• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-3074-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بهره‌برداري از ايستگاه زند و 3 كيلومتر خط مترو شيراز/
پاك‌فطرت: مترو هزينه‌اي سرمايه‌اي است

همزمان با سفر رئيس‌جمهور به فارس، 3 كيلومتر از خط يك و ايستگاه زند قطار شهري شيراز افتتاح و آماده بهره‌برداري شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، شهردار شيراز پنجشنبه 31 فروردين در مراسم بهره‌برداري از ايستگاه زند و سه كيلومتر مسير قطار شهري شيراز گفت: آنچه امروز توسط جوانان ايران اسلامي در قالب پروژه‌هاي عمراني و اقتصادي انجام مي‌شود، اقداماتي است در مسير سازندگي كه ايجاد كننده رفاه و آسايش تلقي شده و ارزش آن كمتر از تلاش جوانان ديروز در دوران دفاع مقدس كه امنيت را به ارمغان آوردند نيست.

علي‌رضا پاك‌فطرت با قدرداني از تلاش‌هاي شوراي چهارم شهر شيراز، گفت: با برنامه‌ريزي خوب شوراي چهارم و با دوري از حاشيه‌ها و حاشيه‌سازي‌هاي سياسي، اين فرصت به شهرداري داده شد تا اقدامات بزرگ و ماندگاري را در سال‌هاي اخير انجام دهد.

پاك‌فطرت با تصريح اينكه متاسفانه زمزمه‌هايي مبني بر جهت‌دهي شوراي آينده در مسير سياسي‌كاري شنيده مي‌شود، گفت: باور كنيم كه كار نكردن يك مدير و دستگاه اجرايي بسيار ساده‌تر از كار كردن و انجام فعاليت‌هاي متعدد است. يك مدير به‌راحتي مي‌تواند با ورود به مسائل سياسي و سياست‌زدگي يك دستگاه، كار نكند.

او با تاكيد براينكه جزو هيچ گروه، حزب و جناح سياسي نبوده و هيچ يك را قبول هم ندارد، تصريح كرد: من و بسياري از مديران كنوني شهرداري، خود را سربازان نظام مي‌دانيم كه هرجا ضرورت باشد، از خدمت و تلاش دريغ نخواهيم كرد.

پاك‌فطرت از همراهي‌هاي استانداري فارس و خصوصا معاون عمراني استانداري، در اجراي پروژه‌هاي عمراني شيراز قدرداني و اضافه كرد: اگر امروز بودجه شهرداري شيراز به 3 هزار و 200 ميليارد تومان رسيده و بعد از تهران، بيشترين بودجه را دارد و بيشترين حجم كار عمراني در اين شهر انجام مي‌شود، به واسطه همراهي مديران ارشد استان فارس و همكاري تمام دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان است.

او اعتقاد دارد شيراز و فارس علي‌رغم آنكه عده‌اي آن را برخوردار مي‌دانند، از مظلوم‌ترين شهرها و استان‌ها است.

شهردار از دولت‌مردان تقاضا كرد كه در ماه‌هاي گرم تير و مرداد و شهريور هم به شيراز سفر كرده و مشكلات اين شهر در روزهاي گرم سال خصوصا در موضوع آب را از نزديك رصد كنند.

پاك‌فطرت همچنين خواستار عمل كردن دولت به تعهدات مالي در قبال شهرداري‌ها شد و با بيان اينكه سيستم حمل و نقل درون‌شهري بالغ بر 50 درصد از كل اعتبارات شهرداري را به‌خود اختصاص داده است، گفت: مترو يك هزينه سرمايه‌اي و بزرگترين سرمايه براي شهروندان آينده است.

شهردار شيراز گفت: اكنون ما از دولت و دولت‌مردان انتظار كمك‌هاي بيشتر و همراهي مطلوب‌تري داريم تا شهر مهاجر پذير شيراز بتواند رشد شتابان خود را در مسير توسعه مطلوب، شتاب بيشتري بخشد. امروز به دليل خشكسالي چندسال اخير و نبود برنامه‌هاي آمايش سرزمين، جمعيت روستاها و شهرهاي كوچك فارس در حال كاهش و جمعيت شهري نظير شيراز در حال افزايش است و نيازمند تدبير هستيم.

او همچنين با اشاره به اينكه شهرداري براي تامين اتوبوس‌هاي درون‌شهري به ازاي هر اتوبوس 600 ميليون تومان هزينه مي‌كند، گفت: اين در حالي است كه پيشنهاد افزايش 20 درصدي هزينه حمل و نقل اتوبوسراني با مخالفت مواجه مي‌شود، حال آنكه براي توسعه مطلوب نيازمند اعتبار هستيم و به حق مردم هم اعتراضي ندارند كه در ازاي توسعه مطلوب، 50 تومان به كرايه اتوبوس اضافه شود.

به گزارش ايسنا، معاون پارلماني رئيس جمهور نيز در اين مراسم با اشاره به ظرفيت‌هاي استان فارس و شهر شيراز در زمينه گردشگري، گفت: امروز شيراز در مقايسه با سال 78 و ابتداي دهه هشتاد كه مسئوليت دادگستري فارس را عهده دار بودم، از توسعه مطلوبي برخوردار شده است.

حسنعلي اميري با اشاره به اينكه در سال‌هاي ابتداي دهه هشتاد، شيراز فاقد تقاطع‌هاي غيرهمسطح و پل‌ها و معابر كنوني بوده است، اقدامات انجام شده از سوي شهرداري اين شهر را مطلوب ارزيابي و بر لزوم توسعه مترو تاكيد كرد.

اميري با يادآوري اينكه ايجاد و توسعه مترو از تدابير دوران فعاليت مرحوم آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و از تدابير او بوده است، گفت: امروز بيش از گذشته به درايت و دورانديشي آيت‌الله هاشمي پي مي‌بريم.

به گزارش ايسنا، پروژه ايستگاه زند و سه كيلومتر مسير حدفاصل ميدان نمازي و چهارراه زند قطار شهري با اعتباري بالغ بر 250 ميليارد تومان، آماده بهره‌برداري شده است.

خط يك مترو شيراز 24.5 كيلومتر طول دارد كه پيش از اين 10.5 كيلومتر از آن حد فاصل ميدان احسان و ميدان نمازي به بهره‌برداري رسيده بود و امروز با دستور رئيس‌جمهور و در قالب برنامه ويدئوكنفرانسي، سه كيلومتر ديگر از اين مسير به همراه ايستگاه زند، به بهره‌برداري رسيد.


انتهای پیام