• جمعه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-4614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

شهردار شیراز عنوان کرد:

عزم جدی شهرداری برای فسادستیزی

شهردار شیراز بر عزم جدی شهرداری در شفاف‌سازی و فسادستیزی تاکید و تصریح کرد که نارضایتی مردم از خدمات شهرداری، خط قرمز او بوده و باید خط قرمز تمام مدیران و کارکنان مجموعه نیز باشد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، به نقل از پایگاه خبری شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور در آیین معارفه‌ی سرپرست اداره‌ی کنترل و نظارت ساختمان و سرپرست اداره‌ی بازآفرینی محله‌های شهری، تاکید کرد که تمام مدیران شهرداری باید فسادستیزی را در راس اولویت‌ها قرار دهند.

اسکندرپور با تصریح اینکه فسادستیزی تنها با شفافیت و تحقق برنامه سیستمی در مجموعه شهرداری امکان پذیر است، گفت: تمام فعالیت های شهرداری باید در ویترینی شفاف قرار گیرد تا دسترسی به گزارش عملکردها برای همه مردم میسر باشد .

او تصریح کرد: به افرادی که در حوزه های مختلف به خصوص حوزه شهرسازی منصوب شده اند، گوشزد می کنم که با هیچ یک از آنها عهد بلندمدت نبسته ام؛ مادامی که بتوانند انتظارات مردم را برآورده کنند، حامی و پشتیبان آنها خواهم بود اما چنانچه شاهد نارضایتی مردم و اشکال در روند شفاف خدمت رسانی و قاطعیت در انجام امور طبق قوانینِ مشخص باشم، جدا از هرگونه ملاحظه ای، همکاری با مدیر ناتوان یا متخلف را خاتمه می دهم .

اسکندرپور گفت: در این مسیر بر قضاوت مردم تکیه می کنم و انتظار دارم بر اساس عملکرد مدیرانم، مردم شهرداری شیراز را مجموعه ای پاسخگو، شفاف، سالم و خدمتگزار قضاوت کنند .

وی اضافه کرد: هرچند قدردان تلاش پیشینیان هستم اما معتقدم تلاش ها کافی نبوده است؛ چراکه مردم هنوز رضایت کافی ندارند. در این راستا باور دارم هروقت کارها آنطور که باید، پیش نمی رود، حتما و قطعا در ارتباط با مردم دچار مشکل هستیم. از این رو باید تلاش کنیم بیشترین تعامل و نزدیکیِ فکری را با شهروندان ایجاد کنیم .

شهردار شیراز گفت: امروز مردم در کنار رضایت و قدردانی از کارهای خوبی که انجام می گیرد، در برخی موارد از نحوه ارائه خدمات در شهرداری دلخورند و سهم بیشتر این نارضایتی متوجه عملکرد این مجموعه در حوزه شهرسازی و صدور پروانه است .

اسکندرپور با بیان اینکه مردم انتظار دریافت خدماتی مناسب و با کیفیت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن را دارند، گفت: روند طولانیِ رسیدن به نتیجه و برخوردهای ناشایستِ برخی کارشناسان، مراجعان به شهرداری را خسته و ناامید و فضا را برای حضور دلالان و واسطه گرانِ سودجو مهیا کرده و نه تنها حیثیت مجموعه‌ی خدمت‌گزار شهرداری را زیرسئوال می‌برد بلکه به عزت نفس کارمندان هم خدشه وارد می‌کند.

وی تأکید کرد: نباید اجازه دهیم کسانی برای منافع شخصی و سودهای زودگذر خودشان عزت نفس سرمایه های انسانیِ مجموعه شهرداری را هدف بگیرند .

شهردار شیراز خطاب به مدیران و کارشناسان حوزه شهرسازی شهرداری گفت: اینجا به مدیرانی نیاز دارم که به مردم باور داشته باشند و به تعهداتشان وفادار باشند. چراکه اعتقاد دارم وقتی کسی از طرف مردم برای انجام کاری وکیل می شود، باید به عهدش وفا کند و ما امروز در قالب مجموعه شهرداری، وکیل مردم در مدیریت شهر هستیم که باید به عهد و پیمانی که بسته ایم، وفادار بمانیم .

اسکندرپور گفت: در سال های گذشته به همت مدیران شهرداری کارهای بزرگی در کلانشهرهای کشور انجام شده و قدم های مؤثری در دوره های مختلف برداشته شده است اما سؤال اصلی این است که چرا با تمام این خدمات، حال مردم خوب نیست؟ حال خوبی که باید به دنبال کارهای ما برای مردم ایجاد شود، کجاست؟ باید دید مشکل از کجاست؟ ساختار شهرداری، نظام پاسخگویی شهرداری یا سیستم پاسخ به استعلامات؟ امروز در حوزه شهرسازی بسیاری از مهندسان نسبت به عملکرد مدیریتی شهرداری ها معترضند .

وی اضافه کرد: اگرچه معتقدیم مدیریت شهری قطعاً رو به پیشرفت بوده است اما در این مدت اتفاقاتی هم رخ داده که موجب نارضایتی برخی از فعالان عرصه مهندسی و شهرسازیست. به نظر می رسد سیستم نظارتی ما باید در برخورد قانونی با متخلفین، جدیت بیشتری به خرج دهد؛ تنها در این صورت است که فرصت تخلف کاهش و اعتماد اجتماعی افزایش می یابد. چراکه اعتماد بزرگ ترین سرمایه اجتماعی میان حاکمیت و مردم است که اگر آسیب ببیند، هیچ چیز نمی تواند جبرانش کند. با این رویکرد، از رییس جدید انتظار دارم قاطع، محکم و بدون توجه به سفارش های اطرافیان، پای خدمت به مردم شهر بایستد و تلاش کند اعتماد مردم به شهرداری بازگردد .

اسکندرپور با بیان این مطلب که این قاطعیت را همه مدیران شهرداری به ویژه در حوزه شهرسازی باید الگو و سرلوحه خود قرار دهند، تأکید کرد: شخصاً به عنوان شهردار شیراز تا کنون حتی برای یک پرونده سفارش ویژه ای به مدیرانم نکرده ام و با قاطعیت اعلام می کنم اگر کسی با استفاده از آشنایی با من خواستار رسیدگی ویژه و دستور منافی قانون بود، مدیران شهرداری به هیچ عنوان نپذیرند، طبق قانون عمل کنند و پرونده های سفارشی را به دیوار بی توجهی بکوبند !

وی افزود: اعضای شورای شهر نیز به عنوان نهاد مسئول و ناظر بر مدیریت شهر می توانند از من نسبت به نحوه عملکرد شهرداری توضیح بخواهند و من در جایگاه شهردار کلانشهر شیراز با سینه ای فراخ انتقادها را می پذیرم اما این اطمینان را هم به شما می دهم که نهایت تلاش و همت خود را برای توسعه این شهر به کار خواهم گرفت .

شهردار شیراز با اشاره به انتصاب سرپرست اداره بازآفرینی محلات شهری نیز گفت: از آنجا که همواره گفته ام بافت تاریخی ثروت شهر شیراز و مناطق حاشیه ای نیز تهدیدی جدی برای این شهر محسوب می شود، معتقدم اداره بازآفرینی محلات شهری باید در چارچوب یک سازمان رسمی شکل بگیرد تا بتواند فعالیت و اقدام اثربخش داشته باشد. در این راستا امیدوارم مدیر جدید با نگاه تخصصی، دانش محور، جوان گرایانه و متفاوت، بتواند اتفاقات خوشی را برای این حوزه رقم بزند .

 


انتهای پیام