• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-6314-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

برگزاري نشست هم انديشي حقوق بشر و شهروندي در شيراز

نشست هم انديشي حقوق بشر و شهروندي از سوي ستاد حقوق بشر و شهروندي و دادگستري كل استان فارس و با حضور اعضاي شوراي قضائي، روساي دادگستري و دادستان هاي شهرستان ها، مديران زندان ها و ضابطان قضائي و برخي مسؤولين استانداري برگزار شد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی دادگستری استان فارس، كاظم غريب آبادي، معاون امور بين الملل و همكاري هاي بين المللي قضائي ستاد حقوق بشر، در نشست هم‌اندیشی حقوق بشر و شهروندی در شیراز با اشاره به رويكرد حمايتي و ارتقائي ايران در حوزه حقوق بشر مبتني بر موازين اسلامي، مباني قانوني و تعهدات بين المللي، گفت: در ايران ساختارهاي مختلفي براي حمايت از حقوق بشر و شهروندي ايجاد شده اند و اراده كشور در اين مسير، يك اراده واقعي است .

وي با انتقاد از انتصاب گزارشگر ويژه براي ايران و صدور قطعنامه حقوق بشري، اين مسأله را حاكي از تاثیر سياست زدگي بر حقوق بشر دانست و با بیان اینکه راهبرد حقوق بشري ايران مبتني بر چهار بعد است، گفت: این ابعاد عبارتند از تعامل سازنده و منطقي و متقابل، پاسخگويي به ادعاها و اتهامات، انعكاس دستاوردها و پيشرفت ها، و پايش حقوق بشر در ساير كشورها .

غريب آبادي گفت: در اثر اين راهبرد، ايران يكي از كشورهاي پيشرو و فعال در حوزه حقوق بشر در عرصه بين المللي است و از طرف ديگر موفق شده تا هر سال از مشروعيت گزارشگر ويژه با كاهش چشمگير در آراي كشورها به قطعنامه تمديد مأموريت وي بكاهد .

معاون امور بين الملل ستاد حقوق بشر در ادامه از مسؤولين و نخبگان خواست تا با درك صحيح از پروژه ابزاري حقوق بشر عليه ايران، در قبال تهديدات و ادعاها از خارج از كشور در اين زمينه متحد باشند.

وي از سوي ديگر تصريح كرد که نظام اسلامي هر جا كه لازم باشد، اصلاحات و اقدامات لازم در فرايندهاي موجود در راستاي حقوق بشر و شهروندي را انجام خواهد داد و اين اقدامات ارتباطي با فشارهاي سياسي در اين زمينه ندارد .

غريب آبادي با اشاره به اين كه نبايد به محض اينكه صحبت از حقوق بشر و احيانا نقصان ها مي شود انگشت ها را به سمت قوه قضاييه اشاره رفت، گفت: حقوق بشر شامل حقوق سياسي، مدني، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است و براي ارتقاي آن بايد تمامي قوا دست به دست هم دهند .

براساس این گزارش، اعضای هيات ستاد حقوق بشر شامل معاون أمور بين الملل ستاد، معاون نظارت ديوانعالي كشور، دبير هيات مركزي نظارت بر حقوق شهروندي قوه قضاييه و مشاور دبير ستاد حقوق بشر به همراه رئيس كل دادگستري استان و دادستان مرکز استان فارس از بخش هاي مختلف كانون اصلاح و تربيت، بازداشتگاه مركزي و زندان مركزي شيراز (عادل آباد) بازديد كردند.

در اين بازديد برخي از مددجويان از نزديك با اعضاي هيات گفت‌وگو کردند که تصمیماتی فوری برای رسیدگی به مشکلات مطروحه آنان مد نظر قرار گرفت.

اعضای این هیات در ادامه از كلانتري مركزي شيراز نيز بازديد کرده و از نزديك در جريان طرح مکنا كه در ٦٠ كلانتري استان فارس و با هدف تكريم ارباب رجوع انجام شده است، قرارگرفتند.


انتهای پیام