• چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-1074-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

ارجمند عنوان كرد

تكميل حدود 50 درصدي گنجايش سدهاي فارس

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس از تكميل شدن حدود 50 درصد از ظرفيت مخازن سدهاي اين استان براثر بارندگي‌هاي 2 ماه اخير خبر داد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي آب منطقه‌اي فارس، محمدرضا ارجمند گفت: از ابتداي بهمن سال گذشته تا هفتم فروردين امسال، 850 میلیون مترمکعب آب به ذخیره سدهای فارس اضافه شده و حجم آب در مخازن سدهاي اين استان به يك ميليارد و 378 میلیون متر مکعب رسیده است.

ارجمند با يادآوري اينكه گنجايش سدهاي استان فارس 2 میلیارد و 852 میلیون متر مکعب است، گفت: با احتساب آبي كه اكنون پشت سدهاي استان ذخيره شده، 48.3 درصد از گنجايش سدها در اين استان تكميل است.

مدير روابط عمومي آب منطقه‌اي فارس خاطرنشان كرد: از یک میلیارد و 378 میلیون متر مکعب آب موجود در سدهای استان، 486 میلیون متر مکعب حجم مرده آب است و فقط 901 میلیون متر مکعب آن را آب قابل استفاده تشكيل مي‌دهد.

به گفته وی: سد درودزن 993 میلیون متر مکعب گنجايش دارد كه در بارندگي‌هاي 2 ماه اخير تنها 352 میلیون متر مکعب آب در اين سد جمع شد؛ از اين حجم آب، 330 میلیون متر مکعب مرده آب و 22 میلیون مترمکعب آن آب قابل استفاده است.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: در سد ملاصدرا با گنجایش ذخیره سازی 440 میلیون متر مكعب، 78 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده که 60 میلیون متر مکعب آن حجم آب مرده است .

ارجمند ادامه داد: در سد سلمان فارسی با 970 میلیون مترمکعب گنجایش ذخیره آب، 800 میلیون مترمکعب آب و در سد تنگاب فیروزآباد نیز با گنجایش 130 میلیون متر مکعب آب، 69 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است؛ حجم آب مرده در سد سلمان فارسی 70 میلیون مترمکعب و در سد تنگاب فیروزآباد 4 میلیون مترمکعب است .

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: در سد رودبال نیز با 82 میلیون متر مکعب گنجایش، 76 میلیون متر مکعب آب دارد که 10 میلیون متر مکعب آن حجم مرده است.

وی با تاکید بر این که آب مرده برای پایداری سدها نياز است، گفت: در بارندگی های اخیر، سد رودبال در حال سرریز شدن بود که به ناچار دریچه سد را باز کردیم تا آب بدون شتاب و بی آن که به مناطق اطراف صدمه‌ای بزند از مخزن سد خارج شده و در رودخانه جاری شود .

ارجمند با بیان این که همچنان 18 مترمکعب آب بر ثانیه در حال اضافه شدن به سد رودبال است، افزود: در سد درودزن 42 مترمکعب بر ثانیه، ملاصدرا 6 مترمکعب بر ثانیه، سلمان فارسی 650 مترمکعب بر ثانیه و تنگاب فیروزآباد 64 مترمکعب آب در حال اضافه شدن به ذخایر موجود در پشت سدها است .

وي حجم آب ذخيره شده در مخازن سدهاي سيوند و ايزدخواست را به‌دليل كمبود بارش در اين دو حوزه آبريز چشمگير ندانست و گفت: سد سیوند که گنجایش 225 میلیون مترمکعبی دارد تنها یک میلیون و 800 هزار مترمکعب آب جمع شده و در سد ایزدخواست که 12 میلیون متر مکعب گنجایش دارد حدود نیم میلیون متر مکعب آب ذخیره شده است .

مديرروابط عمومي آب منطقه‌اي فارس خاطرنشان كرد: حجم آب مرده در سد سیوند باید 10 میلیون متر مکعب و ایزدخواست 2 میلیون مترمکعب باشد، حال‌ آنكه حجم آب ذخيره شده در اين سدها كفاف پايداريشان را هم نمي‌دهد.

ارجمند با تاكيد بر لزوم توجه به نقش پر اهميت سدها در ممانعت از بروز خرابي‌هاي ناشي از وقوع سيل در هنگام بارندگي‌هاي سيل‌آسا، گفت: بي‌ترديد اگر سدهاي موجود در فارس نبود، شاهد خسارت‌هاي بسيار سنگين به واسطه بارندگي‌هاي سال گذشته بوديم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: