• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-7314-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مدیرکل امور روستایی استان فارس خبر داد:

تدوین سند راهبردی ترمیم چرخه‌های تولید صنایع دستی روستایی در فارس

مدیرکل امور روستایی استان فارس از تدوین سند راهبردی برای ترمیم چرخه‌های تولید صنایع دستی روستایی در راستای هدفمند کردن گردشگری روستایی خبر داد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، سید کمال پا‌ک‌فطرت چهارشنبه 23 خرداد در جمع خبرنگاران با اشاره به توانمندی‌های استان فارس در زمینه‌ی تولیدات صنایع دستی و گردشگری روستایی گفت: این سند در راستای راهبری، هدایت و نظارت دهیاری‌ها و شوراها، توانمندسازی پایدار روستاهای استان فارس و شناسایی کاستی‌هایی که منجر به از بین رفتن استعدادهای بی‌نظیر در عرصه ملی و جهانی شده است تدوین خواهد شد .

وی با تاکید بر این نکته که این سند در راستای توسعه صنایع دستی روستایی با رویکرد حفاظت از فرهنگ، تاریخ، محیط زیست و دستاوردهای ملموس و غیر ملموس روستا در دستور کار قرار گرفته است، افزود: با وجود بروز مشکل کم‌آبی با رجوع به ریشه‌های اصلی روستا و بهره‌مندی از ظرفیت‌های گردشگری می‌توان بر مشکلات اقتصادی فائق آمد.

مدیرکل امور روستایی استان فارس، احیای فرهنگی  روستا را منوط به باز آفرینی صنایع دستی و سنت‌های قدیمی با رویکرد گردشگری دانست و توجه به تمام جوانب روستا در این طرح را از نقاط قوت آن برشمرد و احیای قنات‌ها  با استفاده از بهترین متخصصین کشور در این حرفه را نمادی از این جامع‌نگری عنوان کرد.

پاک‌فطرت وجود دو هزار و 17 دهیار و هفت هزار و 100 عضو شورای اسلامی روستاهای فارس را ظرفیت مطلوبی برای هدایت جامعه‌ی 2 میلیون نفری اهالی روستاهای استان فارس برشمرد.

وی آموزش روستائیان و احیای تعاونی‌های روستایی صنایع‌دستی را از اولویت‌ها دانست و گفت: شناخت و حمایت از برگزاری جشنواره‌های محلی و آیینی، برپایی نمایشگاه‌های توانمندسازی روستاییان و عشایر نیز می‌تواند گامی مهم در اجرایی کردن طرح جامع مورد نظر باشد.

مدیرکل امور روستایی استان فارس همچنین ابراز امیدواری کرد که با تهیه و اجرایی شدن این طرح بتوان در دو سال آینده شاهد ایجاد اشتغال، افزایش تولیدات صنایع‌دستی جوامع روستایی و بهره‌مندی هموطنان ما از این خدمات و همچنین تبدیل شدن استان فارس به مقصد اول طبیعت گردی روستایی باشیم .


انتهای پیام