• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4680-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

ديوارهاي نگارخانه وصال آب رنگي شد!

آثار نقاشي بيست نقاش كه از آبرنگ در توليد آثار خود استفاده كرده‌اند، بر ديوار نگارخانه وصال شيراز جا خوش كرد .

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، نگارخانه وصال در نيمه دوم شهريورماه، ميزبان 53 اثر از 20 نقاش با عنوان "تكنيك آبرنگ" بود .

زهرا طایی، نقاش اصفهاني كه سال‌ها شيراز را براي سكونت انتخاب كرده است، پيرامون اين نمايشگاه گفت: بعضي از كارهاي عرضه شده در اين نمايشگاه خوب بود؛ آثاري كه به سمت مينيمال و آبستره رفته و البته خيلي از آبرنگ‌ها رئال بود .

عضو هیئت مديره انجمن نقاشان شیراز كه علاقه‌مندي خود را آثار مينيمال و آبستره و مدرنيته ذكر مي‌كند، گفت: چند تا از کارهایی که در اين نمايشگاه دیدم خیلی به نقاشی‌های شرق دور و علی الخصوص ژاپن شبیه شده بود، که در واقع یک نوع مینیمال است .

او علت گرايش سلیقه‌اش به سمت نگاه خلوت و مینیمال را شلوغي زندگي و ترافيك مشكلات عنوان و اضافه كرد: اين اميدواري را دارم كه آثار مينيمال و خلوت، شلوغي و ترافيك زندگي را بكاهد .

اين هنرمند نقاش گفت: يك هنرمند در نقاشي آبرنگ بايد خیلی ماهرتر و چیره دست‌تر باشد و ايده‌اش را سريع‌تر روي بوم پياده كند؛ اينكه كار اول در آبرنگ خوب بشود شايد بيشتر تصادفي باشد؛ به همین خاطر نقاشی آبرنگ خیلی پرتی و دورریز دارد؛ در بعضی تکنیک‌های معمول در خلق یک اثر نقاشی، مثل رنگ روغن، این امکان وجود داره که کل کار را بتوان عوض كرد اما در آبرنگ چنين امكاني نيست .

عضو انجمن نقاشان شیراز، در مورد تنوع رنگی موجود در آثار نمایشگاه گفت: من خودم تک رنگ ها رو بیشتر دوست دارم، چون بنظرم آرامش بیشتری میتونه ایجاد کنه. به هرحال اتنخاب رنگ یه مورد کاملا سلیقه ای است .

عضو هیئت مدیره انجمن تجسمی شیراز، از ورود فرهنگ لاکچری و لوکس گرایی به دکور خانه ها انتقاد و اظهار امیدواری کرد که با برگزاری اینگونه نمایشگاه های فروش آثار هنری و البته حمایت مسئولین، بتوانیم مردم را به خرید و استفاده از اینگونه آثار فرهنگی و هنری ایرانی در منازلشان تشویق كنيم .

ویدا حفیظ یکی از بیست نقاشی که سه تابلوی آبرنگ خود را در این نمایشگاه ارایه داده بود گفت: دو تا از این تابلوها در واقع یک ترکیب بندی از طبیعت بیجانی است که خودم آنرا چیدمان کرده ام .

اين نقاش شيرازي اضافه كرد: اين تابلوها در دو برخورد رنگی ارائه شده است؛ یکی دارای تونالیته های سبز و دیگری همان ترکیب بندی با تونالیته های بنفش و قهوه ای؛ تک صندلی چوبی و گلدانی پرگل بر روی آن، از عناصر اصلی این طبیعت بیجان محسوب مي‌شود .

حفیظ در مورد تابلوی سوم خود که در روز افتتاحیه بفروش رفت، گفت: حس خوب و البته متفاوتی است که بدانی تابلوی تو از این بعد می‌تواند دیوار خانه يا محل كار یکی از مخاطبین نمایشگاهی را مزین کند .

وی همچنین در مورد نقش پرنده‌ها در این تابلو گفت: سال‌هاست که روی طراحی پرنده کار می‌کنم، علاقه من به طراحی پرندگان از یک پروژه سفارشی آغاز شد و امروز به یک علاقه در ناخودآگاهم تبدیل شده است؛ بصورتی که بلافاصله که وسایل طراحی و نقاشی را دست می‌گیرم شروع به کشیدن پرنده می‌کنم؛ این پرنده ها برای من حس رهایی، حس آزادی و حس بال و پر گرفتن را ايجاد مي‌كند .

سیدمحمد احمدی ديگر نقاش شيرازي نيز گفت: نقاشی رسالتي خاص و تکنیک‌های مختلفی دارد که یکی از اين‌ها آبرنگ است؛ تكنيكي سخت؛ مهار این تکنیک و متریال بسیار مشکل بوده و ساده سازی و ساده کردن تصویر و فرم و اجرای طرح روی کاغذ نیز بسیار دشوار است .

اين نقاش جوان در توصيفي کلی از آثار نمایشگاه گفت: "تعریف به مثال" اصطلاحی است شایع در علم منطق؛ یعنی زمانی که شما می‌خواهید از یک چیزی تعریف کنید، قبل از اینکه بخواهید جمله‌ای، فلسفي یا متنی ادبي برايش بگويي یک مثال از آن را براي مخاطب بيان مي‌كني .

او ادامه داد: هنر تصویر و در واقع همه هنرها، لزوما" این نیست که هنرمند جمله‌ای براي اثر خودش بسازد، در واقع تعریفی ندارد، تعریفش فهم اثر است .

اين هنرمند اعتقاد دارد كه تعريف هنر نقاشي به واسطه انضباطي كه دارد و بخشي از آن را رياضي و بخشي ديگر را هندسه تشكيل مي‌دهد، در قالب سخن به شكل كامل امكان‌پذير نيست زيرا يك حس دروني است كه بيان آن كار دشواري محسوب مي‌شود .

اين نقاش جوان شيرازي اعتقاد دارد كه چهار اثر بهمن‌پور، تصاويري ساده و انتزاعي بوده و كار استادانه‌اي در انتخاب رنگ و تركيب‌بندي اثر انجام شده است .

او معتقد است كه در سبك آبرنگ، بي‌تكلف بودن هنرمند در خلق اثري دلنشين و جذاب بسيار مهم است و به نوعي مهارت محسوب مي‌شود كه مي‌توان با تمرين آن را كسب كرد؛ تمرين و ممارستي كه بايد فهمي پشت آن باشد .

به گزارش ايسنا، نمایشگاه گروهی آبرنگ به همت انجمن هنرهای تجسمی شیراز و با همراهي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان فارس از هفدهم شهريور در گالري وصال برپا شده و تا بيست و ششم شهريور داير خواهد بود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: