• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-3980-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

وزیر ارشاد:

حافظ معلم زندگی، منتقدی مصلح و سخندانی سخنور است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هفت ویژگی حافظ را در قله بلند شعر و ادب و فرهنگ قرار داده است، او را معلم زندگی، منتقدی مصلح و سخندانی سخنور دانست.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، سیدرضا صالحی امیری، شامگاه چهارشنبه 19 مهرماه در بیست و یکمین یادروز حافظ در شیراز گفت: امپراطوری زبان فارسی از قسطنطنیه تا چین گسترده و حافظ شیرازی نماد و طلیه‌دار این زبان و فرهنگ است.

او اضافه کرد: از عالمان نامی تا مردمان عادی‌ترنم ‌سرای ترانه‌های حافظ شده‌اند و دیوان او را در طاقچه در کنار مصحف نشانده و با آن سال و روز طی کرده و شب بلند یلدا را به سپیده رساندند.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه هفت ویژگی مهم دلیل بر دل نشستن و جاودانه شدن حافظ شده است، گفت: ویژگی اول این است که شاعران با اسطوره سازه ماندگار می‌شوند، هرچه بتوانند از حهان ماده و طبیعت به ابدیت پل بهتر، بلندتر و ظریف‌تری بزنند،‌ ماناتر خواهند ماند.

او با اشاره به اینکه فردوسی با اسطوره‌سازی چنین پلی احداث کرد و همراه با شاهنامه‌اش جاودانه شد، گفت: حافظ نیز با می و رند و زاهد و صوفی و خرابات و پیر مغان این‌گونه کیمیاگری کرد و ماندگار شد.

صالحی در بیان ویژگی دوم حافظ گفت: حافظ گرچه دانشمند است و در دانش‌های مختلف تسلط دارد،‌ اما جان مایه شعرش معرفت است، معرفتی که لفظی نیست بلکه وجودی است، شعر او شراره وجودی برپا کرده و به جان می‌زند.

او گفت: ادبیات برای پر کردن اوقات فراغت نیست،‌جان ساز و هستی‌ساز است، شعر هستی جدید تولید می‌کند و حافظ با اشعارش هستی‌سازی بوده است که در عین دانشمندی با جان و دل سر و کار دارد و چون اشعارش برجان می‌زند،‌ پس برجا می‌ماند.

صالحی در بیان سومین ویژگی حافظ گفت: حافظ معلم زندگی است، در زندگی همه جا و راه دارد، در نامه‌های زندگی را در طول سده‌های متوالی به ما تعلیم داده و زیست انسانی را به انسان‌ها یاد می‌دهد، زیست وارستگی از ریا و دروغ و دغل، زیست رندانه‌ی بی‌قیدز و تکلف گریزی و نکته گویی و نظر بازی و نکته سنجی و ....

او معتقد است که ایرانیان بخشی از زیست رندانه را مدیون حافظ و تعالیم او هستند.

صالحی حافظ را منتقدی مصلح اجتماعی دانست، ویژگی خاصی که در کنار سایر ویژگی‌ها مایه ماندگاری این شاعر است. حافظ روشنگر زمانه خود بود، روشنفکری که متعلق به یک زمان نیست بلکه زمان‌های پیوسته را شامل می‌شود.

او اضافه کرد: ویژگی پنجم حافظ سخندانی و سخنوری است، خصوصیتی که می‌توان مدعی بود همچنان حافظ در آن بی‌بدیل مانده، حافظ در سخنوری چنان است که کلامش مافوق کلام مخلوق و مادون کلام خالق است.

صالحی در بیان ویژگی ششم حافظ گفت: عمق اندیشه حافظ در کنار قدرت تاویل‌گری او ویژگی‌ این شاعر است که این ویژگی به‌دلیل انس با کلام وحی در او ایجاد شد.

او گفت: دین ‌داری و دین دنی و فهم دینی حافظ، ویژگی هفتم این شاعر بوده است، او از دین از مفاهیم بلند وحی در اعماق وسیعی برخوردار بود، جامعه دینی ایران با این وجه حافظ پیوند عمیقی داشته و دارد، انس حافظ با قرآن همین ویژگی است.

صالحی با بیان اینکه ساختار بیانی حافظ با ساختار بیانی قرآن مناسبت دارد،‌گفت: این ویژگی‌های هفت‌گانه حافظ را در قله فرهنگ، زبان و معرفت ایرانی قرارداده و باعث شده است قرن‌ها با شعر حافظ زیسته‌ایم و قرن‌های متوالی دیگر نیز خواهیم زیست. 


انتهای پیام