• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-2880-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رييس حوزه‌ي هنري فارس:

فارس نياز به زدودن غبار از چهره‌ي فرهنگ و هنرش دارد

رييس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس گفت: نیاز داریم با پرهیز از رویکرد ویترینی، تزیینی و دلال مابانه غبار کم توجهی از چهره شکوهمند فرهنگ و هنر استان بزداییم؛ این ميسر نمی شود مگر در سایه همکاری و راهنمایی پیشکسوتان و هنرمندان استان.

به گزارش ايسنا منطقه‌‌ي فارس به نقل از روابط عمومي حوزه‌ي هنري فارس، محمد كرم‌اللهي در ديدار با پيشكسوتان و نخبگان هنرهاي تجسمي استان فارس گفت: شرایط و وضعیت اعتبارات فرهنگی استان علیرغم همه تلاش ها و همراهی های مجدانه سازمان برنامه و بودجه، شایسته‌ی استان کبیر فارس نیست و  حل این معضل نیاز به عزم همه جانبه ملی و تحرک هرچه بیشتر مجموعه نمایندگان استان و مسوولان ذیصلاح در این عرصه دارد، چرا که فارس و مباحث آن تنها بحث یک استان نیست بلکه استان کبیر فارس مساله همه کشور است .

کرم اللهی ادامه داد: امروزه کاراکتر و شخصیت فرهنگی استان به سبب حوزه تاثیرگذاری و همچنین برخورداری از قله های رفیع ادبی و هنری، حایز نشان و برند جهانی است. متاسفانه در جغرافیای ذهن و برنامه ریزان کشور، آن بخش از  برنامه ها که متوجه مسیر پیشرفت توسعه ی استان فرهنگ پرور و هنرخیز فارس است فارس است دچار انحراف در شناخت  صحیح و دقیق و موثر اولویت هاست .

وی گفت: اگرچه توجه به عرصه های اقتصادی برای این سامان با توجه به مشکلات موجود بسیار حیاتی است اما ضروری است که فراموشمان نشود این استان قبل از هر نشان و شناسه ای دارای هیبت، قواره و هیمنه و تشخص کبیر فرهنگی بی بدیلی در اطلس فرهنگ و هنر ایران و جهان است .

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس افزود: هرگونه برنامه ریزی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه استان باید بر بستر والا و بشکوه و بالندگی فرهنگ و هنر این سرزمین دردانه پرور مجال بروز و ظهور داشته باشد. باور کنیم این خواسته ها بدیهی همواره مورد بی مهری و کم توجهی است .

کرم اللهی گفت: اگرچه عامل رشد و بالندگی فرهنگی و هنری جامعه، پول و اعتبار نیست اما مهیا نمودن زیرساخت ها و تسریع در فرایند تولیدات هنری و همچنین اقدام در جهت ایجاد بازار توزیع و ارائه ی آثار هنری به میدان مخاطب، مستلزم تامین اعتبار  (چه منابع دولتی و چه منابع غیر دولتی - خصوصی) می باشد .

وی با اشاره به ظرفیت های هنر در شیراز گفت: ظرفیت بزرگی از هنرمندان عرصه تجسمی در شیراز وجود داردباور داریم و امیدواریم که با یک برنامه ریزی مناسب بتوانیم از این ظرفیت ها استفاده بهینه ای داشته باشیم .

این مدیر فرهنگی با اشاره قلمرو فعالیت حوزه هنری گفت: محور فعالیت های حوزه هنری فعالیت در عرصه هنر دینی است آن هم دین به مفهوم اکمل نه به مفهوم خاص. ضمن آنکه این مفهوم در قالب چند اولویت عینیت یافته و شمایل اجرایی به خود می گیرد .

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس ادامه داد: یکی از این اولویت ها مفهوم خانواده و سبک زندگی اسلامی و ایرانی است. همین یک مفهوم کافی است تا ما را با دنیایی از مضامین روبه رو کند .

وی گفت: دومین اولویت ما تقریبا اولویت تمام اداره‌ها و آن بحث مهم تمدن اسلامی است. می دانیم که دهه چهارم انقلاب اسلامی به نام دهه عدالت و پیشرفت تعریف شده و در این بحث پیشرفت یعنی دستیابی به تمدن اسلامی و در این مبحث هنرمندان جایگاه ویژه ای دارند .

کرم اللهی اولویت دیگر فعالیت حوزه را آموزش با رویکرد شناسایی و پرورش استعدادها دانست و گفت: در کنار این موارد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز از رویکردها و اولویت های اساسی کار حوزه ی هنری است .

تجویدی: امیدوارم که مجبور به ارائه آثارم در تهران يا فضاي مجازي نشوم

علی اصغر تجویدی؛ پیشکسوت هنرنگارگری شیراز در اين جلسه، ضمن ابراز امیدواری به ایجاد گشایشی در فضای استان هنر خیز فارس گفت: در استان جوانان نگارگر خوبي داريم اما جایگاهی ندارند تا بدان مراجعه کرده و خواسته ها را بیان کنند و امکانات بطلبند .

وی با انتقاد از وضعیت سخت افزاری هنر و فقدان برخی زیرساخت های اولیه هنر گفت: نگارخانه ارزشمندی در این شهر نداریم و امیدوارم که مجبور نشوم در تهران یا فضای مجازی آثارم را ارائه دهم .

این استاد پیشکسوت هنر با اشاره به فعالیت های حوزه هنری و بیان اینکه من افق های روشنی در این مرکز می‌بینم، گفت: اگر این فضا آماده شود بنده به عنوان یک نگارگر آماده ام تمام تجربیات خویش را در اختیار علاقه مندان قرار دهم .

او گفت: چقدر خوب است که به داشته های خویش بها دهیم. ما در این استان پتانسیل بسیار خوبی داریم و امیدواریم که این شهر به جایی که شایسته است است برسد .

چيزفهم: باید این جلسه ها به جریان تبدیل شود !

مجید چیزفهم پیشکسوت هنرخوشنویسی نیز دیدگاه مدیریتی در حوزه هنری فارس را اصولی و وسیع خواند و گفت: اینکه محوریت کار در هنر خوشنویسی را روی انجمن خوشنویسان متمرکز می دانید از یک دید وسیع نشات می گیرد .

رییس انجمن خوشنویسان فارس افزود: شنیدن دیدگاه ها در این جلسه سبب امیدواری هنرمندان می شود اما تصور می کنم فضای سالن های ساختمان جدید حوزه هنری می طلبد که از آثار خوشنویسی به نحو مطلوب تری استفاده شود .


انتهای پیام