• دوشنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-1073-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

/ گزارش تحليلي/

شوراي پنجم شيراز سياسي يا مدني

كنكاش در فلسفه تشكيل شوراها، در تمام جوامع نشان از تلاشي مدون براي احقاق حقوق آحاد مردم در بخش‌هاي مختلف دارد؛ تلاشي كه بتواند زمينه‌ها را براي ارتقاء سطح رفاه و آسايش و امنيت افراد جامعه فراهم كند.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، شوراها در جمهوري اسلامي ايران، هم‌اينك جواني است كه در ابتداي دوران بلوغ قرار دارد اگرچه طي 18 سال گذشته همواره سايه سنگين سياسي فكر كردن و سياسي تصميم‌ گرفتن، بر اقدامات و فعاليت‌هاي شوراها خصوصا در كلان‌شهرهايي نظير شيراز، وجود داشته و دارد؛ سايه‌اي كه علي‌رغم انكار تمام اعضاي شوراها، تاثيراتش به شكلي ملموس احساس مي‌شود.

اگرچه بررسي تصميم‌گيري‌ها و اقدامات شوراها خصوصا در يك دهه گذشته، نشان از بلوغ فكري و عملي اعضاي اين نهاد مدني دارد اما اگر تمام توان اعضاي شوراها، فارغ از انديشه‌هاي سياسي، طي كردن مسير رشد و تعالي شهرها و گسترش مدنيت در شهرها بود، امروز گام‌هاي بسيار بلندتري در ابعاد اجتماعي، فرهنگي، ورزشي و اقتصادي را شاهد بوديم.

صاحب‌نظران اعتقاد دارند كه نيم‌نگاهي به تركيب داوطلبان عضويت در شوراي پنجم، نشان از فعال‌تر شدن احزاب و افراد داراي انديشه‌هاي صرف سياسي، براي حضور در پارلمان‌هاي شهري است؛ حال آنكه تمام كسانيكه در قالب‌هاي گروهي، جناحي و مستقل، گام اول را براي شركت در انتخابات شوراها برداشته‌اند، در كلام اعتقادي به شوراي سياسي ندارند!!

بررسي چهره‌هاي شاخصي كه در اين دوره، نام خود را به‌عنوان كانديداي ورود به شوراي شهر شيراز ثبت‌ كرده‌اند، در ابعاد مختلفي قابل تحليل و بررسي است؛ اگرچه هنوز براي جمع‌بندي دقيق از شاكله فعاليت احزاب و گروه‌ها و ابراز نظر در مورد چهره‌هايي كه به مرحله رقابت نهايي راه خواهند يافت، اندكي زود است.

نگاه به ليست داوطلبان نامزدي انتخابات شورا در شيراز، قطعا دسته‌بندي سه شاخه‌اي را براي افراد محرز مي‌كند؛ بخشي از افراد به شكلي قطعي از چهره‌هاي اصلاح‌طلب، بخشي ديگري از چهره‌هاي اصولگرا و بخشي نيز در ذيل عناويني همچون مستقل يا اعتدالگرا، طبقه‌بندي مي‌شوند.

تحليل داده‌هاي آماري داوطلبان اين دوره از انتخابات شوراها، نشان‌دهنده رشد حضور چهره‌هاي شاخص اصلاح‌طلب و رغبت خبرنگاران براي حضور در اين عرصه است؛ اگرچه در دوره‌هاي گذشته هم روزنامه‌نگاراني براي حضور در انتخابات شوراها، نام‌نويسي كرده بودند اما در اين دوره، در سطح كشور و استان فارس و شيراز، شاهد رشد آماري اين گروه هستيم.

سعيد نظري، پيمان بهادري، مسلم وثوق، محسن تورع و فاطمه هاشمي‌نيك خبرنگار يا روزنامه‌نگاراني هستند كه با گرايش‌هاي مختلف پا به عرصه كارزار انتخاباتي در شيراز گذاشته‌اند؛ سعيد نظري و پيمان بهادري در جرگه افراد با تمايلات و انديشه‌هاي اصلاح‌طلبي و مسلم وثوق و فاطمه هاشمي‌نيك با داشتن انديشه‌هاي اصولگرايي، شناخته مي‌شوند.

در اين دوره شاهد حضور 20 نفر از 21 عضو كنوني شوراي اسلامي شهر شيراز در انتخابات آتي هستيم؛ اكثريت اين افراد را افراد با تمايلات سياسي اصولگرايي تشكيل مي‌دهند و عمدتا چهره‌هايي هستند كه نام آنان در ليست اصولگرايان، گوي سبقت را از رقبا ربوده و وارد شوراي شيراز شدند.

اگرچه صاحب‌نظران شانس زيادي براي اكثريت اين افراد در دور پنجم قائل نيستند اما نبايد از نظر دور داشت كه برخي از اين چهره‌ها علي‌رغم داشتن قرابت با تفكر اصولگرايي، مقبوليت خوبي نزد اعضاي گروه‌ها و افراد داراي افكار اصلاح‌طلبي خصوصا شخصيت‌هاي معتدل اين گروه سياسي، دارند.

تعدادي از اعضاي شوراي اسلامي شيراز نيز كه سابقه عضويت در دو يا سه دوره شوراي اسلامي شهر شيراز را دارند، در اين دوره از شانس بسيار كمتري برخوردار هستند و حتي شايبه اينكه نام آنان حتي در ليست اصولگرايان يا اصلاح‌طلبان، جايي نداشته باشد نيز وجود دارد.

محمودرضا طالبان، محمدتقي تذروي، ابراهيم شعرا، رضا محمديان، احمدرضا نقيب‌زاده، غلام‌مهدي حقدل و محمدرضا هاجري و غلامعلي ترابي از چهره‌هايي هستند كه احتمال قرار گرفتن نام آنان در ليست اصولگرايان بيش از ديگران وجود دارد.

از طرفي، سيد كمال پاك‌فطرت، سيد محمدكاظم دستغيب و علي راستگو، از افراد شاخصي هستند كه ديدگاه‌هايشان به اصلاح‌طلبان نزديك است و شانس آنان براي حضور در ليست اصلاح‌طلبان وجود دارد.

مظفر مختاري و عباس افراسيابي‌كشكولي نيز از ديگر اعضاي شوراي چهارم شهر شيراز هستند كه به نوعي داراي پايگاه‌هاي راي محسوب مي‌شوند اگرچه قرار دادن آنان در فهرست گروه‌هاي سياسي با توجه به رفتارهاي سياسي آنان، كمي دشوار به نظر مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، در ميان ساير چهره‌هايي كه در اين دوره از انتخابات نام‌نويسي كرده و گام اول را براي ورود به كارزار انتخاباتي برداشته‌اند، با افراد صاحب‌نام و شاخص سياسي مواجه مي‌شويم؛ افرادي كه هم‌اينك در احزاب مختلف اصلاح‌طلب و اصولگرايي فعاليت داشته و بعضا مسئوليت‌هايي را عهده‌دار هستند.

سيد عبدالرزاق موسوي، بهمن حاجات‌نيا، نوذر امامي، احمد تنوري، سيد محمدامين جعفري‌حسيني، غلامرضا عسكري، ملك‌قيصر شهرياري، ليلا دودمان و سولماز دهقاني و ... چهره‌هايي هستند كه به‌عنوان افراد با گرايش فكري اصلاح‌طلبي دسته‌بندي مي‌شوند و تعدادي از آنان نيز هم‌اينك مسئوليت‌هايي را در احزاب و تشكل‌هاي اصلاح‌طلبي عهده‌دار هستند.

از ديگر سو، سيروس سجاديان، سيروس پاك‌فطرت، حجت‌الاسلام سيدعبدالرسول ميري، هيبت‌الله رزمجو، معصومه زارع و ... چهره‌هاي شاخص و شناخته‌ شده‌اي هستند كه در اين دوره از انتخابات داوطلب نمايندگي شوراها در شيراز شده‌اند.

سيروس سجاديان كه سابقه فرماندهي انتظامي فارس را در كارنامه دارد، به همراه سيد عبدالرسول ميري كه پيش از اين عضو شوراي دوم شهر شيراز بوده است، خود را مستقل معرفي كرده‌اند و سيروس پاكفطرت نيز به‌عنواني يكي از افراديكه سابقه عضويت در شوراي شيراز را دارد، پيش از اين در فهرست اصولگرايان داراي جايگاهي بوده است.

اما هيبت‌الله رزمجو بيش از آنكه چهره‌اي سياسي باشد، به واسطه حضور برادرش در عرصه سياست و مديريت، جايگاهي پيدا كرده و برخي صاحب‌نظران انديشه‌هاي او را به جبهه پايداري نزديك مي‌دانند.

تحليل آمار ثبت‌نام شدگان

به گزارش ايسنا، آمارها نشان دهنده رشد حدود 10 درصدي تعداد داوطلبان در شهرستان شيراز است. اگرچه آمار تعداد داوطلبان در برخي حوزه‌هاي شهري و روستايي كاهش تا حدود 5 درصد را نيز نشان مي‌دهد.

براساس آمار در پنجمين دوره از انتخابات شوراهاي شهر، شاهد رشد حدود 9.5 درصدي در تعداد كل داوطلبان و بيش از 20 درصدي در تعداد داوطلبان حوزه شهري هستيم اما آمارها حكايت از رشد منفي 2.5 درصدي در تعداد داوطلبان شوراهاي روستايي است.

به گزارش ايسنا، بررسي آماري بين تعداد داوطلبان شوراهاي شهري در دوره‌هاي چهارم و پنجم، نشان از كاهش حدود 20 درصدي تعداد داوطلبان در شهر زرقان و كاهش 16 درصدي در شهر خان‌زنيان دارد.

بيشترين رشد آماري در تعداد داوطلبان حوزه شهري با 43.5 درصد در شهر صدرا ديده مي‌شود و شيراز با 9.8 درصد افزايش در رتبه دوم قرار دارد.

بررسي سه بخش شهرستان شيراز منجر به تحليل‌هاي قابل توجهي خواهد شد به‌طوريكه رشد منفي تعداد كل داوطلبان در بخش‌هاي مركزي و زرقان و افزايش كل داوطلبان در بخش ارژن، نشان از كاهش رغبت شهروندان براي حضور در عرصه انتخابات شوراها دارد.

در اين بين، رغبت براي مشاركت در عرصه انتخابات شوراهاي روستايي، به شكل چشمگيري ديده مي‌شود به‌طوريكه بيم نرسيدن تعداد داوطلبان به حد نصاب براي برگزاري انتخابات در برخي حوزه‌هاي روستايي، احساس مي‌شود.

به گزارش ايسنا، هنوز براي ارائه تحليلي دقيق و كامل از وضعيت رقابت‌هاي انتخاباتي زود است و بايد تا هفته‌هاي آغازين ارديبهشت ماه صبوري كرد؛ اما تعدد حضور چهره‌هاي اصلاح‌طلب و اصولگرا در اين دوره انتخابات خصوصا در كلانشهر شيراز، حاكي از گرم بودن بازار انتخاباتي سياسي است.

موضوعي كه از نگاه تحليلگران و صاحب‌نظران مسائل اجتماعي و حوزه شوراها، اگر منجر به سياسي شدن شوراي شهر شود، نتيجه مطلوبي به‌دنبال نخواهد داشت. همانگونه كه در شوراي چهارم شهر شيراز، پررنگ شدن تمايلات سياسي در برخي حوزه‌ها آسيب‌هايي را به همراه داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: