• سه شنبه ۲۶ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9511-9114-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري شيراز خبر داد:

افزايش دوربين‌هاي نظارت تصويري به هزار دستگاه/
اضافه شدن 286 دستگاه اتوبوس يورو 4 به شيراز

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري شيراز گفت: هم‌اينك بيش از 300 دوربين كنترل و نظارت ترافيك در كلانشهر شيراز نصب شده است و اين آمار تا پايان سال 96 به هزار دستگاه افزايش خواهد يافت.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، ناصر شمس سه‌شنبه 26 بهمن در يك كنفرانس خبري، از ارتقاء‌ سطح نظارت و پايش مكانيزه ترافيكي در شيراز خبر داد و تاكيد كرد: دوربين‌هاي مورد استفاده در اغلب شهرهاي كشور، دوربين‌هايي است كه پلاك عقب خودرو را پايش مي‌كند اما در شيراز دوربين‌ها با هدف مشخص كردن ساير تخلفات و شناسايي راننده، پايش تصويري را از جلو انجام مي‌دهد.

وي گفت: دوربين‌هاي نظارت تصويري در شيراز امكان ثبت تخلفاتي نظير نبستن كمربند ايمني، مكالمه با تلفن همراه، بي‌توجهي به جلو و ... رفتار راننده را دارد و از اين نظر متمايز است.

شمس از تلاش شهرداري براي هوشمندسازي 84 تقاطع شيراز خبر داد و با بيان اينكه تاكنون 34 تقاطع هوشمند شده است، گفت: مابقي تقاطع‌ها نيز تا پايان سال هوشمند مي‌شود.

وي يادآور شد: در تمام نقاطي كه پايش تصويري ترافيك انجام مي‌شود، با نصب تابلوهاي اطلاع‌رساني به فاصله هر 200 متر، هشدار لازم به رانندگان داده شده و علاوه بر آن از ساير شيوه‌هاي اطلاع‌رساني در اين خصوص بهره برده شده است.

شمس تاكيد كرد كه استفاده از سيستم‌هاي پايش تصويري در شيراز، تنها با هدف نظارت ترافيكي، كنترل و كاهش تخلفات و ارتقاء ايمني ترافيكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما اين دوربين‌ها مي‌تواند در كاربري‌هاي امنيتي نيز مورد استفاده قرار گرفته و منجر به كاهش جرائم نيز شود.

او با تاييد اين نكته كه رانندگان ناوگان اتوبوسراني و تاكسي‌راني نيز تخلفاتي را در طول روز انجام مي‌دهند، گفت: قبول نداريم كه رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومي متخلف‌ترين رانندگان هستند بلكه بعضا به دليل تخلف ساير شهروندان مجبور به تخلف مي شوند؛ به همين دليل راهكار نصب دوربين در ايستگاه‌هاي اتوبوس را اجرايي خواهيم و تخلف رانندگان را ثبت مي‌كنيم تا توسط پليس اعمال قانون شود.

شمس از اجراي طرح پايش و آمارگيري اتوبوس‌هاي درون‌شهري خبر داد و گفت: اين طرح با هدف پايش كيفيت حمل و نقل، سرعت ناوگان و حل مشكلات مرتبط انجام مي‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري شيراز همچنين تلاش براي اجراي راهكارهايي براي مقابله با تردد خودروها و موتورسيكلت‌ها در معابر پياده و جلوگيري از اين تخلف خبر داد و گفت: متاسفانه بخش اعظمي از تخلفات و حوادث رانندگي به دليل بي‌احتياطي راكبان موتورسيكلت حادث مي‌شود.

او با بيان اينكه سالانه در شيراز بالغ بر 200 نفر قرباني حوادث رانندگي شده و بيش از 2 هزار شهروند دچار معلوليت‌هاي ناشي از حوادث رانندگي مي‌شوند، گفت: راكبان موتورسيكلت حدود 40 درصد از قربانيان حوادث رانندگي را تشكيل مي‌دهند و در 50 درصد از حوادثي كه براي عابران پياده حادث مي‌شود، نقش دارند.

شمس همچنين از اضافه شدن تعداد 286 دستگاه اتوبوس با استاندارد يورو 4 اروپا، تا پايان امسال به مجموعه ناوگان اتوبوسراني شيراز خبر داد و گفت: اين بزرگترين رويداد مرتبط با اتوبوس‌راني در كشور محسوب مي‌شود كه با اعتباري بالغ بر 150 ميليارد تومان اجرايي شده است.

معاون شهرداري شيراز همچنين از تصويب اجراي فاز اول طرح اصلاح ترافيكي محدوده‌اي از مركز شيراز در شوراي ترافيك خبر داد كه بر اساس آن اصلاحاتي در محدوده خيابان انقلاب، سي متري سينماسعدي، فلكه هنگ، چهارراه 15 خرداد، باسكول نادر و انشعاب‌هاي اين محدوده، انجام مي‌شود.

شمس همچنين تصريح كرد: برنامه‌ريزي براي كاهش تعداد قربانيان حوادث ترافيكي درون‌شهري در شيراز تا كمتر از 100 نفر در سال، انجام شده است و اميدواريم به اين آمار كه يك ايده‌آل محسوب مي‌شود دست پيدا كنيم.

معاون شهرداري شيراز گفت: يكي از اصلي‌ترين علل بروز حوادث ترافيكي در شيراز، موتورسيكلت‌ سواران هستند كه با بي‌احتياطي و رعايت نكردن قوانين، هم خود را در معرض آسيب قرار داده‌اند هم ديگر شهروندان را دچار مشكلاتي كرده‌اند.

شمس گفت: 40 درصد از كل 61 قربانيان حوادث ترافيكي نيمه دوم امسال، راكبان موتورسيكلت بوده‌اند و در بررسي آماري، يك طرف وقوع حوادثي كه منجر به فوت عابران پياده در طول يك‌سال مي‌شود، موتورسيكلت‌ها قرار دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: