• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-1876-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

وزیر بهداشت عنوان کرد

هزینه 930 میلیاردی دولت برای ایجاد امید در مردم فارس

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت تدبیر و امید در استان فارس بالغ بر 930 میلیارد تومان در قالب طرح تحول سلامت هزینه و امید را در مردم فارس ایجاد و تقویت کرده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، سید حسن قاضی زاده هاشمی پنجشنبه در جریان افتتاح طرح های بهداشتی درمانی که با حضور رئیس جمهور و به شکل ویدئوکنفرانسی انجام شد، گفت: در استان از ابتدا تاکنون 5 هزار و 200 تخت بیمارستانی ساخته ایم که حدود 70 درصد این تخت ها قدیمی است.

او با بیان اینکه طی 4 سال فعالیت دولت تدبیر و امید 2 هزار تخت در قالب 18 بیمارستان ایجاد شده است، گفت: ایجاد 3 هزار و 560 تخت بیمارستانی در قالب 12 بیمارستان را آغاز کرده ایم که از توزیع منطقی در سطح استان برخوردار است.

وی با بیان اینکه در حوزه بهداشت طی 4 سال اخیر، 370 میلیارد تومان در فارس هزینه شده است، گفت: در بخش پیوند اعضا کشور توفیقات زیادی کسب کرده و در تعداد پیوند در منطقه بی نظیر هستیم.

وزیر بهداشت تعداد پیوند کبد و کلیه و قلب انجام شده تاکنون در ایران را 50 هزار مورد اعلام و اضافه کرد: این در حالی است که به همین تعداد نیز پیوند چشم در کشور انجام شده است؛ سالانه 6 هزار پیوند قرنیه در کشور انجام می شود.

او با اشاره به اینکه در شیراز پیوند روده، ریه و پانکراس هم انجام شده و بعضی موارد هنوز هم انجام می شود، گفت: در کشور سالانه 3450 مورد پیوند کلیه، کبد و قلب، 1040 پیوند مغزاستخوان انجام می شود، 47 بخش پیوند و 18 پیوند سلول های بنیادی ایجاد شده که زمینه صرفه جویی 1.8 میلیاردی را فراهم کرده است.

هاشمی با اشاره به اینکه هزینه یک پیوند عضو در دنیا 500 هزار دلار است، گفت: علی رغم تمام غوغاسالاری های انجام شده، پیوند کبد در ایران رایگان انجام می شود.

او تعداد پیوندهای کبد انجام شده در شیراز را 550 مورد و در کشور بی نظیر عنوان و اضافه کرد: ایران همواره در تعداد پیوند با آمریکا در رقابت بوده و در سال های مختلف رتبه های اول یا دوم را داشته است.

او اضافه کرد: سالانه 800 پیوند کبد و 2500 پیوند کلیه در کشور انجام می شود و به لحاظ اخلاق پزشکی باید گفت که 57 درصد از کل پیوندها از بیماران مبتلا به مرگ مغزی بوده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در ایام تعطیلات نوروزی 93 پیوند مهم در کشور انجام شده است، گفت: این موضوع در حالی است که تصور می شود در ایام نوروز بخش های پزشکی کشور تعطیل است حال آنکه امسال ما با 60 درصد ظرفیت فعال بوده ایم.

هاشمی، ایجاد شورای عالی پیوند، مرکز پیوند، شبکه تامین اعضا و مرکز سلولهای بنیادی و بیمه شدن بیش از 11 میلیون ایرانی را از دیگر افتخارات دولت تدبیر و امید دانست.

به گزارش ایسنا، در سفر رئیس جمهوری به استان فارس، بیمارستان 600 تختخوابی ابوعلی سینا در شهر صدرا افتتاح شد.


انتهای پیام