• سه شنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-2580-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

عضو شوراي شيراز:

گردشگري بدون صرفه اقتصادي عقلاني نيست/
درآمد شيراز در ايام نوروز اعلام شود

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز با انتقاد نسبت به نوع نگاه و برنامه‌ دستگاه‌هاي متولي گردشگري، تاكيد دارد كه طرح و دنبال كردن مباحثي نظير جذب يا افزايش گردشگر بدون توجه به صرفه‌ اقتصادي و توليد ثروت، مقبول و عقلاني نيست.

سيد كمال پاك‌فطرت در گفت و گو با ايسنا گفت: يكي از مهمترين اهداف مباحث گردشگري و تلاش براي افزايش تعداد گردشگر توليد ثروت و رونق اقتصادي است كه در فارس به‌درستي ديده نمي‌شود؛ از طرفي ايام نوروز يكي از فرصت‌هاي مناسب براي توليد درآمد از محل گردشگري و رونق اين صنعت به‌شمار مي‌رود، اگرچه معرفي فرهنگ و داشته‌هاي فرهنگي نيز بايد لحاظ شود.

وي گفت: متاسفانه تاكنون ما بيش از آنكه جنبه توليد ثروت و منافع اقتصادي را مد نظر قرار دهيم، به معرفي فرهنگ و داشته‌هاي فرهنگي آنهم نه به شكل مفيد و اثرگذار، اكتفا كرده‌ايم.

پاك‌فطرت با تصريح اينكه ميهمان‌نوازي از خصوصيت‌هاي شيرازي‌ها بوده‌ و هست، گفت: ميهمان‌نوازي و معرفي اين فرهنگ نبايد منجر به ناديده گرفتن اهداف اقتصادي مباحث گردشگري شود؛ ما متاسفانه تنها ميهمان‌نوازي را مورد توجه قرار داده و مدام به ارائه خدمات رايگان و ارزان‌قيمت و ... توجه مي‌كنيم.

او با انتقاد از ايجاد و توسعه كمپ‌هاي اسكان، تجهيز مدارس و سالن‌هاي ورزشي و ... براي اسكان مسافران نوروزي، تصريح كرد: اين با آنچه در شعار عنوان كرده و از لزوم جذب سرمايه‌گذار در حوزه‌هايي نظير گردشگري به‌عنوان يكي از ظرفيت‌هاي مهم شيراز و فارس، مي‌گوئيم منافات دارد.

پاك‌فطرت اضافه كرد: وقتي سرمايه‌گذار در زيرساخت‌هاي گردشگري سرمايه‌گذاري مي‌كند، انتظار سودآوري دارد، اما سياست ايجاد كمپ‌هاي اسكان ارزان‌قيمت و ارائه خدمات اسكان توسط آموزش و پرورش به تمام افراد و ... موجب كاهش شديد درآمدهاي سرمايه‌گذاران و از بين رفتن رغبت آنان براي سرمايه‌گذاري خواهد شد.

عضو شوراي اسلامي شهر شيراز با اشاره به كاهش 50 درصدي مسافران هتل‌ها و مسافرخانه‌ها و ... در شيراز و فارس در نوروز امسال، گفت: البته موضوع كاهش تعداد مسافران نوروزي در سراسر كشور وجود داشت كه شايد يكي از علت‌هاي آن بارندگي‌ها بود، اما در فارس و شيراز بسيار پررنگ‌تر ديده شد.

پاك‌فطرت يكي از دلايل اين موضوع را ورود آموزش و پرورش و شهرداري به موضوع اسكان مسافران دانست و گفت: اگر اسكان مسافران براي آموزش و پرورش يا شهرداري درآمدزا نيست، به چه دليل بايد امكانات دولتي و بيت‌المال براي اين امر صرف شده و زمينه‌ساز نارضايتي هم باشيم؟

عضو شوراي اسلامي شيراز همچنين از نحوه مديريت و ساماندهي غرفه‌ها در اطراف اماكن گردشگري در شيراز به‌شدت انتقاد و اضافه كرد: متاسفانه امسال هم شاهد نابساماني شديد در ايجاد غرفه‌ها و فعاليت غرفه‌داران بوديم.

پاك‌فطرت با تصريح اينكه ايجاد غرفه‌ يكي از راه‌هاي كسب درآمد در ايامي نظير نوروز براي شهروندان و شهر محسوب مي‌شود، گفت: اين اقدام بايد با يك برنامه‌ريزي مناسب، مديريت شده و با نظم قابل قبولي ايجاد شود.

او گفت: متاسفانه امسال شاهد ايجاد غرفه‌هايي در نقاطي نظير اطراف حافظيه بوديم كه غرفه‌داران در آنها اقدام به عرضه تنقلات و كالاهاي بنجل و درجه چندم مي‌كردند و اين موضوع نه‌تنها آبرويي براي شهر نداشت بلكه ظرفيت‌هاي شيراز و فارس را هم تحت‌الشعاع قرار داده بود.

پاك‌فطرت گفت: از آقاياني كه مدعي هستند گردشگري و ايامي نظير نوروز مي‌تواند منافع اقتصادي به‌دنبال داشته باشد سئوال مي‌كنم كه ميزان منافع اقتصادي حاصل از ايام نوروز امسال را به شكلي شفاف براي مردم اين شهر بيان كنند.

عضو شوراي اسلامي شيراز گفت: مسئولان مرتبط از طريق رسانه‌ها به مردم توضيح دهند كه مسافرت نزديك به 2 ميليون گردشگري كه آمار داده شد، براي شيراز و شهروندان شيرازي چه نفعي به لحاظ اقتصادي به‌دنبال داشت؟

به گزارش ايسنا، آمارهاي ارائه شده نشان‌دهنده كاهش 50 درصدي اسكان گردشگران نوروزي در هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، ميهمانپذيرها و ... ساير زيرساخت‌هاي اقامتي رسمي و كاهش 11 درصدي اقامت در مدارس و اماكن تحت مديريت آموزش و پرورش در استان فارس بوده است.

اين در حالي است كه امسال نسبت به سال گذشته در زمينه كمپ‌هاي نوروزي ايجاد شده توسط شهرداري شيراز افزايش كمي و كيفي، در بخش مدارس و اماكن آموزش و پرورش شاهد ارتقاء كيفي و در تعدا سالن‌ها و اماكن مسقف اختصاص يافته به اسكان مسافران، شاهد افزايش كمي و كيفي بوديم.

به گفته مسئولان شهرداري، تعدادي از پارك‌هاي اين شهر هم همچنان براي استقرار چادرهاي مسافرتي مسافران اختصاص يافته و مسافران مي‌توانند از تمام امكانات موجود به شكل رايگان بهره‌مند شوند.

ايجاد زيرساخت‌هاي رايگان در قالب تورهاي گردشگري، خدمات راهنماي سفر، ايستگاه‌هاي صلواتي، تعمير صلواتي خودروها و ... از ديگر اقداماتي است كه به شكل رايگان به گردشگران در ايام نوروز ارائه شده است.

در ايام نوروز جنگ‌هاي شادي، نمايش‌ و تئاتر و جشنواره‌هايي نيز به شكل رايگان براي گردشگران توسط دستگاه‌هاي متولي برگزار شد.

به گزارش ايسنا، ارائه خدمات رايگان يا ارزان قيمت به مسافران نوروزي در حالي انجام مي‌شود كه شهرداري براي آماده‌سازي فضاهاي شهري و آموزش و پرورش براي مهيا كردن فضاي مدارس و ساير اماكن و ميراث فرهنگي براي ساماندهي مراكز گردشگري، هزينه‌هاي هنگفتي از محل اعتبارات دولتي، متحمل مي‌شوند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: