• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-2680-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بازگشت حيات به قنات و حوض ماهي سعدي

حوض ماهي و قنات سعدي، از ديدني‌هايي بوده است كه گردشگران در كنار بازديد از مجموعه‌ي سعديه، به تماشاي آن مي‌نشستند جاذبه‌اي كه از حدود 6 سال قبل خشكيد و چشم گردشگران و همشهريان شيرازي را از ديدن طبيعتي زيبا محروم كرد و اكنون بار ديگر آبي نه چندان زلال، در آن جاري شد.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، طي دو سال اخير تلاش براي احياي حوض ماهي و قنات سعدي كه گفته مي‌شد كاملا خشكيده، آغاز شد و به گفته مجري طرح حدود يك و نيم كيلومتر كف شكني و لايروبي انجام شد تا آب رفته به جوي بازگردد! اگرچه آب هنوز زلال نيست و كام و لب‌هاي تشنه حوض ماهي و قنات سعدي و چشم گردشگران را سيراب نمي‌كند.

قنات سعدی كه بیش از 3 کیلومتر طول دارد و به گفته مجتبي زحمتكش مجري طرح احياي اين قنات، تاكنون حدود يك و نيم كيلومتر آن لايروبي شده است.

بنا به گفته‌ي زحمتكش، اكنون حدود 2 ليتر بر ثانيه آب در قنات سعدي جاري شده و اين مهم تحقق وعده‌اي است كه قبلا به شهروندان شيرازي و گردشگران اين شهر داده شده بود.

زحمتكش با يادآوري اينكه عمق مادرچاه قنات سعدی به 70 متر مي‌رسد، گفت: عمق اين مادرچاه قبلا حدود 10 متر بوده و به واسطه لايروبي‌ها و كف‌شكني‌ها به 70 متر رسيده است؛ با انجام لايروبي و جاري شدن آب در اين قنات و حوض ماهي، اين فرضيه كه قنات خشك شده، رد مي‌شود.

اين كارشناس مرمت قنات‌ها و سازه‌هاي آبي زيرزميني با بيان اينكه كار مرمت و احياي قنات سعدي از سال‌ 94 آغاز شده و طي يكسال و نيم اخير سرعت بيشتري گرفته است، هزينه‌ي اتمام طرح لایروبی قنات سعدی را 600 ميليون تومان اعلام و اضافه كرد: تاكنون بيش از 200 ميليون تومان صرف اين كار شده است.

او با بيان اينكه براي ثبت قنات سعدي تلاش‌هايي در حال انجام است،‌گفت: اميدواريم پرونده اين قنات نيز به همراه 11 قنات ايران براي ثبت در فهرست جهاني مطرح شود.

زحمتكش با بيان اينكه در سرچشمه حوض ماهي، هنوز ماهي‌ها زندگي مي‌كنند، گفت: با آبگيري كامل حوض ماهي، اميدواريم شاهد حضور تعداد بيشتري ماهي در اين محوطه كه مورد توجه گردشگران قرار دارد، باشيم.


انتهای پیام