• دوشنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-1276-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

رئيس دانشكده علوم قرآني شيراز مطرح كرد

تمدن‌سازي بر مبناي قرآن و عترت چشم‌انداز دانشگاه علوم قرآني

رئیس دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز افق پيش‌بيني شده از سوي دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم براي سال 96 را تلاش در جهت تمدن‌سازی بر مبنای قرآن،‌ عترت و وقف برشمرد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، محمدجواد سلمان‌پور دوشنبه 21 فروردين در مراسم افتتاح مسجد دانشكده علوم قرآني شيراز، با یادآوری اینكه رسالت این مجموعه خدمت به قرآن،‌ عترت و وقف است، گفت: این افق، همان افقی است كه نائب امام زمان(عج) در عصر حاضر بر آن تأكید و سفارش دارند.

وي با تاكيد بر استفاده از تمام ظرفيت‌ها براي حركت در مسیر تحقق تمدن‌سازی نوین اسلامی، این حركت را نیازمند الزاماتي دانست و گفت: نیروسازی و كادرسازی يكي از اين الزامات به‌شمار مي‌رود؛ این كار نیز هم در قالب رسمی و از سوی سازمان سنجش و هم در قالب غیررسمی و به وسیله برگزاری دوره‌های آموزشی كوتاه مدت و بلندمدت در دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم انجام می‌شود .

رئیس دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز ادامه داد: همچنین این مجموعه در قالب‌های دیگر نظیر خدمات كتابخانه‌ای و یا حتی ورزشی و كلاس‌های آموزش زبان‌های خارجه رسالت خود را ادامه می‌دهد و در واقع ما به وسیله این امور یك نمادسازی را انجام می‌دهیم .

وی گفت: اگر در دانشكده علوم قرآنی باشگاه ورزشی راه‌اندازی می‌كنیم برای این است كه بگوییم كه در تمدن اسلامی قرآن و ورزش كنار هم هستند و اگر زبان انگلیسی تدریس می‌شود معرف توجه به حدیث پیامبر(ص) كه فرمود علم را بیاموزید حتی اگر در چین باشد و اگر این طلب علم از طریق تسلط به زبان‌های خارجی باشد باید آن را انجام دهیم و این مسئله با قرآن منافاتی ندارد .

سلمان‌پور به مخزن كتابخانه‌ای دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز اشاره كرد و آن را یكی از منابع پژوهشی پژوهشگران جنوب كشور برشمرد و گفت: این كار نیز برای آن است كه بگوییم عنصر مهم تمدن نوین اسلامی، كتاب است لذا یك جنبه نمادسازی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز در حال انجام است .

رئیس دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز، مهم‌ترین فعالیت این دانشكده را برگزاری دوره‌های كارشناسی و كارشناسی ارشد در رشته‌های علوم قرآن و حدیث دانست و افزود:‌ به یاری خدا در آینده نیز تا مقطع دكترا را به رشته‌های این دانشكده اضافه خواهیم كرد .

وی با یادآوری اینكه فعالیت‌های دانشكده مطالعات تطبیقی قرآن كریم شیراز تنها منحصر به این‌ها نیست و انتظا رمی‌رود كه تمام فعالیت‌های آن نیز بر مبنای افق و چشم‌اندازش باشد، گفت: نارسایی‌ها در زمینه‌های مختلف بسیار فراوان است اما در عین حال این نارسایی‌ها، یك عزم و اراده جدی در میان نیروهای علمی و الهی برای حركت به سمت ساختن تمدن نوین اسلامی وجود دارد و این مسئله را باید باور كرد .

سلمان‌پور اظهار كرد:‌ همواره دنیا بر روی اراده‌های بزرگ و با نگاه‌های وسیع به جلو پیش رفته است در حالی كه اگر تنها به اكنون نگاه كنیم، مسلماً حركت‌مان نیز منفعل خواهد بود؛ اصولاً پیامبران آمدند تا افق‌های دور و ایده‌آل را به ما نشان دهند و بگویند تا آنجا كه می‌توانید به سمت این ایده‌‌آل‌ها حركت كنید .

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، نخستین لازمه تمدن‌سازی را داشتن یكسری ابزارها و وسایل اعم از تجهیزات و اساتید برشمرد و گفت: این‌ها افق‌های هدایت شده‌ای هستند كه باید تلاش كنیم تا سال به سال به آن‌ها دست یابیم .

سلمان‌پور در بخشي از سخنان خود در خصوص مسجد دانشكده قرآني شيراز گفت: برخی از هزینه‌های این مسجد از محل اعتبارات مساجد و بخش دیگری از آن نیز به همت یك بانوی نیك‌اندیش شیرازی تأمین شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: