• جمعه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-4680-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تجلیل ارشاد فارس از فرهنگی نویسان رسانه‌های استان/
انتقاد به برنامه‌های روز خبرنگار در شیراز

طی مراسمی به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، از خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر رسانه‌های این استان قدردانی شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ظهر پنجشنبه طی مراسمی که در سالن غزل تالار حافظ شیراز برگزار شد، از یکسال فعالیت خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر به مناسبت روز و هفته خبرنگار قدردانی شد.

در این نشست صمیمانه که بخشی از آن به نقد برنامه‌های حوزه فرهنگ، خصوصا برنامه‌های اجرا شده در روز خبرنگار اختصاص داشت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بر ضرورت گسترش فضای نقد مدیران تاکید کرد و گفت: پیشنهاد می‌دهم نقدها از مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع شود تا به تدریج دامنه نقد به سایر مدیران و دستگاه های اجرایی نیز برسد .

بهزاد مریدی در ادامه سخنان خود خطاب به حاضران در مراسم بر ضرورت استقلال خبرنگاران در فعالیت حرفه ای شان نیز مطالبی را بیان داشت و گفت: در 3سال گذشته تلاش ما بر این بوده که روزنامه نگاری ما به سمت نقد کشیده شود اما نشد، این درحالی است که ما اعتقاد داریم روزنامه نگاری نباید در خدمت هیچ فرد یا گروه خاصی باشد .

وی با اشاره به اینکه خبرنگاران و عکاسان خبری در انتقال اخبار باید کاملا شفاف عمل کنند، گفت: براساس اصل هرمنوتیک مهم نیست که گوینده و نویسنده چه می گویند، بلکه آنچه مهم است درک و دریافت مخاطب از مطالب و موضوعات مطرح شده می باشد که این در حوزه اطلاع رسانی و اخبار مصداق ندارد .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با طرح این پرسش که آیا اساسا می توان هرمنوتیک را وارد حوزه خبر کرد یا خیر، گفت: پاسخ من به این سوال منفی است؛ چرا که خبرنگار نباید غیرشفاف و دوگانه بنویسد تا هر مخاطب برداشتی از خبر او داشته باشد؛ بلکه بایددر انتقال اخبار کاملا شفاف عمل کنند.

مریدی با قبول اینکه برگزاری مراسم روز خبرنگار دارای ایرادات و اشکالاتی بوده است، برخی نقدهای وارد به برنامه‌های این روز را پذیرفت.

به گزارش ایسنا، خبرنگاران حاضر در جلسه به اینکه در روز خبرنگار، قدردانی از خبرنگاران، برنامه‌های پیشنهادی انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری و ... در سین برنامه‌های گنجانده نشده و به‌جای خبرنگاران و خانواده آنان، میهمانان دیگری در جلسه حاضر بودند، انتقاد داشتند.

 


انتهای پیام