• یکشنبه ۲۵ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-4180-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت/
ایمانیه: نگاه جزیره‌ای به قرآن اصلی‌ترین مشکل مسلمانان است

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز اعتقاد دارد كه از اصلی‌ترین مشكلات مسلمانان در طول تاریخ نگاه جزیره‌ای به آیات قرآن بوده است و این همان مسئله‌ای است كه وهابیت و تكفیری‌ها در عصر حاضر به آن دچار هستند .

به گزارش ایسنا منطقه فارس دکتر محمد هادی ایمانیه، عصر یکشنبه 25 تیر در مراسم افتتاحیه مرحله نهایی بیست و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت وزارت بهداشت اظهار كرد: این مراسم نورانی در كنار آرامگاه حافظه قرآن برگزار شده است و مقبره حافظ در نزدیكی این مكان است كه شركت‌كنندگان و قرآنیان می‌توانند برای زیارت به این مكان معنوی بروند .

ایمانیه ضمن خوشامدگویی به میهمانان و مسئولان وزارت بهداشت گفت: میزبان جشنواره‌ای هستیم كه قطعاً دانشگاه و بلكه شهر ما به واسطه آن بیمه خواهد شد .

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز با بیان اینكه قرآن كلام خداست، از این رو برترین سخنی است كه در میان بشر موجود است، گفت: پیامبر(ص) فرمود كه برتری قرآن بر سایر سخنان مانند برتری خداوند متعال بر مخلوقات است .

وی با تأكید بر اینكه قرآن كاتب تاریخ، فلسفه یا نجوم نیست گرچه به فراخور گاهی گذری به این گونه مطالب دارد، گفت: این كتاب آخرین نسخه هدایت برای هدایت بشر و البته كاملترین نسخه است اما ایا این آیات به تنهایی نمی‌تواند بشر را به سرمنزل مقصود برساند بلكه خداوند وجود پیامبر(ص) را برای تبیین آیات لازم می‌داند تا حضرت از سرچمشه وحی بنوشد و سپس جامعه را سیراب كند و رسول خدا ۲۳ سال به این امر خطیر مشغول بود .

ایمانیه با بیان اینكه پیامبر مكرم اسلام(ص) بارها در زمان حیاتش بر همراهی دو ثقل اكبر و اصغر قرآن و عترت در كنار یكدیگر تأكید داشتند، گفت: بنا به فرموده خاتم رسولان قرآن و اهل بیت(ع) تضمین‌كننده هدایت بشر تا قیام و قیامت هستند كه این دو تا قیامت انفكاك ناپذیرند .

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز با تأكید بر اینكه امامان مبین، مفسر و شرح‌دهنده جزئیات قرآن كریم هستند، گفت: هر كدام از این دوثقل به تنهایی برای راهنمایی بشر كافی نیست؛ برای شناخت آیات قرآن باید به آیات دیگر قرآن و همچنین ثقل اكبر یعنی اهل بیت(ع) مراجعه كرد .

وی اعتقاد دارد كه از اصلی‌ترین مشكلات مسلمانان در طول تاریخ نگاه جزیره‌ای به آیات قرآن بوده است؛ مسئله‌ای كه وهابیت و تكفیری‌ها در عصر حاضر به آن دچار هستند چرا كه برای فهم قرآن نمی‌توان تنها یك آیه آن را دید بلكه باید مجموعه آیات قرآن در كنار هم دیده شوند .

ایمانیه ادامه داد: به عنوان مثال وهابیت مسائلی مثل شفاعت را رد می‌كند و حكم كفر می‌دهد و علت این همان نگاه جزیره‌ای و در نظر نگرفتن مجموعه‌ای از آیات قران در كنار هم است .

وی، آسیب دیگر را مراجعه نكردن به ثقل دیگر یعنی امام معصوم در تبیین آیات قرآن دانست و گفت: آیا در قرآن به تمام احكامی كه برای مسلمانان واجب است اشاره شده است؟ همچنین دست یافتن به متون آیات قرآن چگونه میسر است؟ وجود مواردی از این دست مراجعه به محمد و آل محمد اجتناب‌ناپذیر می‌كند .

ایمانیه یادآور شد: اهتمام معصومین به قرآن بسیار جدی است و در این راه توصیه‌های فراوانی از حضرات معصومین ثبت و ضبط شده است و حضرت علی(ع) در نهج البلاغه فراوان به قرآن تذكر داده است و قرآن را شفاعت كننده‌ای معرفی می‌كند كه شفاعتش پذیرفته می‌شود .

وی همچنین تأكید كرد كه توصیه به قرائت قرآن و نگاه كردن به مصحف شریف مورد عنایت امامان بوده است و از رسول خدا(ص) نقل شده است كه قران را به صورت نیكو بخوانید و همچنین در باب تعلم و فراگیری قرآن هم روایات از رسول خدا(ص) آمده است كه می‌فرماید بهترین شما كسانی هستند كه قرآن را بیاموزند و آموزش دهند .

ایمانیه ابراز امیدواری كرد كه بیست و دومین جشنواره قران و عترت باب جدیدی برای قرآنیان وزارت بهداشت باشد و گفت: امروزه علی‌رغم تمام پیشرفت‌های تكنولوژی بشریت به این نتیجه رسیده است كه چاره‌ای جز بازگشت به معنویت اصیل ندارد .

رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز با تأكید بر اینكه تنها كتابی كه دچار تحریف نشده قرآن است، گفت: اگر بتوانیم به دو ثقل اكبر و اصغری كه پیامبر(ص) به یادگار گذاشت متمسك شویم و جوانان خود را عادت دهیم، جوانان خود را بیمه كرده‌ایم .

حریرچی : تهيه بسته قرآنی ويژه جامعه پزشكی

 

 

قائم مقام وزارت بهداشت نیز در این مراسم گفت: قدم نهادن و فعالیت در راه قرآن افتخار بسیار بزرگی است كه شاید شما كمتر متوجه آن باشید .

دکتر ایرج حریرچی با بیان اینكه گرچه بعد از انقلاب به قرآن بازگشته‌ایم اما هنوز راه طولانی در عرصه قرآن در كشورمان داریم، افزود: در مراحل مختلفی باید به قرآن رجوع كنیم؛ مرحله اول معرفت و شناخت قرآن است؛ شاید ما در دو دهه گذشته این حركت بازگشت به قرآنمان شدت بیشتری گرفته باشد و د رزمینه تفسیر و رجوع به قران نیز حركات خوبی انجام شده باشد، اما این‌ها كافی نیست و گاهی اوقات اوقات شرق‌شناسان معرفت و شناخت قرآن را از ما بهتر بلدند .

حریرچی مرحله بعد را انس با قرآن دانست و گفت: در این مرحله باید به لحاظ عاطفی با قرآن عجین شویم ضمن اینكه باید در نظر داشته باشیم كه انس با قرآن بعد از معرفت بسیار بهتر است ولی گاهی اوقات می‌توان انس با قرآن و این ارتباط عاطفی با قرآن را برقرار كرد .

وی همچنین بر این نكته تأكید كرد كه هیچكدام از شناخت و انس با قرآن كافی نیست تا رفتار و عملكرد ما قرآنی شود، گفت: سئوال اینجاست كه آیا اكنون در كشورمان و در سطح جامعه مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره ما قرآنی است و با منطق عدل علوی همراه است؟

حریرچی ادامه داد: اینكه می‌گوییم هیچ ربط و یابسی نیست مگر اینكه در قرآن باشد آیا از این‌ها الگوی خوبی در رفتار فردی، اجتماعی، سیاسی، اجتماعی و اخلاقی گرفتیم و به عنوان ساده‌ترین مثال آیا از غیبت و شایعه‌سازی و گوش كردن به آن اجتناب می‌كنیم .

قائم مقام وزارت بهداشت اعتقاد دارد كه ما از قرآن فاصله گرفته‌ایم و به نظر می‌رسد كه اگر یك قدم به طرف قرآن و عترت حركت كنیم آن‌ها صد قدم به طرف ما خواهند آمد به شرط اینكه فقط ظاهر نباشد و این میل از باطن برخیزد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری بیست و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت وزارت بهداشت اشاره كرد و گفت: ۴۹ هزار و ۲۲۶ نفر یعنی قریب ۵۰ هزار نفر از خانواده وزارت بهداشت در این جشنواره قرآنی شركت كردند كه آمار بسیار درخشانی است و نسبت به سال‌های گذشته از رشد بسیار خوبی برخوردار شده است .

حریرچی اظهار كرد: اینها آمار بسیار درخشانی است كه امیدوریم این عملكرد مناسب كه پایه‌گذاری بسیار مناسبی برای آن شده است و فقط هم به روش‌های خاص و قدیمی منحصر نیست، ادامه و ارتقا یابد .

او ضمن آنکه خواستار توجه بیشتر به عرصه‌های مختلف فعالیت‌های قرآنی نظیر تئاتر، مقاله، تألیف كتاب، هنر و غیره در وزارت بهداشت شد گفت: برنامه‌های زیرساختی كه در وزارت بهداشت برای آموزش قرآن انجام شده است به نحوه نوینی و به صورت روشمند و متدلوژیكی صورت گرفته است و در آن بسته‌ای مخصوص جامعه پزشكی مهیا شده كه تا ماه رمضان سال آینده به اتمام می‌رسد .


انتهای پیام