• شنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-1274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

مديركل بنياد مسكن فارس عنوان كرد

آسيب ديدن حدود 12 هزار خانه در بارندگي‌هاي سال 95 فارس

مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان فارس گفت: تعداد 11 هزار و 809 واحد مسكوني روستايي و شهري براثر بارندگي‌هاي شديد زمستان 95 در فارس آسيب وارد شده است.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، عطاالله زماني شنبه 19 فروردين در يك كنفرانس خبري گفت: براثر بارندگي‌هاي سال گذشته 1639 واحد مسكوني شهري و 5670 واحد مسكوني روستايي آسيب جدي ديد و به حدود 4500 واحد مسكوني شهري و روستايي نيز آسيب جزئي وارد شده است.

وي با بيان اينكه 15 شهرستان در استان فارس درگير بارندگي‌هاي شديد سال گذشته شده بود، گفت: بيش از 90 درصد از واحدهاي مسكوني آسيب‌ديده از بارندگي‌ها، واحدهاي خشت و گلي بود كه مقاوم‌سازي در آنها انجام نشده بود.

زماني با تصريح اينكه حدود 160 هزار واحد مسكوني روستايي غيرمقاوم در استان فارس وجود دارد،‌ گفت: براساس برنامه‌ريزي انجام شده در سال 85 قرار بود طي 10 سال 2 ميليون واحد مسكوني غيرمقاوم روستايي در كشور مقاوم‌سازي شود.

او گفت: با توجه به محدوديت‌هاي شديد مالي و اعتباري و مشكلات اجرايي، تعداد 218 هزار واحد مسكوني از حدود 388 هزار واحد مسكوني روستايي در استان فارس مقاوم‌سازي شد كه اين عدد حدود 56 درصد از كل واحدهاي نيازمند مقاوم‌سازي را شامل مي‌شود.

زماني در عين‌حال گفت: تخريب يا وارد شدن آسيب به واحدهاي مسكوني شهري و روستايي به واسطه راه‌افتادن سيلاب در مسيرهاي رودخانه‌اي حادث نشده است بلكه اكثر اين واحدها به دليل استمرار بارندگي‌ها و مقاوم نبودن سازه خشت و گلي، فروريخته يا بخشي از آن تخريب شده است.

او تاكيد دارد كه با توجه به ميانگين 48 درصدي كشور در بحث مقاوم‌سازي واحدهاي مسكوني، استان فارس با 56 درصد مقاوم‌سازي، جلوتر از ميانگين كشوري است اما به واسطه زلزله‌خيز بودن فارس، اين شرايط مطلوبيت لازم را ندارد.

زماني گفت: بخش مهمي از مقاوم سازي واحدهاي مسكوني به ساكنان اين واحدها باز مي‌گردد كه با مراجعه به بنياد مسكن از تسهيلات 18 تا 20 ميليوني پيش‌بيني شده بهره‌مند شوند.

مديركل بنياد مسكن انقلاب اسلامي فارس همچنين گفت: 934 خانوار شهري و روستايي داراي 2 معلول يا بيشتر شناسايي شده‌اند كه براساس برنامه‌ريزي‌ انجام شده، تاكنون ساخت 140 واحد مسكن براي اين خانوارها در فارس شروع و ساخت 42 واحد نيز تمام شده است.

زماني همچنين با استناد به آمارهاي سال 90 گفت: حدود 7 درصد از كل جمعيت روستايي كشور در استان فارس زندگي مي‌كنند اگرچه طي سال‌هاي اخير به واسطه خشكسالي‌ها شاهد مهاجرت روستائيان به شهرها بوده‌ايم.

وي با بيان اينكه به‌زودي جشن اتمام تهيه طرح‌ هادي روستايي در فارس برگزار خواهد شد، گفت: تاكنون در 664 روستا طرح هادي اجرا شده است.

زماني گفت: از ابتداي فعاليت بنياد مسكن تاكنون 275 هزار جلد سند براي واحدهاي مسكوني روستايي صادر شده است كه 66 درصد از كل املاك روستايي را شامل مي‌شود و در سال 95 تعداد 13 هزار جلد سند مسكن روستايي و 7 هزار جلد سند مسكن شهري در شهرهاي زير 20 هزار نفر جمعيت با همكاري اداره كل ثبت املاك و اسناد صادر و به مالكان تحويل شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: