• یکشنبه ۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-274-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

رئیس اتحادیه طلافروشان فارس:

مالیات بر ارزش افزوده 50 درصد طلافروشی‌ها را تعطیل می‌کند

رئیس اتحادیه طلافروشان فارس پیش‌بینی کرد که با تداوم اعمال قانون مالیات بر ارزش افزوده بین ۵۰ تا ۶۰ درصد واحدهای طلا فروشی قادر به ادامه فعالیت نباشند.

محمدحسین مستغنی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده کارشناسی نشده و غیر تخصصی است، تاکید کرد: مالیات را بر روی سرمایه و نه میزان مصرف تعیین می‎کنند.

وی که رکورد شدید در فروش طلا را ناشی از همین امر می‌داند، به وجود بیش از 570 واحد طلافروشی در شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از واحدهای طلا فروشی با شروع نا آرامی‌های قیمت طلا، گرایش به فروش تنها سکه اورده‌اند.

رئیس اتحادیه طلافروشان فارس با تصریح بر این موضوع که به‌هیچ عنوان موافق وجود واحدهای سکه فروشی در شهر نیستم، اضافه کرد: گرایش طلافروشان به سمت فروش تنها سکه ریشه در قانون مالیات بر ارزش افزوده دارد و کسبه تلاش دارند با فروش سکه برخوردی با مالیات بر ارزش افزوده نداشته باشند.

مستغنی با بیان اینکه بین ۸۰ تا ۱۰۰ واحد طلا فروشی در شیراز با شروع نوسانات گرایش به فروش تنها سکه پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: معتقدم با حذف قانون مالیات بر ارزش افزوده  از کل قیمت تمام شده طلا و محاسبه "اجرت" می‌توان به فعالیت واحدها رونق بخشید.

وی همچنین یادآور شد: ممنوعیت ورود مصنوعات طلا طی چند ماه گذشته سبب ایجاد فضای انحصاری و به دنبال آن افزایش سرسام‌آور اجرت‌ها شده که طبیعی است در چنین شرایطی کسی تمایل به خرید طلا نداشته باشد.

رئیس اتحادیه طلافروشان فارس با تاکید بر اینکه با آزاد شدن ورود مصنوعات طلا و شکستن انحصار امکان رونق فعالیت واحدهای صنفی با مصنوعات خارجی وجود دارد، ابراز امیدواری کرد که با ایجاد شفاف سازی در قانون جدید اجازه ورود مصنوعات خارجی داده شود و شاهد بهبود وضعیت واحدهای تولیدی باشیم.


انتهای پیام