• پنجشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-6814-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

تشریح دلایل تعطیلی بستنی‌فروشی‌های معروف در شیراز/
نمونه‌ی مثبت میکروبی علت اصلی تعطیلی‌ بوده است

طی هفته‌های اخیر تعطیلی چندین واحد صنفی در شیراز که بعضی از آنها دارای سوابق طولانی در عرضه‌ی موادغذایی بوده و به برند بدل شده بود، منجر به انتشار شایعاتی شد.

به گزارش ایسنا منطقه‌ی فارس، در میان واحدهای صنفی تعطیل شده، پلمب شدن واحدهای بستنی‌فروشی معروف و فست‌فودهای شناخته شده در شیراز که مشتریان بی‌شماری طعم محصولات آنها را تجربه کرده بودند، خبرساز شده و شایعات مختلفی را خصوصا در فضای مجازی دامن زد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پنجشنبه ۱۸ مرداد در جمع خبرنگاران به تشریح وضعیت بازرسی از واحدهای صنفی و دلایل تعطیلی این واحدا پرداخت و گفت: از ابتدای سال 97 تا کنون حدود 80 هزار مورد بازدید بهداشتی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی انجام شده است.

عبدالرسول همتی با بیان اینکه طی این بازدیدها تنها 417 مورد تخلف بهداشتی مشخص و پرونده این تخلفات به مراجع قضایی ارجاع شده است، تصریح کرد: از کل پرونده‌های ارجاع شده، 88 مورد به تعطیلی و پلمب واحد صنفی انجامیده است.

او با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته تعدادی از مراکز تهیه، توزیع و عرضه موادغذایی نظیر بستنی فروشی‌ها در شیراز پلمپ شد که از برندهای معروف و خوشنام این شهر به شمار می‌رفت، گفت: به صورت کلی واحدهایی که در جامعه برند می‌شود و مشتریان بیشتری دارد، وظیفه‌شان سنگین‌تر خواهد بود لذا باید کیفیت مطلوب‌تری نیز داشته باشند.

همتی با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی در مورد سلامت جامعه مسئول است و باید پاسخگو باشد، گفت: از تمام مراکز تهیه و توزیع موادغذایی توسط بازرسان بهداشت محیط دانشگاه به صورت مستمر نمونه گیری میکروبی انجام و پس از انجام نمونه گیری و در صورت نداشتن استانداردهای لازم با هماهنگی و دستور مقام قضایی تعطیل می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در حال حاضر کارشناسان بهداشت محیط و اکیپ‌های بهداشتی به بهترین تجهیزات روز مجهز هستند و می‌توانند به راحتی در محل، بسیاری از مواد غذایی را نمونه گیری و آزمایش کنند بی آنکه نیاز به ارسال نمونه به آزمایشگاه باشد.

وی در ادامه افزود: در این برنامه ضربتی که از سوی کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه در حال انجام است، رستوران‌ها، ساندویچی‌ها، فست فودها، بستنی فروشی‌ها و آبمیوه فروشی‌ها بازدید می‌شود اگر تخلفی وجود داشته باشد، براساس قانون برخورد می‌کنیم.

معاون بهداشت دانشگاه، گفت: تعطیلی یک مرکز به دلیل تخلف‌های بهداشتی، پس از چندین بار بازدید و ارایه اخطار به متصدی مرکز، با دستور مقام قضایی انجام می‌شود، بنابراین تمام فروشندگان موادغذایی که ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارند، اخطارهای بهداشتی را جدی بگیرند و برای رفع نقص مشکل‌های بهداشتی واحد خود تلاش کنند .

همتی، ضمن تشکر از همکاری و حمایت بی سابقه مقام قضایی در مسایل بهداشتی و سلامت مردم و نیز تلاش شبانه روزی کارشناسان و بازرسان بهداشتی، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی، ضمن احترام و در نظر گرفتن حقوق متصدیان و مدیران مراکز تهیه و توزیع موادغذایی، در راستای حفظ و ارتقای سلامت شهروندان، تلاش می کند .

ریس مرکز بهداشت شهدای انقلاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به اینکه در ۴ ماه گذشته ۵۰ واحد صنفی اغذیه  فروشی، آب میوه و بستنی فروشی و همچنین  رستوران به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی از این مرکز تذکر و یا با حکم غذایی پلمب شده‌اند، گفت: با توجه به اینکه تعدای از این واحدهای صنفی برای شهروندان نام آشنا بوده این حساسیت بر این تعداد واحد صنفی پلمب شده بیشتر شده است .

حمیدرضا قاسمپور ضمن تاکید بر اینکه بازرسی، تذکر و پلمب هر ماه با دستور قضایی برای واحدهایی که نسبت به رعایت موارد بهداشتی دقت ندارند انجام می‌شود، گفت: قانون برای تمام کشور یکی است و سلامت جامعه اولویت محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه مهمترین علت تعطیلی در اکثر واحدهای پلمب شده توجه نکردن به موارد بهداشتی و مثبت بودن نمونه گیری‌های میکروبی بوده است، گفت: ضرورت دارد شهروندان نسبت به بازرسی‌‌ها و اجرای حکم از سوی دستگاه قضایی اطمینان داشته باشند، زیرا هدف پیشگیری از بروز مشکل بهداشتی در جامعه و حفظ سلامت مردم است.

قاسمپور با تصریح اینکه بی‌توجهی واحدهای متخلف به اخطارهای کتبی و شفاهی و رفع نشدن نواقص اعلامی، منجر به پلمب واحدهای متخلف شده است؛ گفت: تمام واحدهای صنفی مشمول نظارت بهداشتی مورد بازرسی قرار خواهد گرفت.

او گفت: در چند ماه گذشته بیشترین موارد تعطیلی و دریافت تذکر برای واحدهای صنفی مربوط به فست فود و رستوران‌ها بوده است.

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: با توجه به اینکه یک مورد از واحدهای صنفی پلمب شده نام آشنا تحت نظارت این مرکز بوده، این واحد به دلیل مثبت شدن نمونه‌های میکروبی و بی‌توجهی به اخطارها تعطیل شده است.

احمد رضازاده مهمترین عامل تعطیلی این واحد صنفی را شکایات مردمی از طریق سامانه 190 مطرح کرد و گفت: براساس قانون چنانچه یک واحد صنفی به رعایت موارد بهداشتی توجهی نداشته باشد و جواب نمونه گیری مثبت شود با حکم قضایی برای مدتی پلمب می‌شود.

رییس مرکز بهداشت والفجر شیراز تصریح کرد که واحدهای متخلف تعطیل شده تا رفع کامل نواقص بهداشتی و تایید کارشناسان تعطیل خواهد بود، گفت: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی در واحدهای صنفی ، مراتب را به مراکز بهداشت ویا از طریق سامانه نظارتی 190 اعلام وگزارشات خود را اطلاع دهند.


انتهای پیام