• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-2974-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل منابع طبيعي فارس عنوان كرد

صدور سند براي 9 ميليون هكتار از عرصه‌هاي طبيعي فارس

مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس با بيان اينكه وسعت عرصه‌هاي طبيعي فارس بيش از 10 ميليون هكتار است،‌ گفت: تاكنون براي 9 ميليون و 200 هزار هكتار سند ثبتي صادر شده است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، مهرزاد بوستاني يكشنبه 22 مرداد در جمع خبرنگاران گفت: از كل عرصه‌هاي طبيعي موجود در فارس، 2 ميليون و 200 هزار هكتار جنگل، 7 ميليون و 300 هزار هكتار مرتع و يك ميليون و 100 هزار هكتار اراضي مستعد بياباني شدن است.

او ادامه داد: تاكنون براي 2 ميليون هكتار از اراضي منابع طبيعي در فارس سند تك برگ صادر و بالغ بر 1 ميليون و 500 هزار هكتار از اين اراضي وارد سامانه كاداستر شده است.

بوستاني همچنين از كاهش بالغ بر 84 درصدي سطح آتش‌سوزي‌هاي عرصه‌هاي طبيعي در سال 96 به نسبت سال قبل خبر داد و گفت: در سال 93 بالغ بر 9 هزار هكتار از عرصه‌هاي منابع طبيعي طعمه حريق شد؛ اين ميزان در سال 95 به يك هزار و 945 هكتار و از ابتداي سال 96 تا امروز به 313 هكتار كاهش داشته است.

او با اشاره به تفاهم‌هاي انجام شده با اوقاف، از رفع اختلاف بين منابع طبيعي و اوقاف بر سر 520 هزار هكتار از اراضي مورد اختلاف خبر داد و گفت: متاسفانه از سال 86 و همزمان با بروز خشكسالي‌ها، بخشي از جنگل‌هاي بلوط نيز با خشكيدگي درختان مواجه شد.

بوستاني با ابراز خرسندي از كنترل روند خشكيدگي درختان بلوط در استان فارس اين مهم را حاصل تلاش‌هاي مركز تحقيقات و اجراي طرح صيانت از جنگل‌هاي زاگرس دانست.

مديركل منابع طبيعي فارس با بيان اينكه امسال تعداد 177 پرونده تخلف در زمينه تصرف و تخريب منابع طبيعي در فارس تشكيل شده است، گفت: اين ميزان پرونده در مقايسه با سال گذشته روند كاهشي داشته است.

بوستاني گفت: امسال 156 طرح با 65 ميليارد تومان اعتبار در دستور كار اين اداره كل قرار دارد كه 54 ميليارد تومان اين اعتبارات ملي و مابقي استاني است.

اين مقام مسئول از اجراي بذركاري در بيش از 2 هزار هكتار اراضي جنگلي فارس با كمك مردم و اهالي جوامع محلي خبرداد و گفت: بيشترين ميزان تخريب جنگل‌ها، در شمال فارس و در مسير پروژه آزادراه شيراز اصفهان حادث شده بود.

بوستاني تصريح كرد: با همكاري پيمانكار اين پروژه سال گذشته بالغ بر 200 هكتار از عرصه‌هاي خسارت ديده جنگلي در فارس بذركاري شد و امسال نيز بايد 200 هكتار بذركاري شود.

مديركل منابع طبيعي فارس با اشاره به وجود بيش از 50 گونه گياهان دارويي شاخص در استان فارس گفت: 4 طرح مهم ملي و بين‌المللي شامل ترسيب كربن، جاي‌كاري، مناريد و مبارزه با خشكيدگي جنگلي، با موفقيت در استان فارس اجرايي شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: