• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-5814-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

ثبت ۱۸۲ مورد مسمومیت با مونوکسید کربن در فارس/
قاتل خاموش در فارس 9 قربانی گرفته است

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که با کاهش دما در این استان و استفاده از وسایل گرمایشی، علی‌رغم تمام توصیه‌های ایمنی، بالغ بر صد و هشتاد و دو مورد مسمومیت با مونوکسید کربن در سامانه این اداره ثبت شده است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، محمدجواد مرادیان گفت: از کل 182 مورد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ثبت شده، هشتاد و هشت مورد پس از اقدامات درمانی در محل درمان و هشتاد و پنج مورد نیز به مراکز درمانی استان منتقل شدند .

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با هشدار جدی درباره این موضوع به عنوان«قاتل خاموش» اعلام کرد: از ابتدای فصل پاییز تا کنون ۹ نفر جان خود را بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن از دست داده و هرماه شاهد افزایش مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هستیم که این می تواند زنگ خطری برای خانواده ها باشد .

مرادیان با اشاره به سرد شدن هوا در اکثر مناطق استان فارس، توضیح داد: علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شامل سردرد، تهوع، سرگیجه، سرفه، عدم تعادل و کاهش سطح هوشیاری است .

او از مردم خواست که از نصب آبگرمکن و بخاری گازی در اتاقی که در آن هوا جریان ندارد، خودداری و قبل از نصب آبگرمکن و بخاری حتما مسیر دودکش را بررسی کرده و از ایجاد پیچ و خم های زیاد در نصب دودکش، پرهیز کنند .

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه، با بیان اینکه سرد بودن لوله بخاری علامت کارکرد ناصحیح بخاری است، تاکید کرد: در صورتی که شعله آبگرمکن و بخاری، آبی رنگ نباشد، باید آن را جدی گرفت و نیز برای فردی که دچار گازگرفتگی شده، ابتدا باید پنجره ها را باز کرده و پس از شناسایی و قطع کردن منبع نشت گاز، با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.


انتهای پیام