• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-2276-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ثبت 1500 مسمومیت طي 2 سال در جهرم

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم از ثبت یک هزار و ۱۵۶ مورد مسمومیت، در بیمارستان‌های جهرم خبر داد و گفت: ۷۶۶ مورد از این مسمومیت‌ها مربوط به سال ۹۵ و ۳۹۰ مورد آن در نیم‌سال اول ۹۶ گزارش شده است .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، ابولفضل نیکوسیر در جمع خبرنگاران گفت: بیشترین مسمومیت‌ها در سال ۹۵ ناشی از  گزیدگی عقرب و زنبور بوده است که به ۲۴۹ مورد می‌رسد .

وی با بیان اینکه بالاترین آمار در مسمومیت‌های شیمیایی، به دلیل استفاده از  مواد شوینده خانگی و الکل بوده است افزود: در سال گذشته  ۱۷۵ نفر دچار این نوع مسمومیت شده اند و مسئله‌ی نگران‌کننده‌ی دیگر مسمومیت دارویی است که ۹۹ نفر به دلیل مصرف قرص‌های خواب‌آور و آرام‌بخش دچار مسمومیت شده‌اند .

معاون غذا و دارو دانشگاه  در ادامه بیان کرد: همین طور در نیمه اول سال ۹۶ ، مسمومیت‌های ناشی از گزیدگی زنبور آمار بالایی داشته که ۱۰۱ مورد بوده و مسمویت‌های ناشی از مواد شوینده و مصرف داروهای آرام بخش به ترتیب ۶۱ و ۵۵ مورد بوده است .

ابولفضل نیکوسیر استفاده از مواد اعتیاد‌آور مثل تریاک، متادون و ترامادل را از دیگر عوامل مسمومیت‌ها عنوان کرد و گفت: در سال گذشته مصرف تریاک و متادون بیشترین آمار مسمومیت‌ها را در پی داشته و در شش ماه اول سال ۹۶ هم مصرف بیش از حد ترامادل افراد زیادی را روانه بیمارستان  کرده است .

وی با اشاره به مسمومیت‌های شیمیایی ناشی از مواد شوینده‌ی خانگی که بیشتر گریبانگر خانم‌هاست، تصریح کرد: هرگز نباید ظرف شوینده‌های خانگی را به ظرف‌های دیگر مانند بطری‌های نوشابه انتقال داد و از مخلوط کردن آنها به شدت باید خودداری کرد .

نيكوسير در ادامه تاکید کرد: استفاده از دست‌کش‌های نفوذ ناپذیر و ماسک، هنگام استفاده از مواد شوینده بسیار حیاتی است. به به گفته‌ی وی بیشتر این مسمومیت‌ها از راه تنفس و انتقال گاز آن به ریه صورت می‌گیرد .

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: باید توجه داشت که در محیط بسته از مواد شوینده استفاده نشود و بعد از شستشو به سرعت باید محیط را ترک کرد .

وی با توجه به مسمومیت های دارویی که ریشه در استفاده خودسرانه و و بدون مجوز پزشک است، گفت: داروخانه‌ها هرگز نباید بدون نسخه‌ی پزشک داروهای خواب‌آور و آرامبخش را در اختیار بیمار قرار دهد. حتما مصرف این داروها نیاز به تشخیص پزشک دارد .

نيكوسير با اشاره به مسمومیت با آلومینیوم فسفید یا همان قرص برنج و اینکه کنون راه نجات برای بیماران مسموم با قرص برنج یافت نشده است، گفت: این نوع مسمومیت از مرگ‌آورترین مسمومیت‌ها است و مرگ حتمی بیمار را در پی دارد؛ زیرا به راحتی جذب دستگاه گوارش می شود و با حل‌شدن در مایعات بدن و رطوبت معده گاز خطرناک فسفین تولید می‌شود .

رئيس دانشگاه علوم پزشكي جهرم گفت: با توجه به هفته مسمومیت‌ها آموزش‌هایی در خصوص بالابردن آگاهی دانش‌آموزان در شناخت و پیشگیری انواع مسمومیت‌ها در تعدادی از مدارس دخترانه متوسطه‌ی اول شهرستان انجام شده است.


انتهای پیام