• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-2073-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون ستاد مبارزه با موادمخدر رياست‌جمهوري:

موادمخدر سالانه 4 هزار قرباني در ايران مي‌گيرد/
تخفيف مجازات قاچاقچيان عادلانه نيست

به گفته معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، سوء مصرف مواد مخدر در ايران سالانه 4 هزار نفر را به كام مرگ مي‌فرستد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، اسدالله هادي‌نژاد يكشنبه 22 مرداد در جمع خبرنگاران گفت:  طرح تخفیف مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را عادلانه ندانست و افزود: گفته می شود که اعدام قاچاقچی مواد مخدر تبعاتی برای خانواده وی که بیگناه هستند دارد؛ بايد پرسيد سالانه چه تعداد خانواده به‌خاطر عمل قاچاقچيان از هم مي‌پاشد؟

هادی‌نژاد تصريح كرد: آيا خانواده افرادي كه براثر سوء مصرف موادمخدر جان خود را از دست مي‌دهند، گناه ندارند و دچار تبعات نمي‌شوند؟ حق آنان چيست؟

او در خصوص طرح توزیع قانونمند مواد مخدر سنتی در موارد خاص نیز، گفت: کشور ما از سال 1988 عضو کنوانسیون بین المللی شده که در آن کشورها به هیچ وجه اجازه ندارند اقدام به توزیع مواد مخدر کنند، لذا طرح چنین مباحثی درست و قانونی نیست .

هادی‌نژاد با تاکید بر اینکه ما نیز به اصلاح قانون اعتقاد داریم، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر، مسیر دادستانی کل که خود در این ستاد عضویت دارد را به رسمیت می‌شناسد .

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، در پاسخ اين سئوال كه چرا معتاد بيمار تلقي مي‌شود حال آنكه آنان خود عاملي موثر در توزيع مواد و اشاعه بيماري‌هاي مختلف محسوب مي‌شوند؟ گفت: طبق قانون هر معتادی که برای ترک اقدام نکند مجرم است و می‌توان او را تحت پیگرد قانون قرار داد؛ معتادي بيمار محسوب مي‌شود كه گواهي مراجعه به مراكز ترك اعتياد داشته يا اثبات كند در حال درمان است.

هادی‌نژاد همچنین به تولید مواد مخدر در کشورهای همسایه اشاره و اضافه كرد: در یکساله اخیر کشت تریاک در افغانستان 35 تا 40 درصد افزایش و در عين‌حال قیمت اين نوع از مواد مخدر هم افزایش چشمگیری داشته است .

او مسیر صدور دست کم 35 درصد از این مواد را ایران اعلام و خاطرنشان كرد: در مرز ایران با افغانستان امکان تردد کامیون و کاروان حمل مواد مخدر به دليل كنترل‌هاي شديد وجود ندارد و تنها 160 كيلومتر از مرزهاي جنوبي باقيمانده كه بايد مانع گذاري شود.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، مسیرهای جدید انتقال مواد مخدر را از طریق دریا عنوان و اضافه كرد: از طریق دریا دو مسیر باز شده که یکی به سمت اقیانوس هند و دیگری به سمت خلیج فارس و به نیت ورود مواد مخدر به ایران است.

هادي‌نژاد اولویت مبارزه با مواد مخدر را در استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان اعلام و اضافه كرد: سال گذشته ستاد مبارزه با مواد مخدر بیش از 710 تن کشفیات داشته که 75 درصد از این میزان در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان بوده است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، با بیان اینکه سگ‌هاي موادياب عامل كشف 10 درصد از كل موادمخدر كشف شده محسوب مي‌شوند، از رشد 11 درصدی کشفیات در 4 ماهه اول سال 96 خبر داد.

هادي‌نژاد گفت: از ابتدای امسال تا کنون حدود 300 تن انواع مواد مخدر در كشور كشف شده كه شامل 217 هزار كيلوگرم ترياك، 5 هزار و 500 كيلوگرم هروئين، 7 هزار و 500 كيلوگرم مرفين و حجم قابل توجهي شيشه و ساير مواد مخدر صنعتي بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: