• یکشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-3480-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آیت الله ايماني:

بزرگترین هنر در زندگی مواجهه با خود است

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: بزرگترين هنر در زندگي برخورد با خود و بزرگترين جهاد در دوران حيات، برخورد با خويشتن خويش است؛ خداوند متعال در ماه رجب اين فرصت را به انسان داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی یکشنبه 20 فروردین در دیدار با اعضاي ستاد هفته هنر انقلاب اسلامي استان فارس با توضیح اینکه ماه رجب پیش‌درآمد ماه‌های شعبان و رمضان است، گفت: رجب فرصتی است تا بينديشم و مقداري از خواسته‌هاي نفساني خود را تعديل كنيم؛ بالاخره روزي ما را محاسبه می‌کنند، چه بهتر که خومان حسابگر خود باشیم.

وی با بیان اینکه هنرمندی كه مي‌خواهد اصلاحي در جامعه انجام شود اول بايد به اصلاح خود توجه كند، تصریح کرد: كسي كه به خودش نپرداخته باشد، چگونه می‌تواند به دیگران بپردازد و آنچه را نقص و عیب دیگران است گوشزد کند.

آیت‌الله ایمانی با یادآوری اینکه نامگزاری روز و هفته هنرانقلاب به پاس شهید هنرمند سید مرتضی آوینی انجام شد، گفت: شهيد سيد مرتضي چه ويژگي‌ای داشت؟ برداشتي كه من داشتم و دارم اين است كه آن زماني كه سكوتی مرگبار نشات گرفته از دنیازدگی بر جامعه حاکم بود، شهید آوینی حرکتی انقلابی را آغاز کرد و یک حرکت هنری را به‌دست گرفت.

امام جمعه شیراز با اشاره به آن دوران، گفت: جنگ تمام شده بود و گردانندگان امور دائماً در بوق اين مطلب مي‌دميدند و مي‌گفتند كه مردم خسته شده‌اند، افسرده شده‌اند احتياج به آسايش و نشاط دارند؛ فراموش كنيم و به تغافل و بي تفاوتي در مقابل آنچه گذشته قلم‌ها به كار افتاده بود، تريبون‌ها فعال بود و زبان‌ها حتي از سوي برخي از مسئولان به اين سمت حركت مي‌كرد تا جنگ به‌عنوان یک حادثه و رویداد و قصه فراموش شود، شهید آوینی روایتگر میدان جنگ شد، روایتگر صحنه‌های نبرد و در همین راه هم به شهادت رسید.

او با بیان اینکه شهید آوینی با کار خود جنگ را در جامعه زنده كرد،‌ گفت: به دنبال آن شهدايی که مفقود شده بودند آرام آرام پیدا شده و با حضور مردم تشییع شدند و جنگ باز آمد و بین مردم به‌عنوان گفتمانی در جامعه باقی ماند.

امام جمعه شیراز گفت: هنر انقلابي شهيد آوینی اين بود كه جنگ را به عنوان يك گفتمان در جامعه ما احياء و بزرگترین حق را گردن جامعه پیدا کرد و امروز نسل‌های امروز آینده بدهکار او هست.

آیت‌الله ایمانی اضافه کرد: اگر جنگ فراموش شده بود و آنچه ديگران مي‌خواستند يا صاحبان حكومت‌ها آن روز دنبال مي‌كردند عملياتي مي‌شد، چه بر سر ما مي‌آمد؟ آيا امروز مدافع حرم داشتيم آيا امروز دفاع از حرم معنا پيدا مي كرد؟

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه اصل قصه حركتی جهادي است، افزود: يك هنرمند امروز بايد جهادگونه كار كند؟ همانگونه كه در باب اقتصاد به کار جهادی احتیاج داریم، نیاز است که مسئولان جهادی کارها را در زمینه تولید و اشتغال دنبال کنند و نه به شکل اداری و در قامت یک کارمند، در عرصه هنر هم نیازما حرکت جهادی است.

او با بیان اینکه دشمن خيلي از اين ابزار استفاده كرده و بسيار جلو افتاده و فاصله ما بسيار زياد است، گفت: امروز مردم ایران در عصر قدرت جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند، صدا و سیما، رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و مطبوعات با برنامه‌ریزی‌های شما می‌توانند هدایت شوند و در این مسیر، یعنی مسیر گفتمان‌سازی قرار گیرند.

نماینده ولی فقیه در فارس در فراز دیگری از سخنان خود به موضوع کودکان و آینده سازان پرداخت و گفت: ما در گروه کودک فوق العاده ضعیفیم. در نخستین ماه های استقرارم همه مسوولین امر را جمع کرده و پیرامون کودکان خصوصا مهدکودک ها و مشکلاتشان سخن گفتم.برخی کارشناسان و هنرمندان قول مساعدت دادند اما مطالب در بروکراسی اداری گم شد .

وی افزود: ما باید برای مهدکودک ها کار اساسی انجام دهیم. هنرمند ما باید هنرمند کودک باشدهنرمند ما باید با نحوه برخورد خاص، لباس و محیط خاص و شعر و نثر خاص  فضا را برای کار جدی فراهم کند .

آیت الله ایمانی گفت: متاسفانه ما از کودکان که بسیار مهم هستند غافل هستیم، خوشحالم که این جمع و هسته مرکزی شکل گرفته اما باید سراغ کودکان برویم؛ دارند کودکان ما را می برند؛ کودکان ما را برده‌اند و باید نجاتشان داد، شما با هنر می توانید کودکان را از دست شیاطین نجات دهید .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: