• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-3373-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

دومین روز نشست سراسری بانک هویت ژنتیک ایران در شیراز برگزار شد

دومین روز از نشست سراسری بانک هویت ژنتیک ایران، در شیراز برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه پنجشنبه 21 دی در دومین روز از نشست سراسری بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران، ایجاد و گسترش این بانک را زمینه‌ای برای تسریع اقدامات قضایی دانست.

محمدباقر الفت با تصریح اینکه تشکیل بانک اطلاعاتی ژنتیک مجرمان موثرترین راه برای پیشگیری از جرائم محسوب می‌شود، گفت: این اقدام راهکاری موثر برای سرعت بخشیدن به دستگیری متهمان است.

او گفت: سازمان پزشکی قانونی، دستگاه پشتیبان دادگستری و محاکم قضایی محسوب می‌شود و در سال‌های اخیر، اقدامات موثری را در زمینه‌ی به نتیجه رسیدن پرونده‌های قضایی انجام داده است.

الفت با بیان اینکه اکنون هم در بسیاری از پرونده‌های قضایی، قضات نیازمند دریافت نظرات کارشناسی پزشکی قانونی هستند، گفت: نتایج فعالیت‌های پزشکی قانونی باید در احکام دادگستری باشد و مبنای صدور احکام قرار گیرد .

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه همچنین گفت: در برنامه‌ی پنجم توسعه، سازمان پزشکی قانونی مکلف شد با همراهی دادستانی و نیروی انتظامی بانک ژنتیک را ایجاد کند.

او اضافه کرد: ایجا این بانک فی نفسه سبب خواهد شد تا مجرمان با هراس از کشف اقدامات مجرمانه آنان، از ارتکاب جرایم منصرف شوند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌ قضاییه با یادآوری اینکه بانک اطلاعات هویت ژنتیک در 5 استان کشور راه‌اندازی شده است، گفت: اولویت اول تهیه اطلاعات مربوط به مرتکبان جرائم خشن و افراد سابقه دار است.

الفت خاطرنشان کرد: با همکاری خوب سازمان زندان‌ها، تاکنون از تعداد قابل توجهی از زندانیان مد نظر، نمونه برداری انجام شده است .

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، نخستین نشست سراسری بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران، از روز چهارشنبه 20 دی در شیراز آغاز به‌کار کرد و عصر امروز پنجشنبه 21 دی به کار خود پایان خواهد داد.

در این نشست، ضمن معرفی بانک اطلاعات ژنتیک و کارکردهای آن، شیوه‌‌ی دسترسی نهادهای ذیربط به این اطلاعات مطرح شد؛ بررسی چالش‌ها و راهکارهای حل چالش‌های موجود بر سرراه فعالیت و گسترش فعالیت‌های این بانک، از اهداف مهم این نشست عنوان شده است.


انتهای پیام