• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-2674-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئيس اتاق بازرگاني شيراز عنوان كرد

انتقاد از حضور كمرنگ نمايندگان فارس در اتاق شيراز/
اشتغال را به‌جاي توليد پايدار هدف گرفته‌ايم

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي شيراز با انتقاد از نمايندگان فارس در مجلس شوراي اسلامي، گفت: در يكي دو سال اخير شاهد حضور بسيار كمرنگ نمايندگان فارس، در اتاق بازرگاني بوده‌ايم؛ حال آنكه اقتصاد مهمترين اولويت است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، جمال رازقي بعدازظهر شنبه 21 مرداد در جمع خبرنگاران گفت: علي‌رغم انتظاري كه از نمايندگان در اين دوره مجلس شوراي اسلامي وجود داشت، حدود 10 نفر از نمايندگان فارس در مجلس تاكنون به اتاق بازرگاني نيامده‌اند!!

وي با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري در خصوص توجه به اقتصاد و جايگاه اتاق بازرگاني در اين عرصه، گفت: به نظر مي‌رسد در شرايط كنوني اتاق بازرگاني بايد اولين محل رجوع نمايندگان براي بررسي و حل مشكلات اقتصادي جامعه باشد.

رازقي با انتقاد از نماينده مردم آباده در مجلس شوراي اسلامي، گفت: چرا بايد يك نماينده مجلس مطالبي را در خصوص اتاق بازرگاني عنوان كند كه بعد از آن مجبور به عذرخواهي شود؛ اگر ارتباط مناسبي وجود داشت چنين مطالبي عنوان نمي‌شد.

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي شيراز با بيان اينكه پاشنه آشيل اقتصاد هر كشوري توليد پايدار است، گفت: سال‌هاست به‌جاي توليد پايدار، اشتغال را اشتباها نشانه رفته‌ايم و هزاران ميليارد براي ايجاد اشتغال تزريق كرده‌ايم اما موفق به ايجاد اشتغال پايدار نشده‌ايم.

رازقي با تصريح اينكه براي ايجاد اشتغال بايد توليد پايدار را هدف قرار داد تا مسائل اقتصادي به‌تدريج حل شود، گفت: قانون فضاي كسب و كار سال‌ها است مصوب شده اما يا اجرا نشده يا به درستي اجرايي نمي‌شود؛ اگر ما به اين قانون پايبند بوديم، بخش زيادي از مشكلات حل شده بود؛ البته اين تنها وظيفه دولت نيست.

اين فعال اقتصادي تاكيد كرد: اقتصاد كشور نيازمند يك جراحي عميق و اين جراحي قطعا دردآور و سخت است؛ رسانه‌ها و خبرنگاران بايد مسئولان را وادار به انجام اين عمل جراحي كرده و از طرفي مردم را آماده درد ناشي از اين جراحي كنند.

رازقي با يادآوري اين نكته كه بالغ بر 85 درصد از منابع بانكي كشور را سپرده‌هاي بلند مدت تشكيل مي‌دهد، گفت: عده‌اي به واسطه بهره‌هاي بالاي بانكي، از بانك‌هاي خارجي با بهره پائين تسهيلات گرفته و در بانك‌هاي داخلي سپرده‌گذاري كرده و سود حاصله را هرماه تبديل و از كشور خارج مي‌كنند.

او اعتقاد دارد اين پول همان است كه قبلا در سفته‌بازي و زمين و مسكن و حتي تامين كالاهاي قاچاق سرمايه‌گذاري مي‌شد.

رازقي با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد تزريق پول به واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط، گفت: موضوع مهم اين است كه اين پول را مي‌دهيم به يك واحد صنعتي كه آن را بدهكارتر كنيم يا تلاش ما براي ارتقا سطح توليد و اشتغال در واحدهاي فعال است.

رئيس اتاق بازرگاني شيراز اعتقاد دارد كه كمك‌ها و تسهيلات دولتي بايد به واحدهاي صنعتي فعال با هدف ارتقاء سطح توليد، توسعه فعاليت‌ها و در نتيجه كمك به پايداري توليد و اشتغالزايي، تزريق شود نه واحدهاي بدهكار تعطيل شده‌اي كه مرده تلقي مي‌شوند.


انتهای پیام