• جمعه ۲۵ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-4580-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

آئين نكوداشت غلامحسن اولاد در شيراز برگزار شد

آئين نكوداشت ياد و خاطره استاد غلامحسن اولاد(م.انديش)، شاعر و فرهنگور معاصر، با حضور انديشمندان، فرهنگوران، اديبان و هنرمندان جنوب كشور در شيراز برگزار شد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، به نقل از روابط عمومي فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس، شامگاه پنجشنبه 23 فروردين، به ابتکار کانون ادب پارس، انجمن ادبی یاران یکشنبه، انجمن اهل قلم فارس و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آئين نكوداشت غلامحسن اولاد برگزار شد.

سنگ تمام در امور سلبي حوزه فرهنگ و هنر!

نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي در اين مراسم گفت: در حوزه فرهنگ و هنر در بخش کارهای ایجابی دستاوردی که نداشتیم هيچ بلکه در امور سلبی هم سنگ تمام گذاشتیم .

فرج‌الله رجبي با تاکید بر اینکه در کشورداری برای حل معضلات فرهنگی چاره‌ای جز گرفتن دست اهالی ادب و هنر نیست، عنوان کرد: مگر می‌شود در این حوزه افراد را محدود و محصور کرد و انتظار موفقیت هم داشت .

رجبی حاصل برپایی بزرگداشت بزرگان را ایجاد فضای ایجابی دانست و افزود: نمی‌شود با جلوگیری از فعالیت اهل فرهنگ انتظار تولید فرهنگی داشت، چراکه از تضارب آرا نباید ترسید؛ امروز به یاری گسترش فضای مجازی امکان محیرالعقولی ایجاد شده که کنترل آن با اندیشه سلبی امکان پذیر نیست .

شعر اولاد انفجاری در ناخودآگاه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نيز با بیان اینکه غلامحسن اولاد تمام معادلات جهان را به هم زده بود، گفت: اولاد چه در زمان زيستن در اين دنيا و چه آن گاه که در بهاران زیبا به دیاری شتافت که سراسر نور است و روشنی، غزلسرایي اندیشه‌ورز بود که حتی تخلص خود را بر مبنای اندیشه قرار داد .

بهزاد مریدی شعر اولاد را انفجاری در ناخودآگاه دانست و افزود: او بر بام خلاقیت و از ورای ذهن نیک اندیش بر قلم و زبانش جاری می‌شد .

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس گفت: اولاد برای ما همیشه زنده است زیرا حضوری ژرف در عاطفه فردی، ملی و قومی ما دارد؛ شعر او از آنجا که هیچگاه پژواک مسایل یک قوم یا ملی گرایی تنگ نظرانه نبوده و همواره بدنبال مطرح ساختن خصایص کلی و انسانی بوده است، دایره نفوذ بسیاری دارد .

مریدی ادامه داد: شعر سراینده مجموعه «صحرای بایزیدی» در تاریخ ادبیات ما خواهد ماند، اما مقید به قراردادهای تاریخی نیست و چهارچوب و محدودیت نمی‌پذیرد. بدین خاطر است که از این پس و در این فصل بهارانه‌ای از غلامحسن اولاد برای خود زمزمه خواهیم کرد و دوری اش را تاب می آوریم که اهل آسمان بود و به ماوای خویش بازگشت .

این مقام فرهنگی استان افزود: در اسفند ماه ٩٤ و ایام شعر و ادب، سالنی در دانشکده فرهنگ و هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به نام وی نامگذاری شد و بنا داریم تا به یاد این استاد فقید در چهلمین روز درگذشتش "شب شعر اولاد" را برپا کرده و در هر ماه این آیین ادامه پیدا خواهد کرد .

تيغ آخته قرار گرفته بر گردن فرهنگوران را به مهر و علاقه بدل كنيم

معاون فرهنگي جهاددانشگاهي استان فارس نيز این شاعر تازه رخ در نقاب خاک کشیده را از دردکشیده‌های فرهنگ ایران دانست و گفت: در شیراز بزرگترین اندیشمندان جهان اسلام از دیرباز مدفون هستند که لازم است شناخته شوند .

محمدرضا خالصي با نام بردن از شخصیت و ادیبی به نام «فاضل شیرازی» که در محله درب شیخ شیراز مدفون است و هیچگاه یادی از او نشده، عنوان کرد: تیغ آخته بر گردن فرهنگوران را باید به مهر، علاقه و قدرشناسی تبدیل کرد و تا زنده‌ایم در کنار یکدیگر باشیم .

در اين آئين ناصر امامي رئیس کانون ادب پارس به شعرخوانی پرداخت و داریوش نویدگویی عضو مجمع خیرین فرهنگ‌ساز و شهرساز شیراز نيز از اختصاص زمینی به وسعت ٥ هزار مترمربع براي ایجاد قطعه هنرمندان و نام آوران فارس خبر داد.

به گزارش ايسنا، غلامحسن اولاد از ادبيان و شاعران معاصر شيراز و ايران، پنجم فروردين ماه و بر اثر يك بيماري مزمن، ديده بر جهان فروبست.

از اين شاعر، مجموعه‌هايي همچون باغ آتش، بهار و تکه مهتاب، تریشه‌های غزل، کنار خوشه گندم، در باغ خسته بعداز ظهر و ... به چاپ رسیده و به زودی دو عنوان کتاب دیگر با نام‌های «آن مرد که بر سر نماز گردن می‌زد» و «سایه‌های ترک خورده» از او منتشر مي‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: