• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-6014-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رییس سازمان پزشکی قانونی:

جمع آوری اطلاعات 50 هزار مجرم تا پایان امسال در بانک اطلاعات ژنتیک

رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: تاکنون اطلاعات مربوط به 30 هزار مجرم در زندانهای کشور برای بانک اطلاعات ژنتیک جمع آوری شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال این تعداد به 50 هزار فایل برسد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، احمد شجاعی، ظهر چهارشنبه 20 دی در حاشیه اولین نشست سراسری بانک اطلاعات ژنتیکی در جمع خبرنگاران گفت: تشکیل بانک اطلاعات ژنتیک، فعلا محدود به مجرمان سابقه دار است اما در صورت تدوین و تصویب قانون امکان فراگیری آن وجود دارد.

او که مدعی است براساس تجارب دیگر کشورها، امکان کاهش جرایم توسط مجرمان سابقه دار بعد از تکمیل بانک ژنتیکی وجود دارد، گفت: فعلا کار در 10 استان کشور اجرایی شده است.

شجاعی با بیان اینکه قانون 89 عنوان مجرمانه را برای ثبت اطلاعات متهم در بانک اطلاعات ژنتیکی پیش بینی کرده است، گفت: جمع آوری اطلاعات به تمام زندانیان و مجرمان همه جرائم مربوط نیست و از میان 89 عنوان مجرمانه نیز براساس نظر هیئت رییسه بانک، تعدادی از جرایم در اولویت قرار دارد.

رییس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به تاثیرات گسترده ایجاد بانک اطلاعات ژنتیک در ابعاد مختلف، گفت: ایجاد این بانک 2 خاصیت عمده دارد اول بحث دستگاه قضایی و کمک به تسریع در رسیدگی و حل پرونده ها و دوم تاثیرگذاری بر کاهش میزان جرایم در دراز مدت است.

شجاعی با بیان اینکه تشکیل این بانک می تواند تا 30 درصد امکان وقوع جرم را توسط مجرمان سابقه دار کاهش دهد، گفت: اینکه یک مجرم بداند اگر جرمی مرتکب شد، امکان شناسایی او با استفاده از اطلاعات این بانک وجود دارد، دست به ارتکاب جرم نمی زند.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از خاصیت های بانک اطلاعات ژنتیک، شناسایی هویت اجساد و متوفیانی است که هیچ اثری از آنان وجود ندارد؛ اگر در حادثه پلاسکو، یا قطار سمنان و هله، بانک اطلاعاتی وجود داشت، امکان شناسایی افراد خیلی سریع تر وجود داشت.

شجاعی با تصریح اینکه اکنون آمادگی برای استخراج 100 هزار نمونه در هر ماه در سراسر کشور برای این بانک وجود دارد، گفت: امیدواریم طی سال های آینده جایگاه ایران را در سطح جهان در این زمینه ارتقاء بخشیم اگرچه انگلستان تنها 4 درصد و آمریکا تنها 3 درصد از اطلاعات جمعیتی خود را در بانک ذخیره دارد.


انتهای پیام