• شنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-1974-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

سفير جمهوري اسلامي ايران در كنيا مطرح كرد

براي توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي در كنيا بايد برنامه مدون داشت

سفير جمهوري اسلامي ايران در كنيا با تاكيد براينكه بسترهاي سرمايه‌گذاري و توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي در كنيا وجود دارد، دست‌يابي به رشدي متوازن و مناسب در اين حوزه را نيازمند برنامه‌اي مدون دانست.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، هادي فرجوند شنبه 26 فروردين در حاشيه برگزاري همايش معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در كنيا، در جمع خبرنگاران گفت: دولت در دوره اعمال تحريم‌هاي اقتصادي بر عليه جمهوري اسلامي ايران اقدام موثري در راستاي توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي با كنيا نداشت.

وي گفت: اكنون به نظر مي‌رسد دولت بايد برنامه مدوني داشته و مشوق‌هايي را براي سرمايه‌گذاران و شركت‌ها و افراد علاقه‌مند به سرمايه‌گذاري در كنيا پيش‌بيني و اعمال كند.

به گفته سفير ايران در كنيا، در نظر گرفتن تسهيلاتي از سوي صندوق ضمانت صادرات، ايجاد خط فاينانس براي ترغيب تجار و فعالان اقتصادي و پيش‌بيني تسهيلات مختلف مي‌تواند زمينه رونق فعاليت‌هاي اقتصادي و افزايش قابل توجه همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي بين ايران و كنيا شود.

او حجم صادرات مستقيم سال 95 از ايران به كنيا را 42 ميليون دلار و حجم صادرات خدمات فني و مهندسي را حدود 20 ميليون دلار اعلام و اضافه كرد: با توجه به ظرفيت‌هاي مناسب ايران در بخش‌هاي مختلف، با تدوين و اجراي برنامه‌اي مدون مي‌توان حجم صدور خدمات فني مهندسي را طي يك بازه زماني مناسب به يك ميليارد دلار و حجم صادرات مستقيم را به 200 ميليون دلار افزايش داد.

سفير ايران در كنيا، گفت: هم‌اينك صندوق ضمانت صادرات، با تجار و فعالان اقتصادي همكاري دارد اما تضمين‌هاي مورد درخواست اين صندوق بسيار بالا و گاه معادل مبلغ سرمايه‌گذاري است.

او با تاكيد براينكه به دليل نبود فاينانسور، شركت‌هاي چيني و ترك، گوي سبقت را از ايران ربوده‌اند و علي‌رغم علاقه‌مندي دولت و مردم كنيا براي همكاري با ايران، از ظرفيت‌هاي موجود استفاده نشده است.

فرجوند با اشاره به پتانسيل‌هاي استان فارس در بخش‌هاي مختلف كشاورزي، معدني، صنايع‌دستي و صنعتي، گفت: ظرفيت لازم براي سرمايه‌گذاري در بخش فرآوري محصولات كشاورزي، كشت فراسرزميني، صادرات قير و مشتقات آن، محصولات شيميايي و پتروشيمي، مصالح ساختماني و فرش ماشيني و موكت و ... به كنيا وجود دارد.

او با تاكيد براينكه شرايط اقليمي كنيا امكان توليد محصولات مختلف كشاورزي در بخش‌هاي زراعي و باغي را فراهم كرده است، گفت: مي‌توان در زمينه توليد جو، ذرت، ميوه‌هاي استوايي، علوفه و ... به كشت فراسرزميني پرداخت و محصولي را توليد و به بازار ايران وارد كرد كه هزينه تمام شده آن پائين‌تر از واردات مستقيم باشد.

فرجوند تهسيل ورود توليدات بخش كشاورزي در كشت فراسرزميني را يكي از بسترهاي مورد نياز ارزيابي كرد. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: