• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-5114-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

آيت‌الله دستغيب:

ريشه‌كني آسيب‌هاي اجتماعي نياز به پيگيري مجدانه دارد

نماينده مردم فارس در خبرگان رهبري و توليت آستان مقدس احمدي و محمدي(ع) با اشاره به اينكه آسيب‌هاي اجتماعي را نمي‌توان سريع ريشه‌كن كرد، گفت: آسيب‌هاي اجتماعي موضوعي است كه براي ريشه‌كني آن بايد پيگيري مجدانه داشت.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس به نقل از روابط عمومي آستان مقدس احمدي و محمدي(ع) آيت‌الله سيد علي‌اصغر دستغيب در ديدار فرمانده انتظامي و روساي پليس‌هاي تخصصي فارس كه به مناسبت هفته‌ي ناجا انجام شد،‌ گفت: همه امور نسبي است اما اين بدان معنا نيست كه ما وضع موجود را پذيرفته‌ايم.

رئیس هيئت امنای مجمع خیرین فرهنگ ساز و شهرساز شيراز با تأکید بر این که هیچگاه نمی‌گوئیم كوچکترین مفاسد را بايد تحمل کنیم، گفت: به هیچ وجه کوتاه آمدن و تحمل کردن جرائم و مفاسدی که روزانه شاهد هستیم و هستید را تاب نخواهیم آورد، اما عده‌ای این را بهانه قرار می‌دهند تا میراث شهدا و این همه مجاهدت‌هایی که در این راه انجام شده است، نادیده گرفته شود .

قائم مقام جامعه روحانیت شیراز ادامه داد: عده‌ای این گونه بیان می‌كنند که چرا مشکلات، فساد و گناهان در جامعه اسلامی وجود دارد در حالی که این گونه امور با ماهیت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد و این با حکومت عدل علوی و جامعه مهدوی فاصله بسیار دارد.

او با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري، گفت: ما در دامنه كوهي قرار داريم كه حضرت علي(ع) در قله آن است، برای رسیدن به این قله در تلاش هستيم و این‌یک واقعیت مشهود است.

آيت‌الله دستغيب با اشاره به کلام امام علی (علیه‌السلام) در نامه به مالک اشتر، گفت: لفظ جنود در این نامه همان نظام‌گری در حکومت به معنای اهم است. در بخشی از جملات امام علی (علیه‌السلام) اعتقاد خاصی بر نیروی انتظامی است که این‌ها دژهای محکم برای مردم هستند و لفظ رعیت در این بیانات به معنای مردم است .

او گفت: وقتی حسن رفتار و گفتار یک فرد شیعه مدنظر قرار می‌گیرد زینت بخش امامش است چرا که پیرو آن پیشوا محسوب مي‌شود و اين اهميت دارد؛ در اصل انسان عزت دارد، اما هستند عزیزانی که این عزت را در جامعه با برقراری امنیت بین مردم بارز و آشکار می‌کنند .

قائم مقام جامعه روحانیت شیراز خاطرنشان کرد: در روایات گفته شده «تخلّقوا باخلاق الله» به اخلاق الهی متخلق شوید و این مربوط به همه افراد در همه جایگاه‌هاست؛ ما در جایی که جایگاه عفو و رحمت است باید باملایمت و در جایی که اشد المعاقبین است باید شدیدترین عقوبت کنندگان باشیم؛ همان گونه که به این مطلب به صراحت در دعای افتتاح اشاره شده است.

آيت‌الله دستغيب با تاكيد براينكه ثابت بودن نوع رفتار در شرايط مختلف خلاف اخلاق الهي است، گفت: اگر همه جا بخواهیم بحث عفو و رحمت را به عنوان اینکه خلق نیکو و کریم محسوب مي‌شود مطرح کنیم، این خلاف کلام معصوم(ع) است.

او با بيان اينكه اين نكته ريشه قرآني دارد،‌ گفت: باید دید ارحم الراحمین بودن خدا برای کجاست، همچنین اگر انسان بخواهد همه جا تحت عنوان قاطعیت، اشد المعاقبین باشد و با عتاب حرکت کند این نیز غلط است؛ انسان باید بداند که کجا کدام رفتار را نشان دهد و این مهم نیاز به آموزش و کارشناسی دارد.

آيت‌الله دستغيب ادامه داد: در حالت کلی مطلب روشن است و انسان‌هایی که مومن هستند و متجری نبوده و قصد قانون‌شکنی ندارند کسانی هستند که باید با آنها با رأفت اسلامی برخورد شود .

تولیت آستان مقدس احمدي و محمدي(ع) با بیان این که اگر جایی که جایگاه عتاب و قاطعیت به معنای خاص است، بحث رحمت و رافت مطرح شود خلاف حکم قرآن است، گفت: اینجا جایی نیست که اگر قرار است کسی حد بر او جاری یا قصاص شود در اجرای حکم به حالت رحمتِ برخواسته از دل عمل كنيم؛ قصاص برای حیات جامعه است و کسی که با آن مشکل داشته باشد طالب حیات در جامعه نیست .

آيت‌الله دستغيب همچنين گفت: جای شکر است آنهایی که در هر دو زمان نظام طاغوت و نظام اسلامي زیسته‌اند، خوب می‌فهمند که خداوند منّان با این مردم چه کرده و چه نعمتی به آنها عطا فرموده است.


انتهای پیام