• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-1380-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بهار باغ موزه مشاهير شيراز در انتظار باران اعتبار!

ظهر نوزدهم مهرماه 87 بود كه با حضور روساي وقت مجلس شوراي اسلامي و سازمان ميراث فرهنگي، عمليات اجرايي پروژه‌اي با عنوان باغ‌موزه مشاهير ايران و جهان، در شيراز آغاز شد و قرار بود سه ساله احداث شود اما اكنون و با گذشت بيش از 8 سال نزديك به 40 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و براي بهره‌براري از آن همچنان بايد چشم به آينده دوخت !!

به گزارش ايسنا منطقه فارس، آن روز مسئولاني كه براي حضور در برنامه ياد روز حافظ به شيراز سفر كرده بودند، گزارش مدير وقت ميراث فرهنگي فارس را شنيدند و رسانه‌ها آن را ثبت كردند كه از اهميت اين پروژه فرهنگي و ضرورت احداث آن و تاثيرش بر گردش و گردشگري و جايگاه فارس و شيراز و ... گفت .

محمدرضا بزرگر كه آن روز سكان ميراث فرهنگي فارس را در دست داشت، باغ موزه مشاهير را يكي از طرح‌هاي مصوب هيئت دولت در سفر به استان فارس اعلام كرده بود كه با پايان مطالعات آن و پس از تأمين اعتبارات مورد نياز در آستانه برگزاري ياد‌روز حافظ، عمليات اجرايي آن آغاز مي‌شود .

زمين پيش‌بيني شده براي اين باغ موزه حدود 2 هكتار اعلام شده و قرار بود مراكز مختلفي اعم از سالن آمفي‌تئاتر، مركز حافظ شناسي و .... در آن احداث شود .

آن روز گفتند كه طرح اوليه اين مجموعه توسط مرحوم مالميران تهيه شده بود؛ طرحي كه بعدها شوراي شهر به آن طرح عرفان نام گذاشت و بنا داشت محدوده دروازه قرآن تا حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) را در بر گيرد؛ محدوده‌اي كه آثار تاريخي فرهنگي ارزشمندي مانند، دروازه قرآن، باغ دلگشا، آرامگاه حافظ، هفت‌تنان، چهل‌تنان و بخش‌هايي از دانشگاه شيراز را در بر مي‌گرفت .

مديركل وقت ميراث فرهنگي فارس آن روز كه كلنگ احداث باغ موزه مشاهير زمين خورد، گفته بود كه 70 ميليارد ريال از كل اعتبارات آن استاني است .

چراغ اين پروژه در سال‌هاي بعد آرام آرام كم فروغ و بعد به كلي خاموش شد تا از آن پروژه پر كبكبه و دبدبه، اسكلتي بماند نه چندان زيبا و خانه‌هايي كه خراب و مسيري كه كور شد !

سيزدهم مهرماه سال 94 و در حاليكه 8 سال از آغاز عمليات اجرايي باغ موزه مشاهير مي‌گذشت، معاون وقت توسعه سازمان ميراث فرهنگي در شيراز وعده داد كه پروژه را تا پايان 95 به اتمام رساند، هرچند، حسيني‌مكارم وعده‌اش را در انتهاي جمله مشروط به اگر اعتبار كرد و رفت !!

سميع‌الله حسيني‌مكارم در سفرش به شيراز و بازديد از پروژه باغ موزه مشاهير، پيشرفت فيزيكي اين پروژه را 30 درصد عنوان و تاكيد كرده بود كه فاز نخست آن پايان سال ( سال 94) به بهره‌برداري مي‌رسد !!!

او كه باغ موزه مشاهير را از مهمترين و بزرگ‌ترين پروژه‌هاي عمراني كشور و از طرح‌هاي اولويت‌دار برشمرده بود، شايد خود نيز نمي‌دانست طي سه سال بعد از حرف‌هاي او، پروژه‌اي كه قرار بود چند ماهه تكميل شود، تنها 10 درصد ديگر پيشرفت مي‌كرد .

حسيني مكارم زماني اين سفر را انجام داد و آن سخنان را گفت كه پروژه بعد از دوران فترتي طولاني، باز آغاز به‌كار كرده بود و هر از گاه، كارگري يا ابزاري در آن تردد داشت! همان روز بود كه معاون وقت سازمان ميراث فرهنگي عدد اعتبار ملي پروژه در فاز نخست را 3 ميليارد تومان اعلام و تاكيد كرد به‌زودي اعتبار تخصيص داده مي‌شود .

اما مهمترين و بزرگترين پروژه اولويت‌دار فرهنگي و ميراثي و گردشگري كشور، اكنون و در آستانه نهمين سالگرد آغازش، 40 درصد پيشرفت دارد و هر زمان از كنار آن عبور مي‌كني، تغيير محسوسي در آن احساس نمي‌شود؛ پروژه‌اي كه تصاوير سال گذشته آن با امسال هم تفاوت چنداني را نشان نمي‌دهد .

حال مديركل ديوان محاسبات به سراغ پروژه رفته و از آن بازديد كرده است، بازديدي به همراه معاون توسعه ميراث فرهنگي فارس كه در آن پيشرفت فيزيكي 41 درصد اعلام شد .

اگرچه به ادعاي روابط عمومي ميراث فرهنگي فارس، ساسان مبینی از پيشرفت پروژه ابراز رضايت و از سرعت عمل ميراث فرهنگي فارس قدرداني كرده بود !

البته در كنار باغ موزه مشاهير كه بنا به گفته جمشيد معيني معاون پشتيباني ميراث فرهنگي فارس اكنون 41 درصد پيشرفت دارد، عمليات اجرايي موزه منطقه‌اي نيز، به پيشرفتي 44 درصدي رسيده است .

طرح باغ موزه مشاهیر قرار است بعد از تكميل 48 نفر از بزرگان ادبی ایران و جهان مانند حافظ، سعدی، خواجوی کرمانی، فردوسی، غزنوی، خیام، مولانا، ملک الشعرای بهار، نیما یوشیج، صائب تبریزی، گوته، هگل، شکسپیر، تولستوی، تاگور، دانته و ... را معرفي كند .

موزه منطقه‌اي هم براي معرفی تاریخ و تمدن، فرهنگ، اقلیم، اشیا و دوره‌های تاریخی استان فارس قرار است احداث شود و به گفته معيني اگر اعتباراتش به موقع تامين شد، در كمترين زمان ممكن به بهره‌برداري خواهد رسيد !

براساس اين گزارش، پروژه باغ موزه مشاهير، بخشی از طرح توسعه حافظیه و تبدیل پهنه زمین قرار گرفته بین بلوار هفت‌تنان، چهاراه حافظیه و چهارراه ادبیات به کاربری فرهنگی و گردشگری محسوب می‌شود .

در طراحي پروژه، ايجاد نارنجستان و ساخت و نصب مجسمه و تنديس‌ها و سرديس‌هاي بزرگان ادب و فرهنگ ايران و جهان، پيش‌بيني شده است .

اين پروژه مشتمل بر 48 باغ چهارنارنج است كه هدف معرفي 48 تن از مشاهير ادبي، فرهنگي و هنري ايران و جهان را دنبال مي‌كند .

مساحت اين پروژه ۲ هکتار و ۴۰۰ مترمربع و زيربناي آن 22 هزار مترمربع خواهد بود و علاوه بر باغ‌هاي مختلف، امكاناتي نظير تالار اجتماعات، سالن‌هاي آمفي‌تئاتر و ... در آن پيش‌بيني شده است .


انتهای پیام