• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-8014-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شورای شهر شیراز تاکید کرد:

طراحی مبلمان شهری منطبق با نیازها و الگوهای رفتاری شهروندان

عضو شورای شهر شیراز اعتقاد دارد که با گسترش شهرها و تغییر در ریکرد سیمای بصری و مبلمان شهری باید  فضا و منظرشهری در انطباق با نیازها و الگوهای رفتاری شهروندی طراحی قرار شود .

سیروس پاک‌فطرت در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، با اشاره به سیمای بصری شهر و انطباق آن با هویت شهر و رفتار اجتماعی افراد، بیان کرد: در کلانشهر شیراز با وجود منظر شهری سبز، منظر شهری دارای هویت برخاسته از تاریخ و فرهنگ و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی است که می‌توان با تقویت، الگو سازی و بهره‌برداری از این عناصر و هویت جمعی آنها به سمت سیمای بصری مطلوب حرکت کرد .

وی با تصریح اینکه فضا و منظرشهری باید در انطباق با نیازها و الگوهای رفتاری شهروندی مورد ارزیابی و طراحی قرارگیرد، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در سیمای شهر، چینش مبلمان آن است که از عناصر کارکردی محسوب می‌شود و زیبایی، نظم، خوانایی و هماهنگی سیستم شهری را هم فراهم می‌کند .

عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز اعتقاد دارد فضای شهری همواره بستری برای تجلی الگوی رفتاری و میان کنش‌های ناشی از فعالیت های انسانی و اجتماعی است.

او عنوان کرد: فضای شهری رابطه انسان و فضا را در محیط و در مقیاس های متفاوتی نمایش می‌دهد و در ارتباط با سیر تحول جامعه و شهر گسترش می‌یابد .

به گفته پاک‌فطرت امروز کارشناسان شهری معتقدند که مبلمان شهری به اندازه طرح‌های توسعه شهری دارای اهمیت است، لذا برای مبلمان و سیمای شهری، بهای ویژه ای پرداخت می کنند .

وی با بیان اینکه متاسفانه در پی توسعه شتابان شهرهای امروزی و تحولات بی‌حد آنها، مبلمان شهری مورد کم‌توجهی قرار می‌گیرد، گفت: در این میان هر چه یک شهر مانند شیراز دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی بیشتری باشد، ارتقای کیفیت سیمای بصری باعث افزایش تصویر ذهنی قویتر و احساس تعلق و در نتیجه پیوندهای محکمتر شهروندان با شهر خواهد شد .

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: منظر شهری از اجزای با اهمیت هویت شهر و شاید رکن اصلی تاثیرگذار بر تصویر ذهنی از شهرها محسوب می‌شود .

پاکفطرت یادآور شد: شهرهای برخوردار از منظر شهری مطلوب قادرند تا با وسعت بخشیدن به تجربه زیباشناختی شهروندان موجبات ارتقای تصویر ذهنی جامعه از خویش و تقویت حس آنان را فراهم کرده و با اعتلا بخشیدن به شخصیت شهر در سطح ملی و بین المللی، توان رقابتی شهر را برای جذب هر چه بیشتر سرمایه و اقشار خلاق تقویت کند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: