• جمعه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-1573-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

در ديدار استاندار فارس و معاون نخست‌وزير مجارستان مطرح شد

آمادگي دوجانبه براي گسترش همكاري‌ استان فارس و مجارستان

در ديدار استاندار فارس و معاون نخست وزير مجارستان بر آمادگي هر دو طرف براي ايجاد و توسعه زمينه‌هاي همكاري در ابعاد مختلف، علمي، تجاري، صنعتي و گردشگري، تاكيد شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، استاندار فارس ظهر جمعه 18 فروردين در ديدار با معاون نخست‌ وزير مجارستان ضمن تشريح پتانسيل‌هاي اين استان، آمادگي فارس را براي همكاري و روابط چندجانبه فرهنگي، گردشگري و صنعتي با كشور مجارستان اعلام كرد .

سيد محمدعلي افشاني، شبكه‌هاي منسجم حمل و نقل جاده‌اي و فرودگاه‌هاي بين‌المللي استان فارس را ظرفيت‌هايي زيرساختي و مناسب براي برقراري روابط بازرگاني با روماني معرفي و خاطرنشان كرد: اخيرا دولت تصويب كرد كه با اعتباري بالغ بر٢٤٠ ميليارد تومان فرودگاه بين‌المللي شيراز توسعه پيدا كند.

وي با اشاره به امنيت فارس در ايران و ايران در خاورميانه، امنيت را اصلي‌ترين زيرساخت توسعه روابط با ساير كشورها برشمرد و گفت: ايران هم‌اينك منطقه‌اي امن براي برقراري روابط فرهنگي و گردشگري به‌شمار مي‌رود و استان فارس به عنوان يكي از پايه‌هاي تمدن بشري كه پيشينه آن به 2500 سال پيش مي‌رسد، از نقاط جذاب براي سرمايه‌گذاران است.

استاندار فارس تخت جمشيد و مجموعه جهاني پاسارگاد را از بناهاي به جامانده از دوران تمدن تاريخي ايران‌زمين معرفي و اضافه كرد: آن چيزي كه امروز تحت عنوان حقوق بشر مطرح است در آن تاريخ توسط حقوقدانان ايراني در اين منطقه در عقايد و باورهايشان استفاده داشته و ملاك عمل بوده است.

افشاني بناي مذهبي شاهچراغ(ع) را از بناهاي مهم دانست كه سالانه ميليون‌ها زائر را به‌خود جذب مي‌كند و گفت: فارس زادگاه بزرگان ادب و هنر بوده و آرامگاه دو تن از ادباي بزرگ جهان يعني سعدي و حافظ كه كتاب‌هاي آنها به زبان‌هاي مختلفي ترجمه شده در شيراز به‌عنوان مركز فارس است.

وي با بيان اينكه استان فارس با ١٢٢ هزار كيلومتر وسعت و پنج ميليون جمعيت، حدود ١٠ درصد از توليدات كشاورزي ايران را به خود اختصاص داده است، يادآور شد: اين استان به لحاظ موقعيت معدني، جزو مناطق مهم و منحصربه فرد محسوب مي‌شود.

استاندار فارس وجود مراكز متعدد دانشگاهي را ظرفيتي مهم و بالقوه دانست كه مي‌تواند بسترساز روابط مبتني بر دانش با ساير كشورها باشد و از آماده شدن بسته‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي صنعت، معدن، تجارت، خدمات و گردشگري براي ارائه به سرمايه‌گذاران علاقه‌مند خارجي خبر داد.

ژولت شمین، معاون نخست‌وزیر مجارستان نيز در اين ديدار به ظرفیت‌های مشترکی که برای همکاری مجارستان با استان فارس وجود دارد اشاره و اضافه کرد: با توجه به خواهر خواندگی دو شهر شیراز و پچ مجارستان گردشگری یکی از بخش‌هاي مهمي است که مي‌تواند بستر همكاري دو كشور ايران و مجارستان باشد.

معاون نخست‌وزیر مجارستان آمادگی کشورش برای هر گونه همکاری با استان فارس را اعلام و خاطرنشان كرد: مجارستان همواره خواهان تحکیم روابط خود با جمهوری اسلامی ایران بوده و در دوران سخت تحریم‌های لین المللی نیز در اتحادیه مشترک اروپایی از ایران حمایت کرده است .

ژولت شمین به سیاست بازگشایی دولت روحانی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مجارستان احترام زیادی برای این سیاست دولت ایران قائل است، افزود: مجارستان به رغم اینکه عضو اتحادیه مشترک اروپایی است، گسترش روابط با کشورهای آسیایی به ویژه جمهوری اسلامی ایران را مد نظر داشته و دارد.

معاون نخست وزیر مجارستان همچنین از سفر قریب الوقوع رئيس جمهور و وزیر امور خارجه ایران به مجارستان خبر داد و گفت: قدم اول در تحکیم بیش از پیش روابط ایران و مجارستان در سفری که نخست وزیر مجارستان به ایران داشت برداشته شد .

او همچنین از ایجاد شرایط مناسب بانکی بین دو کشور برای انجام امور تجاری و اقتصادی خبر داد و گفت: مراحل امضا قرارداد همکاری های هسته ای و انرژی را در تهران انجام خواهد داد .

معاون نخست وزیر مجارستان با تاکید بر اهمیت روابط مشترک در زمینه آموزشی از حضور ۱۴۰۰ دانشجوی ایرانی در مجارستان خبر داد و گفت: تا کنون ۴۰۰۰ دانشجوی ایران در مجارستان فارغ التحصیل شده‌اند و دولت مجارستان سالانه ۱۰۰ بورسیه تحصیلی در اختیار ایران قرار می‌دهد .

وی همچنین ابراز علاقه کرد كه ایران نیز پذیرای دانشجویان مجارستانی در دانشگا‌ه‌ها و مراكز علمي خود باشد.

شمين با اشاره به توافق‌هاي انجام شده بين مجارستان و استان اصفهان، گفت: براساس اين توافق‌ها، قرار است ابتدا اصفهان 600 دستگاه اتوبوس از مجارستان خريداري كند و اگر رضايت كامل حاصل شد، زمينه توليد اتوبوس در اصفهان فراهم شود.

معاون نخست‌وزير مجارستان با بيان اينكه زمينه همكاري‌هاي بانكي براي اجرايي شدن توافق توليد اتوبوس در اصفهان نيز فراهم شده است، گفت: براي اجرايي شدن همكاري‌هاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري بين مجارستان و اصفهان، هيچ مشكلي وجود ندارد و به زودي بستر همكاري‌هاي بانكي نيز ايجاد خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: