 85 درصد امور اداره كل استاندارد فارس به بخش خصوصي واگذار شده است، گفت: با تائيد صلاحيت 2 آزمايشگاه استاندارد بخش خصوصي در فارس، تعداد اين آزمايشگاه‌ها به 60 واحد رسيده است.

مديركل استاندارد فارس از راه‌اندازي پويش مردمي حمايت از خريد كالاي استاندارد ايراني خبر داد و از خبرنگاران درخواست كرد كه به واسطه جايگاه اجتماعي فعالان عرصه خبر، به اين پويش بپيوندند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: