• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-2580-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

دبیر خبر روزنامه‌ی خبر جنوب:

ایسنا گشایش فضایی نو در عرصه‌ی اطلاع‌رسانی ایران بود

دبیر خبر روزنامه‌ی خبر جنوب گفت: در سال‌هایی که مباحثی نظیر شهروند خبرنگار و فضای مجازی اطلاع‌رسانی شکل‌نگرفته بود، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فصل تازه‌ای از تبادل اطلاعات را پیش‌روی رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای گشود.

فرنگیس شنتیا، در گفت و گو با ایسنا منطقه‌ی فارس، با اشاره به 16 آذر، سالروز تاسیس ایسنا، گفت: شکل‌گیری خبرگزاری ایسنا، در دوره‌ای که ایرنا یکه‌تاز فضای مجازی در عرصه‌ی اطلاع‌رسانی به‌شمار می‌رفت و به اقتضای جایگاهش، بخش قابل توجهی از کارکرد آن به دولتی‌نویسی و شرخ خدمات در قالب چارچوبی مشخص معطوف می‌شد، فصل تازه‌ای از تبادل اطلاعات را پیش روی رسانه‌ها و ما رسانه‌ای‌ها گشود.

  وي بيان كرد: اقتضائات سیاسی آن زمان و رویکرد فکری نیروهای تحصیل کرده به خبرگزاری ایسنا دو فاکتوری بود که موجب شد این خبرگزاری در کوتاه ترین زمان در افکار عمومی به مرجعی معتبر و مستند و به دور از سفارشی نویسی تبدیل شود .

شنتيا با يادآوري اينكه آن چه ما رسانه‌ای‌ها از گزارش‌های آن روزهای ایسنا به یاد می آوریم جسور بودن و شفاف بودن و درعین حال رعایت هوشمندانه خط قرمزهای رسانه ای بود، افزود: همین ویژگی کافی بود که در نظام فرتوت و یکنواخت اطلاع رسانی غیرمکتوب که به شدت در قید و بند بایدها و نبایدهای نانوشته بود، ناگهان سیستمی از اطلاع رسانی پا بگیرد که امروزی بود، تحرک و جان داشت.

این فعال رسانه‌ای استان فارس گفت: ایسنا در تیترهایش اصل جذابیت را برای مخاطب رعایت می‌کرد و گزارش‌های آن مناسبتی و دستوری نبود .

او ادامه داد: شاید همین ویژگی موجب شد که رسانه های مکتوب قرابت بیشتری با این خبرگزاری پیدا کنند و آنچه در ادبیات امروز رسانه ای از آن به عنوان بده و بستان‌های اطلاعاتی یاد می شود، رویکردی بود که آن سال ها بین ایسنا و رسانه های همسو با آن شکل گرفت و ساختار رسانه ای نوینی را رقم زد.

شنتيا با اشاره به ورود شبکه وسیعی از اخبار تلگرامی، اینستاگرامی و سایر شبکه‌های مجازی به عرصه اطلاع رسانی، تاکید دارد که علی‌رغم فعال شدن این شبکه‌ها و فضاهای مجازی، به هیچ عنوان نمی توان جایگاه رسانه‌های شناسنامه دار و معتبررا نفی کرد.

این روزنامه‌نگار که اعتقاد دارد وابستگی بیش از حد به گزارش‌های شهروند خبرنگاران در این کانال‌های غیر معتبر مجازی که به انتشار شایعات و اخبار غیر موثق دامن زده است، افزود: این امر موجب شده که همچنان افکار عمومی برای تایید اخبار منتشر شده به روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی رجوع کنند و این مجاری رسمی را منابع معتبر خبری بدانند.

شنتیا تصریح کرد: گرايش به روزنامه‌ها و خبرگزاري‌هاي رسمي نشان می‌دهد که این همه گویی و چندین و چند صدایی که در کانال‌های مجازی شاهد آن هستیم  نه تنها قابل قیاس با کارکرد رسانه‌ها نیست بلکه حتی نمی‌تواند رقیب آن به شمار رود، چرا که کار رسانه فاخر و بر مبنای اندیشه است و صرفا به انتشار سریع اطلاعات محدود نمی‌شود .


انتهای پیام