• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-6314-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

خداییان مطرح کرد:

تاثیر بانک اطلاعات ژنتیک در پیشگیری از وقوع جرائم/
خودکشی در زندان غیرممکن نیست

معاون حقوقی قوه قضائیه معتقد است که ایجاد و فراگیر شدن بانک اطلاعات ژنتیک، در پیشگیری از وقوع جرائم قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش ایسنا منطقه ی فارس، ذبیح الله خدائیان ظهر چهارشنبه 20 دی در جمع خبرنگاران در شیراز، با بیان اینکه ایجاد بانک اطلاعات ژنتیک از سال های گذشته مد نظر بود، گفت: براساس برنامه توسعه این اختیار به قوه قضاییه داده شد که این بانک ایجاد شود.

خدائیان با یادآوری اینکه پزشکی قانونی، سازمان زندان ها و نیروی انتظامی در تهیه این بانک مشارکت دارند، گفت: سال 92 دستورالعمل تهیه این بانک اطلاعاتی تدوین و در ادامه در احکام دائمی برنامه های توسعه پیش بینی شد.

او با تصریح اینکه بانک اطلاعات ژنتیک، اطلاعات مربوط به مجرمان، متهمان و متوفیان را شامل می شود، گفت: البته در قانون پیش بینی شده است که اطلاعات ژنتیکی متقاضیان ازدواج نیز با هدف مسائل پزشکی، گرفته شود.

خدائیان ضمن تاکید بر اینکه ایجاد بانک اطلاعات ژنتیک و فراگیری آن در گروه های مختلف، برای استفاده در ابعاد حقوقی، قضایی، احراز هویت و پزشکی بسیار موثر و مد نظر تمام کشورها است، گفت: در این مرحله نمونه گیری از آحاد جامعه انجام نمی شود؛ اما می توان براساس ضرورت ها، با پیش بینی قانونی، این بستر را گسترش داد.

معاون قوه قضائیه تصریح کرد: آنچه امروز مد نظر قوه قضائیه قرار دارد، استفاده از این امکان علمی برای ایجاد عدالت و امنیت است؛ اینکه دقت و سرعت بیشتری در رسیدگی به پرونده ها و حل مسائل قضایی ایجاد شود.

او معتقد است که اطلاعات ژنتیک می تواند در پرونده های حقوقی نظیر احراز هویت افراد در ادعای ارث و تعیین رابطه نسبی افراد و ... کاربردی شود، گفت: وجود بانک اطلاعات ژنتیکی بی تردید در کاهش قابل توجه آمار وقوع جرم خصوصا در میان مجرمان سابقه دار، به دنبال خواهد داشت.

خدائیان همچنین در خصوص لایحه ی پلیس اطفال نیز گفت: این لایحه تدوین شده و توسط ریاست محترم قوه در حال بررسی است؛ البته در قانون مجازات اسلامی این ذکر شده که اطفال با تعریف خاص، مسئولیت کیفری ندارد، اما در لایحه تدوین شده، تمام جنبه ها دیده شده است.

او گفت: در این لایحه موضوع تنها محدود به افراد مجرم نیست بلکه افراد بزه دیده را هم شامل می شود، گفت: موضوع ایجاد مانع برای تحصیل کودکان، اشتغال به کار کودکان و ... از مواردی است که در لایحه به شکل کامل دیده شده است.

خدائیان همچنین در خصوص خبر خودکشی یکی از اغتشاشگران در زندان، گفت: موضوع خودکشی در زندان یا هر کجای دیگر احتمال دارد حادث شود؛ فرد زندانی اگر دسترسی به هیچ چیز نداشته باشد، لباس که دارد، گاهی فرد با لباس خودش، خود را دار می زند، نمی توان گفت اصلا امکان پذیر نیست.

معاون قوه قضائیه همچنین در مورد شایعه ی افزایش تعداد افراد فوت شده از میان دستگیر شدگان اغتشاشات اخیر نیز ابراز بی اطلاعی کرد.

به گزارش ایسنا، خدائیان برای شرکت در اولین نشست سراسری بانک اطلاعات ژنتیک ایران، به شیراز سفر کرده است.

این نشست از امروز در شیراز آغاز به کار کرده و تا 21 دی ماه ادامه خواهد داشت.

 


انتهای پیام