• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2874-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

افتتاح سد چشمه عاشق/
سد هايقر پايان 96 افتتاح مي‌شود

همزمان با حضور رئيس‌جمهوري در شيراز، سد چشمه عاشق شهرستان ني‌ريز به شكل ويدئوكنفرانس افتتاح شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، وزير نيرو پنجشنبه 31 فروردين در مراسم افتتاح ويدئوكنفرانسي سد چشمه عاشق، گفت: در ايران 174 سد بزرگ احداث شده است.

حميد چيت‌چيان با بيان اينكه طي 4 سال فعاليت دولت يازدهم، 30 سد احداث شده است، گفت: در دوران فعاليت دولت تدبير و اميد، 2 سد بزرگ چشمه عاشق و رودبال در استان فارس به سرانجام رسيده و افتتاح شده است.

او با يادآوري اينكه در فروردين امسال 3 سد در كشور افتتاح شده بود، گفت: اميدواريم در ارديبهشت و خرداد ماه نيز شاهد افتتاح 6 سد باشيم.

چيت‌چيان با اشاره به اينكه سد هايقر استان فارس نيز تا پايان سال 96 آماده بهره‌برداري خواهد شد، گفت: هم‌اينك چهار سد ديگر در دست احداث است.

وزير نيرو با بيان اينكه سد چشمه عاشق در 300 كيلومتري شيراز واقع شده است، گفت: هدف از احداث اين سد، كنترل سيلاب، تامين آب شرب و صنعت و تضمين حق‌آبه كشاورزي منطقه است.

چيت‌چيان اضافه كرد: از كل آب سد چشمه عاشق، 8.5 ميليون مترمكعب براي شرب و 6 ميليون مترمكعب براي صنعت، خصوصا صنايع فولاد و سيمان ني‌ريز، اختصاص خواهد داشت.

وزير نيرو حجم مخزن سد چشمه عاشق را بالغ بر 69 ميليون متر مكعب ذكر كرد.

به گزارش ايسنا این سد از نوع R.C.C (بتن غلطکی) به طول تاج 375 متر و عرض در پی 51 متر عرض در تاج 6 متر و ارتفاع از پی 60 متر است و حجم کل مخزن 69 میلیون مترمکعب، حجم مفید 61 میلیون مترمکعب و حجم فعلی آب مخزنی نیز 43 میلیون مترمکعب است.

سد چشمه عاشق با اعتباري بالغ بر 100 ميليارد تومان احداث شده است.


انتهای پیام