• دوشنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-1176-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

قائم مقام دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم:

علمي كه به عبادت ختم نشود تاثيرگذار نيست

قائم مقام دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم اعتقاد دارد، علمي كه به عبادت پروردگار ختم نشود، دانش و علم تاثيرگذاري نخواهد بود.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، حجت‌الاسلام محمدحسين الهي‌زاده، دوشنبه 21 فروردين در مراسم افتتاح مسجد دانشكده مطالعات تطبيقي قرآن شيراز، با بيان اينكه باید سه توحید را در عبادات خود لحاظ كنیم، گفت: یكی توحید در معبود است یعنی تنها یك معبود را بپرستیم و دیگری توحید در نوع عبادت است چرا كه همگی یك نوع معبود داریم و نمی‌توان هر كدام به طریقی او را عبادت كرد و سوم توحید در روش عبادت است و این‌ها از سوره مباركه كافرون استخراج شده است .

وی با اشاره به اینكه اصل عبادت یعنی عبد بودن است، گفت: عبد بودن یعنی هم عبادت هم پرستش و عبادت برای اطاعت از خداست و این مسئله بسیار مهم است؛ چنانچه شیطان هم عبادت خدا می‌كرد اما مطیع امر خدا نبود .

قائم مقام دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم با بیان اینكه سوره حمد برای ما ۴ نوع عبادت را مشخص می‌كند، گفت: این سوره یك حمد عارفانه، شاكرانه، تاجرانه و خائفانه را برای ما معین می‌كند لذا ۴ نوع عبادت هم وجود دارد و هر ۴ نوع نیز لازم است .

وی همچنین نكته دیگری از سوره حمد را یادآور شد و افزود: در این سوره از ابتدا تا انتها، بحث عبادت جمعی مطرح شده است و اصولاً عالمین در قرآن كریم برای جمع طوایف انسانی است نه جن و فرشتگان و غیره لذا مراد دنیا، برزخ و آخرت نیست .

این پژوهشگر قرآنی ادامه داد: خداوند در این سوره بحث عبادت را به‌صورت همگانی مطرح می‌كند و یكی از این جمع‌ها عبادت‌های اجتماعی است؛ یعنی علاوه بر حمد خدا در مسائل فردی، عبادت اجتماعی هم مطرح شده است .

الهی‌زاده در فراز دیگری از سخنان خود اهمیت توحید و وحدت را یادآور شد و گفت: توحید و وحدت دو روی سكه هستند و توحید بدون وحدت،‌ توحید نیست و برعكس آن وحدت بدون توحید، وحدت نیست و این مسئله‌ای كه قرآن می‌فرماید لذا هر كس به دنبال تفرقه می‌رود، پیرو شیطان است .

وی‌، همچنین امنیت را یكی از نعمت‌های اجتماعی خداوند برشمرد و افزود:‌ باید تلاش كنیم تا خدا را جامع یعنی هم عارفانه، هم عاشقانه، هم تاجرانه و هم خائفانه عبادت كنیم و خصوصاً مراقب نعمت نظام جمهوری اسلامی بوده و در جهت حفظ وحدت ملی گام برداریم .

قائم مقام دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم، همچنين با تبريك حلول ماه رجب گفت: شب قدر قریب ۸۰ پله دارد كه باید آن را طی كرد و هر روز ماه رجب نیز یك پله است و باید این پله‌ها را روز به روز طی كنیم تا در شب قدر صعود داشته باشیم .

او افزود: در ماه رجب دست خداوند به عطا دراز است و در ماه رمضان دست بندگان به دعا یعنی ما در ماه رجب حتی اگر از خداوند چیزی هم نخواهیم خداوند به ما لطف می‌كند لذا باید برای بهره‌جویی از این ایام استفاده كنیم .

اين پژوهشگر قرآني گفت: شب قدر قریب ۸۰ پله دارد كه باید آن را طی كرد و هر روز ماه رجب نیز یك پله است و باید این پله‌ها را روز به روز طی كنیم تا در شب قدر صعود داشته باشیم و با خداوند ملاقات كنیم اما اگر كسی گمان كند كه در بعدازظهر روز ۱۸ ماه رمضان یك تمركز، عروج و جهش در او با نظام هستی به وجود می‌آید اشتباه می‌كند زیرا نظام هستی مسیر تدریجی دارد .

الهی‌زاده، روز نخست ماه رجب را نوروز و سال نو برای اهالی معرفت دانست و گفت: اول ماه رجب روز اول سال سیر و سلوك اهالی معرفت است كه باید قدر آن را بدانیم .

مشاور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در ادامه سخنان خود با یادآوری اینكه فعالیت‌های متعددی در زمینه تدبر در قرآن كریم داشته است، گفت: میان تدبر در قرآن و تفسیر قرآن كریم تفاوت است و این در حد تفاوت دو علم جداگانه است، یكی علم تفسیر و دیگری علم تدبر و برای تفكیك این دو علم باید به نكاتی توجه داشت .

او، تدبر در قرآن كریم را به مثابه شنا در دریای معارف قرآن و تفسیر در قرآن كریم را غواصی در اعماق معارف قرآن كریم دانست و افزود: هر كسی بر روی افق‌های این دو علم به‌صورت قانونمند حركت می‌كند ضمن اینكه تدبر در قرآن عمومی و تفسیر قرآن یك علم تخصصی و اجتهادی است .

الهی‌زاده با بیان اینكه در مدیریت نیز دو نوع مدیریت وجود دارد، یكی راهبردی و دیگری اجرایی، گفت: مدیریت راهبردی همانند نامش رهبری است و رسالت و مأموریت و چشم‌انداز‌ها را تعیین و ابلاغ می‌كند و مدیریت اجرایی نیز نیازسنجی، برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و نظارت بر حسن اجرای كار است .

این پژوهشگر قرآنی با تصریح اینكه از آیات قرآن كریم برای مدیریت ۳ گام و یك هدف را ارائه خواهم كرد، گفت: گام نخست، دانش‌بنیان بودن است ضمن اینكه شرح صدر با علم حاصل می‌شود، آن هم با علم وحی و این دانش‌بنیان و عالم شدن كار را آسان می‌كند لذا فاز اول عالمانه و دانش‌‌بنیان حركت كردن است .

وی، فاز دوم را گفتمان‌سازی در میان مردم دانست و گفت: اگر نتوانیم ایده‌های بلند در میان مردم گفتمان‌سازی كنیم، مسلماً این ایده‌ها هم اجرایی نخواهند شد لذا برای اجرا و گفتمان‌سازی نیاز به مشاركت داریم و باید همگی دست به دست هم دهیم و كارها را جلو ببریم .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: