• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-5714-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تبديل مساجد فارس به کانون ارائه مشاوره حقوقی

رئس شوراي عالي سازمان بسيج حقوق‌دانان استان فارس گفت: با همكاري اين سازمان، مساجد اين استان به كانوني براي ارائه مشاوره‌ي حقوقي تبديل مي‌شود.

به گزارش ايسنا منطقه‌ي فارس، به نقل از روابط عمومي دادگستري فارس، علي القاصي‌مهر در سومین جلسه شورای عالی سازمان بسیج حقوق دانان فارس بابیان اینکه مسجد در طول تاریخ مرکز تصمیم گیری بوده است، گفت: از صدر اسلام مؤمنین با حضور در مسجد، ضمن برآوردن نیازهای معنوی، در امور اجتماعی و سیاسی نیز مشارکت داشتند؛ باید تلاش كنيم محوریت مساجد در مشارکت های مردمی احیا و تقویت شود.

رئيس كل دادگستري فارس با اشاره به اينكه نداشتن آگاهي‌هاي حقوقي یکی از آسیب‌های موجود و زمينه‌ساز بخشي از پرونده هاي قضايي در جامعه است، گفت: متاسفانه ناآشنایی افراد با قوانین و حقوق فردی و اجتماعی باعث شده فرد قادر به اتخاذ تصميم صحيح نباشد.

وی ايجاد و ارتقاء‌ آگاهي‌هاي حقوقي را عاملي موثر در ممانعت از تشكيل پرونده‌هاي قضايي و فراهم شدن بستر سلامت اخلاقي، رواني و امنيت جامعه دانست و اين امر را در كاهش آسيب‌ها موثر بيان كرد.

القاصي اعتقاد دارد كه طرح ملي هر مسجد يك حقوق‌دان مي‌تواند زمينه ارتقاء آگاهي‌هاي جامعه را به سهولت و بدون هزينه براي افراد فراهم كند.

اين حقوق‌دان لزوم مشخص شدن اولويت‌هاي حقوقي را براي ارائه مشاوره يك ضرورت برشمرد و گفت: باید اولویت موضوعات و مشکلات متناسب با نیاز مردم تعیین و با ارائه مشاوره‌های هدفمند بر اساس آسیب‌شناسی‌ تشکیل پرونده‌های قضایی را مدیریت كرد.

رئیس كل دادگستری استان فارس با اشاره به آسیب‌های فضای مجازی به ویژه برای جوانان، افزود: متاسفانه سن ارتکاب جرم بسیار کاهش یافته و یکی از عوامل اصلی آن دسترسی بدون محدودیت فرزندان به فضای مجازی و اینترنت است .

القاصی بابیان اینکه اهمیت برنامه ریزی براي ارائه آموزش‌های مدون در مدارس کمتر از ارائه مشاوره‌های حقوقی در مساجد نیست، گفت: باید ضمن ارائه‌ي آموزش‌های حقوقی مناسب به خانواده‌ها، هشدارهای لازم به آن ها داده شود .

وی با بيان اينكه حقوق‌دانان علاقمند به همکاری در طرح هر مسجد يك حقوقدان باید از نظر سطح همکاری، مسجد و محله‌ی مورد نظر خود را ارزيابي كنند، گفت: می توان به کمک متولیان مساجد شیوه عملکرد حقوقدانان را تعيين و برنامه‌هاي كاربردي را در اين خصوص تدوين كرد.

القاصی با اشاره به گستردگی مطالب حقوقی، خاطر نشان کرد: باید مطالب حقوقی را بر اساس اولویت‌ها مشخص و در قالب جزوه يا كتاب تدوين كرد و در اختيار حقوقدانان همكار در اين طرح قرار داد.

رئيس كل دادگستري فارس هماهنگی سازمان بسیج حقوقدانان و حوزه‌ي معاونت پیشگیری از جرائم دادگستری استان را براي جلوگیری از موازی کاری و دوباره کاری ضروری دانست.


انتهای پیام