• جمعه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-4380-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

برپایی آئین تعزیه در بوستان مادر شیراز

شهردار منطقه پنج شیراز:
نیازمند آموزش تخصصی تعزیه هستیم

تعزیه در بوستان مادر شیراز

شهردار منطقه پنج شیراز تاکید دارد که برای تداوم نمایش تعزیه به عنوان آئینی اسلامی ایرانی ریشه دار، نیازمند پیش بینی مکان و فراهم کردن امکان آموزش تخصصی تعزیه هستیم.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، مسعود طهماسبی شامگاه پنجشنبه 22 شهریور و در حاشیه برگزاری تعزیه در بوستان مادر شیراز، به خبرنگاران گفت: عزاداری‌های ماه محرم باید به سمتی پیش برود که خروجی آن در نهایت افزایش علم مردم نسبت به واقعه عاشورا و ایجاد تحول در اجتماع باشد.

طهماسبی گفت: با توجه به اینکه عرصه نمایش های آئینی، مذهبی ترین و یکی از کهن‌ترین و ریشه دارترین شکل آئین ها و خرده روایت های نمایشی در ایران محسوب می شود، ایجاد مکانی و امکانی تخصصی برای آموزش و اجرای آیین تعزیه یک ضرورت است.

او گفت: اگر یک مجموعه ثابت برای تعزیه‌خوانی در نظر گرفته شود، می توان هم بر اجرای تعزیه‌ها نظارت کرد و هم نسل های بعدی تعزیه خوانان را پرورش داد.

شهردار منطقه پنج شیراز با بیان اینکه هم اکنون جوانان علاقه‌مند بسیاری وجود دارند که می‌خواهند در زمینه تعزیه فعالیت کنند، اضافه کرد: برای یک اجتماع سعادتمند، به درس گرفتن هرچه بهتر از واقعه کربلا نیاز داریم و آیندگان نیز همینطور لذا هرگونه تحریفی چه تحریف لفظی و چه تحریف معنوی در مورد این موارد زیان جبران ناپذیری برای جامعه و آیندگان به همراه خواهد داشت.

براساس این گزارش، تعزیه خوانی بزرگ شیراز به همت شهرداری منطقه پنج از دوم ماه محرم و با حضور پرشور شهروندان در بوستان مادر شیراز در حال برگزاری است؛ این برنامه تا هفتم محرم ادامه خواهد داشت.

تعزیه حر بن یزد ریاحی، حضرت علی اکبر (ع) و حضرت قاسم بن حسن (ع) و واقعه تاسوعا و عاشورا طی روزهای آینده برگزار می شود.


انتهای پیام