• شنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2274-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : ----

معاون استانداري فارس اعلام كرد

صدر پروانه براي احداث 38 نیروگاه خورشیدی در فارس

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري فارس با اشاره به مذاكرات انجام شده با سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي براي احداث 100 نيروگاه خورشيدي، از صدور 38 پروانه نيروگاهي به ظرفيت 496 مگاوات خبر داد.

به گزارش ايسنا منطقه فارس، به نقل از استانداري فارس يدالله رحماني با بيان اينكه براي احداث 38 واحد نيروگاه خورشيدي در فارس نياز به 22 هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري است، گفت: برآورد سرمايه‌گذاري براي 100 نيروگاه خورشيدي با ظرفيت 2 هزار و 300 مگاوات، 115 هزار ميليارد ريال بود.

او خاطرنشان كرد: یکی از موضوعاتی که با توجه به و پتانسیل‌های استان در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی با جدیت در دست پیگیری بوده و هست، احداث نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه‌های مقیاس کوچک گازی است .

رحماني گفت: از مجموع 38 پروانه احداث نيروگاه خورشيدي، تاكنون مكان‌يابي 21 واحد با ظرفيت 170 مگاوات قطعي و احداث 5 نيروگاه آغاز و قرارداد خريد تضميني برق توليدي اين 5 نيروگاه با ظرفيت 50 مگاوات، با سازمان انرژي‌هاي نو ايران، منعقد شده است.

او پيش‌بيني كرد كه تعداد واحدهاي نيروگاه‌هاي در دست احداث استان فارس تا پايان امسال به حداقل 10 واحد برسد و گفت: میزان سرمایه‌گذاری برای احداث هر مگاوات نیروگاه خورشیدی را حدود 45 میلیارد ریال اعلام و اضافه كرد: این نیروگاه‌ها عمدتا در شیراز، جهرم، لار، لامرد، داراب، اقلید، آباده، خرامه، صفاشهر، سعادت شهر، بوانات، فسا، سروستان، نی ریز، فراشبند و کازرون احداث خواهد شد .

رحماني اظهار کرد: همچنین احداث یک نیروگاه خورشيدي با ظرفیت 100 مگاوات نیز در شهرستان اقلید مکان‌یابی شده که قرار است با محوریت شرکت برق منطقه‌ای فارس و با همکاری سازمان انرژی‌های نو ایران به اجرا دربيايد .

معاون استانداري فارس گفت: بانک حكمت ايرانيان نیز برای احداث سه واحد نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی و یک کارخانه تولید پنل‌های خورشیدی در مجموع با یک هزار و 750 میلیارد ریال سرمایه گذاری وارد عمل شده که ظرف دو ماه آتی کارخانه مذکور بهره‌برداری خواهد شد و عملیات احداث سه واحد نیروگاهی نیز با توجه به صدور تمام مجوزها به زودی آغاز خواهد شد .

وی افزود: در بحث نیروگاه‌های مقیاس کوچک گازی نیز تاکنون موافقت اولیه برای احداث 34 نیروگاه در نقاط مختلف استان از سوی شرکت برق منطقه‌ای فارس با ظرفیت اسمی تولید 542 مگاوات، سرمایه گذاری 10 هزار و 840 میلیارد ریال و اشتغال حداقل250 نفر صادر شده است .

معاون هماهنگی اموراقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس بیان کرد: مکان‌های پیش بینی شده برای احداث این نیروگاه‌ها در شهرستان‌های شیراز، جهرم، داراب، خرم بید، مرودشت، ارسنجان، سپیدان، کازرون، کوار، خرامه، نورآباد ممسنی، فراشبند و نی‌ریز است .

رحمانی ادامه داد: از مجموع 34 نیروگاه مذکور، قرارداد خرید تضمینی هشت نیروگاه به ظرفیت 85 مگاوات منعقد شده که تا پایان سال 95، کار احداث شش نیروگاه با ظرفیت 43 مگاوات در شهرک صنعتی شیراز، شهرک صنعتی آب باریک، شهرک صنعتی زرقان، شهرک صنعتی سپیدان و شهرک صنعتی فیروزآباد پایان یافت و به بهره برداری رسید .

معاون استانداري فارس گفت: از طریق شرکت توزیع برق استان فارس، 30 قرارداد خرید تضمینی احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک با ظرفیت 59 مگاوات با سازمان انرژی‌های نو ایران منعقد شده که مجموع قراردادهای خرید تضمینی منعقد شده در حوزه نیروگاه‌های مقیاس کوچک گازی را به 38 نیروگاه با ظرفیت 144 مگاوات می‌رساند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: